Obrazem: Developer si brousí zuby na parcelu na Zvonařce. Chce stavět kolem chráněné roubenky

Obrazem: Developer si brousí zuby na parcelu na Zvonařce. Chce stavět kolem chráněné roubenky
Alpy? Ne. Hranice Nuslí a Vinohrad nedaleko centra Prahy.
Takovou stavbu jinde v Praze nenajdete.
Uprostřed tříakrové zahrady si ji nechal postavit ředitel kladenských dolů Josef Janeček (bratr spolumajitele Jawy).
Dnes je památkově chráněná stavba vedle schodů do Nuslí unikátním místem obestavěným činžáky.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
24. 11. 2015 13:01
Parcela v centru Prahy na jižním svahu Vinohrad nedá developerovi spát. Chtěl by tu postavit 35 bytů a 42 garáží. Zkoušel to už několikrát, zkouší to znovu.

Na jižním svahu Vinohrad, vedle Nuselských schodů, stojí velká roubená stavba postavená v alpském stylu. V roce 1921 si vilu nechal postavit Josef Janeček, v té době  ředitel kladenských dolů, ale hned o rok později ji prodal. Za války tu byla ubytovna Hitlerjugend, později ubytovna zahraničních studentů a pracoviště prognostického ústavu. Dnes ji vlastní akciová společnost Pod Barborou 07 z Kutné Hory.

Podobnou stavbu tak blízko centra Prahy nenajdete. Je památkově chráněná spolu s velkou zahradou. Prosadit tu výstavbu je oříšek. Developer to však stále zkouší. Před deseti lety vznikl projekt na zastavění zahrady kolem vily.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Střelba na škole na východě Ruska: dva mrtví a tři zranění

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy