Zubová bude na kandidátce ČSSD v Praze. Zůstává i Rath

Pavel Baroch, Kateřina Eliášová
4. 7. 2009 12:00
Sociální demokraté uskutečnili dosud největší předvolební přestup. Středočeský hejtman obstál
Olga Zubová. Pomohla shodit vládu, teď má šanci být znovu ve sněmovně.
Olga Zubová. Pomohla shodit vládu, teď má šanci být znovu ve sněmovně. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Sociální demokraté uskutečnili dosud největší předvolební přestup. Na jejich pražské kandidátce bude tvář nedávno vzniklé Demokratické strany zelených Olga Zubová.

Vedení ČSSD zároveň rozhodlo, že do sněmovních voleb půjde i středočeský hejtman David Rath, proti němuž vystupovala část čelných socialistů.

Obě tato rozhodnutí předsednictva posvětí v sobotu na programové konferenci ústřední výkonný výbor ČSSD.

Na uzavřeném jednání se očekává bouřlivá diskuze kvůli setrvání Davida Ratha na kandidátce.

Na programové konferenci sociální demokraté vyjma schválení kandidátek představí a taky posvětí svůj volební program.

Foto: Jan Langer
Máme volební program ČSSD, táhne do boje s krizí
ČSSD v programu říká: Omezíme slevy podnikatelům
Volební deník: Topolánek bez kalhot, Rath v ohrožení

Pomohla svrhnout vládu

Zubová, která aktivně pomohla sociálním demokratům shodit koaliční Topolánkovu vládu, bude jako nečlen na volitelném pátém místě kandidátky. Ve sněmovně by měla zastupovat zelenou platformu, rozhodlo vedení ČSSD.

Původní kandidát Petr Ibl, jenž byl v éře Stanislava Grosse jeho náměstkem na ministerstvu vnitra, podal rezignaci. Sice ho schválil pražský sněm sociálních demokratů, ale vedení strany se nominace někdejší absolventa totalitní Vysoké školy SNB nelíbila.

Zubová byla poslankyní Strany zelených, ale rozešla se s jejím vedením po volbě prezidenta v únoru 2008. Zelení tehdy podporovali Jana Švejnara, ale Zubová v rozhodující den volit nepřišla - s odůvodněním, že onemocněla. Také její absence přispěla k tomu, že volbu prezidenta vyhrál kandidát ODS Václav Klaus.

O obchod za svržení vlády nejde, brání se Zubová

Kandidovala i ve volbách do Evropského parlamentu. Přes billboardovou kampaň za 5 milionů korun, kterou platil někdejší mecenáš Strany zelených a šéf jedné z nejvlivnějších mediálních agentur Jaromír Soukup, neuspěla. Voliči její straně dali 0,62 procenta hlasů a hlasovalo pro ni něco přes 14 tisíc voličů. Sama Zubová však dostala čtyři a půl tisíce preferenčních hlasů.

"Potvrdilo se, že celá DSZ a aktivita Olgy Zubové byla jen volebním projektem ČSSD, jak rozbít Stranu zelených," řekl Aktuálně.cz šéf SZ Ondřej Liška.

"Král je nahý a ČSSD nemohla lépe potvrdit všechna podezření, že se snaží zákulisně podněcovat rozkol u zelených. Mám radost, že se jí to nepodařilo. Autentická Strana zelených je jen jedna, do voleb půjde samostatně a je silnější a poučenější, než kdy dříve," dodal k nominaci Zubové.

Foto: Ondřej Besperát

Žena, která pomohla svrhnout vládu, ale vyloučila, že by šlo o nějaký obchod. Aktuálně.cz ale řekla, že Demokratická strana nebude v předčasných volbách kandidovat jako samostatný subjekt. "Budu spolupracovat se zelenou platformou uvnitř sociální demokracie," naznačila své plány.

Na Temelínu se neshodnou

Brzy ovšem Zubová může narazit. Bývalá členka Strany zelených totiž nesouhlasí s výstavbou dalších dvou bloků v Temelíně, zatímco ČSSD takřka jako jeden muž prohrašuje, že rozšíření této jaderné elektrárny je nezbytné.

S dostavbou Temelína souhlasí stínoví ministři průmyslu a životního prostředí Milan Urban a Petr Petržílek i předseda strany Jiří Paroubek. Rozšíření elektrárny o dva reaktory se dokonce objeví ve volebním programu ČSSD.

Z dřívějších vyjádření Zubové ovšem jednoznačně vyplývá, že s tímto krokem nesouhlasí. Například v polovině května na otázku čtenáře v on-line rozhovoru pro server lidovky.cz, zda je pro dostavbu Temelína, odpověděla: "Tak tedy bez vytáček: NE."

Dodala, že je spíše zastánkyní úspor než výstavby dalších jaderných bloků.

Foto: Ludvík Hradilek

Rath ustál tlak, Urban zůstává

Na středočeské kandidátce naopak zůstává hejtman David Rath. Proti jeho nominaci se postavila část vedení strany. Jednička kandidátky Milan Urban dokonce pohrozil rezignací. Po dnešním jednání ale řekl, že zůstává, protože o to byl požádán.

Vyslání Ratha do sněmovny se nelíbilo ani Asociaci krajů, podle jejíhož předsedy Michala Haška (ČSSD) není dobré, že Rath jedná jako solitér a ne v součinnosti s ostatními kraji.

Roman Onderka, místopředseda ČSSD a brněnský primátor, ho prozměnu kritizoval za to, že sedí na dvou židlích, což nedělá před voliči dobrotu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy