Zvíře už nebude věcí. Ochránci jsou pro, cirkusy proti

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
24. 1. 2011 19:11
Lidé posílali ministerstvu připomínky k novému občanskému zákoníku. Nejvíc k právům zvířat

Praha - Nový občanský zákoník nezavádí revoluční změny jen pro občany, ale i pro zvířata. Dál už z právního pohledu nebudou věcmi. Právě práva zvířat byla nejčastějším tématem připomínek k občanskému zákoníku, které veřejnost mohla zasílat na mail ministerstva spravedlnosti.

Na úřad jich přišlo 154. Hotový zákoník by měl být odeslán na vládu na přelomu března a dubna.

"Podle současné právní úpravy je pes totéž co stůl. V novém zákoníku má zvíře speciální právní postavení a nelze s ním jako s věcí zacházet," vysvětlil před časem autor nového zákoníku Karel Eliáš.

Ochránci zvířat změnu přivítali. Mezi lidmi, kteří se zvířaty pracují, panují obavy.

"Pokud zvíře nebude věcí, jaký status bude mít," ptá se ministerstva Asociace českých cirkusů. "Obáváme se častého rozporuplného vykládání a posuzování jednotlivých situací, na které byla dosud dána jasná pravidla, protože zvíře věcí bylo. Obracíme se s dotazem, jaké bude mít konkrétně zvíře práva a povinnosti," stojí v připomínce cirkusového svazu.

Zakázáno. Děti si zvíře nekoupí

Starosti s novým občanským zákoníkem mají i včelaři, nebo jejich sousedi.

"Tak jako dosud tvůrce zákona považuje nálet včel za imise, což je v pořádku. Je potřeba si však ujasnit, kdy jde o přímé imise a kdy o nepřímé. Kdy bude kvalifikováno vnikání včel jako přímá imise a nebude zjišťováno, zda je tento nálet nadměrný, a kdy půjde o nepřímý nálet, tedy nepřímé imise a bude se zkoumat míra obtěžování," stojí v dalším z dotazů, které na ministerstvo dorazily.

Změna právního postavení zvířat není jedinou změnou. Díky další novince v zákoně už si zvíře nebude moci pořídit každý. Děti do patnácti let budou ve zverimexu moci nakupovat pouze s rodiči, byť by chtěly koupit třeba jen akvarijní rybičku.

Návrh občanského zákoníku, zná několik různých právních postavení zvířat - zvířata mohou být divoká, zkrocená, chovná, určená k zájmovému chovu či hospodářská či bez pána.

Divoké, bez pána, zkrocené, chovné...

"Zajaté zvíře se stane zvířetem bez pána, jakmile získá znovu svobodu a jeho vlastník je bez prodlení a soustavně nestíhá ve snaze je znovu zajmout. Takové zvíře se však zvířetem bez pána nestane, je-li označeno takovým způsobem, že lze jeho vlastníka zjistit," píše se například v občanském zákoníku.

Naproti tomu divoké zvíře je bez pána, dokud žije na svobodě. "Zvíře v zoologické zahradě a ryba v rybníku nebo podobném zařízení, které není veřejným statkem, bez pána není."

Různá právní postavení zvířat mají své praktické dopady. Například když uteče chovné zvíře, může jej jeho majitel podle návrhu občanského zákoníku honit i na cizím pozemku bez souhlasu majitele, zvíře ze zájmového chovu ne.

 

Právě se děje

Další zprávy