Zvolení Ondráčka znepokojilo i české Ukrajince. Obhajuje ruskou agresi, vyčítají mu

sw sw
5. 3. 2018 17:28
Oficiální návštěvy okupovaných území zahraničními politiky napomáhají legitimizaci protiprávních činů ze strany agresora, stojí v prohlášení ukrajinských organizací.
Zdeněk Ondráček.
Zdeněk Ondráček. | Foto: ČTK

Praha - Volba komunisty Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) znepokojila i organizace, které sdružují Ukrajince v České republice. V prohlášení kritizují nejen Ondráčkovo působení v předlistopadovém Sboru národní bezpečnosti, ale především jeho cestu na povstalecká území na Donbase. Ondráček podle nich "porušuje demokratické principy a obhajuje agresi proti Ukrajině".

"Česká republika se stala domovem pro tisíce Ukrajinců, kteří v ní vidí vzor demokracie, který by mohli následovat. V průběhu posledních let poslanec Ondráček šíří zkreslené nebo nepravdivé informace o dění na Ukrajině. Společně s dalšími poslanci KSČM v lednu 2016 navštívil okupované území Ukrajiny v Doněcké oblasti, čímž porušil ukrajinské zákony a principy mezinárodního práva," uvedly ukrajinské spolky.

"Oficiální návštěvy okupovaných území zahraničními politiky napomáhají legitimizaci protiprávních činů ze strany agresora," stojí v prohlášení, k němuž se připojily například Ukrajinská iniciativa v ČR nebo Sdružení Ukrajinců a příznivců Ukrajiny.

Spolky také apelují na to, aby se na násilné potlačování demonstrací, k jakému došlo třeba při Palachově týdnu v lednu 1989, nezapomínalo. A připomínají i nedávnou zkušenost z Ukrajiny: "V myslích Ukrajinců zůstává brutální zásah bezpečnostních složek proti studentské demonstraci, který odstartoval revoluci a takzvaný Euromajdan."

 

Právě se děje

Další zprávy