Zubaři dostanou přidáno na plomby, pořád je to ale málo

20. 1. 2014 18:21
VZP připlatí za jednu výplň 22 korun. Podle ČSK by si měli plomby platit pacienti.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jaroslav Pikous Aktuálně.cz

Praha - Všeobecná zdravotní pojišťovna jako první pojišťovna zvýší platby za základní amalgámové plomby, které jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Na jedné plombě si zubaři polepší o 22 korun.

Za plombu u pacienta VZP tak dostanou zubaři 242 korun, od ostatních pojišťoven se stávajících 220 korun za výplň nemění, ale podle prezidenta Českého svazu stomatologů Pavla Chrze nezůstane v tomto směru VZP jediná.  

"Dnes jsem jednal s dalšími dvěma pojišťovnami, které se nejspíše budou přizpůsobovat VZP," řekl Aktuálně.cz.

"Pro klienty VZP znamená nynější krok pojišťovny další posílení jistoty, že se u zubařů nesetkají s problémy. Stomatologové opakovaně hrozili, že pokud se částka za plomby nezvýší, přestanou je pacientům „na pojišťovnu" dělat a budou od nich chtít peníze v hotovosti," vysvětlil rozhodnutí tiskový mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Chrz postoj VZP vítá, ale nepovažuje ho za řešení problému. Hlavní rozhodnutí i nadále musí udělat ministerstvo zdravotnictví. "Nám samozřejmě přidání 22 korun nestačí, ale chápeme to jako vstřícný krok, kdy VZP pochopila, že se plomba za 220 korun udělat nedá," říká prezident Českého svazu stomatologů.

Podle něj více peněz ani od pojišťoven za současného stavu dostat nemohou. Ministerstvo zdravotnictví totiž letos představilo výměr, kdy je právě částka 242 Kč maximální, kterou mohou pojišťovny za plomby vyplatit.

Zubaři začali ventilovat svou nespokojenost poté, co ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že peníze, které dostanou pojišťovny navíc, připadnou pouze nemocnicím. Požadují totiž, aby část získaly také stomatologické ordinace ve vyšších úhradách za výplně zubů.

Pacient by si měl výplně hradit sám

Plombování zubů je druhý nečastější stomatologický zákrok a zvýšením plateb od VZP by mělo zubařům přinést na 70 milionu korun ročně. I přesto však budou zubaři na zákrocích dle svých propočtů stále tratit. Peníze od pojišťovny jim totiž zdaleka nepokryjí náklady, které se u jedné výplně pohybují zhruba kolem 450 korun.

Stomatologové udělají za rok zhruba 6,5 milionu zákroků, což při základní platbě pojišťoven představuje asi 1,3 miliardy Kč. Ani přidání těchto 22 korun za plombu však podle Chrze nemění nic na názoru ČSK, že by si výplně měli pacienti v produktivním věku hradit sami.

"Nejen kvůli ceně, ale kvůli tomu, že se jedná o onemocnění, které je z velké části, až z devadesáti procent, ovlivnitelné chováním pacienta. Z tohoto důvodu si nemyslíme, že je vhodné to platit z veřejného solidárního pojištění," dodává.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy