Zubaři kritizují Němečkovy plány na zrušení poplatků

ČTK ČTK
16. 5. 2014 14:53
Podle prezidenta stomatologické komory není k rušení třicetikorunových poplatků důvod, pacienti si na poplatek za péči zvykli.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jaroslav Pikous Aktuálně.cz

Praha - Stomatologická komora doporučí členům, aby nedali zdravotní pojišťovně souhlas ke zveřejnění smlouvy, kterou s nimi uzavřela, řekl v pátek prezident komory Pavel Chrz.

Podle něj je plán ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) na zveřejňování smluv zubařů nesmyslný, stejně jako chystané rušení třicetikorunových poplatků v jejich ordinacích.

Obě témata zazní v diskusi na víkendovém sněmu komory v Olomouci, který má na programu hlavně vzdělávání zubních lékařů a zprávu o hospodaření. Němečka zubaři na sněm nepozvali.

"Zveřejňování smluv má možná smysl u nemocnic, ale ne u zubních ambulancí, protože mají všechny stejnou smlouvu a stejný cenový dodatek. Tam se nikde nic neliší," vysvětlil Chrz. Přehled o příjmech ordinací smlouva podle něj nedá, protože vedle plateb od pojišťovny mají praxe příjem i z toho, co vyberou za péči nehrazenou z pojištění.

"Jediné, co se stane, když se zveřejní, kolik kdo vydělal ze zdravotního pojištění, a nebude tam i částka, kterou musel vynaložit, aby tyto peníze mohl vydělat, takže to bude zavádějící a jen to vyvolá vášně mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními i pacienty," uvedl.

K rušení poplatků u zubařů není důvod, pacienti si zvykli

Názor na zveřejňování smluv komora už ministrovi sdělila, ale nepochodila. Ministr argumentoval výrokem správního soudu, podle Chrze ale hlavně jde o politické zadání, které musí Němeček splnit.

Ministr se už dohodl na zveřejňování smluv s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou i bez souhlasu druhé strany. Svaz zaměstnaneckých pojišťoven trvá na souhlasu.

Foto: Ludvík Hradilek

K rušení poplatků, které ministr plánuje od ledna 2015, včetně kompenzací pro praxe, není podle Chrze ve stomatologii zásadní důvod. Nemají sice větší význam, co se týče regulací zneužívání péče, ale určitý finanční přínos pro ordinace to je.

Komora nedostala jedinou stížnost

"Jestliže není veřejné zdravotní pojištění schopno peníze najít někde jinde, tak zrušit ještě přívod od pacienta, který my bereme jako formu spoluúčasti, ne regulaci, je samozřejmě nesmysl a je to škoda," řekl Chrz.

Komora nemá podle něj od roku 2008, kdy byly poplatky zavedeny, žádnou stížnost od pacientů na třicetikorunové platby. "Ani jednou se nestalo, že by pacient řekl, že nezaplatí, protože s platbou nesouhlasí," řekl. Pacienti totiž byli zvyklí na to, že u zubaře se vždy platilo, takže třicet korun navíc podle Chrze už neřešili.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy