Zubaři kritizují Němečkovy plány na zrušení poplatků

ČTK ČTK
16. 5. 2014 14:53
Podle prezidenta stomatologické komory není k rušení třicetikorunových poplatků důvod, pacienti si na poplatek za péči zvykli.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jaroslav Pikous Aktuálně.cz

Praha - Stomatologická komora doporučí členům, aby nedali zdravotní pojišťovně souhlas ke zveřejnění smlouvy, kterou s nimi uzavřela, řekl v pátek prezident komory Pavel Chrz.

Podle něj je plán ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) na zveřejňování smluv zubařů nesmyslný, stejně jako chystané rušení třicetikorunových poplatků v jejich ordinacích.

Obě témata zazní v diskusi na víkendovém sněmu komory v Olomouci, který má na programu hlavně vzdělávání zubních lékařů a zprávu o hospodaření. Němečka zubaři na sněm nepozvali.

"Zveřejňování smluv má možná smysl u nemocnic, ale ne u zubních ambulancí, protože mají všechny stejnou smlouvu a stejný cenový dodatek. Tam se nikde nic neliší," vysvětlil Chrz. Přehled o příjmech ordinací smlouva podle něj nedá, protože vedle plateb od pojišťovny mají praxe příjem i z toho, co vyberou za péči nehrazenou z pojištění.

"Jediné, co se stane, když se zveřejní, kolik kdo vydělal ze zdravotního pojištění, a nebude tam i částka, kterou musel vynaložit, aby tyto peníze mohl vydělat, takže to bude zavádějící a jen to vyvolá vášně mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními i pacienty," uvedl.

K rušení poplatků u zubařů není důvod, pacienti si zvykli

Názor na zveřejňování smluv komora už ministrovi sdělila, ale nepochodila. Ministr argumentoval výrokem správního soudu, podle Chrze ale hlavně jde o politické zadání, které musí Němeček splnit.

Ministr se už dohodl na zveřejňování smluv s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou i bez souhlasu druhé strany. Svaz zaměstnaneckých pojišťoven trvá na souhlasu.

Foto: Ludvík Hradilek

K rušení poplatků, které ministr plánuje od ledna 2015, včetně kompenzací pro praxe, není podle Chrze ve stomatologii zásadní důvod. Nemají sice větší význam, co se týče regulací zneužívání péče, ale určitý finanční přínos pro ordinace to je.

Komora nedostala jedinou stížnost

"Jestliže není veřejné zdravotní pojištění schopno peníze najít někde jinde, tak zrušit ještě přívod od pacienta, který my bereme jako formu spoluúčasti, ne regulaci, je samozřejmě nesmysl a je to škoda," řekl Chrz.

Komora nemá podle něj od roku 2008, kdy byly poplatky zavedeny, žádnou stížnost od pacientů na třicetikorunové platby. "Ani jednou se nestalo, že by pacient řekl, že nezaplatí, protože s platbou nesouhlasí," řekl. Pacienti totiž byli zvyklí na to, že u zubaře se vždy platilo, takže třicet korun navíc podle Chrze už neřešili.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

Další zprávy