Ztracené miliardy jsme utratili, vzpomněla si VZP

Petr Holub
5. 8. 2009 15:15
Zatím však nechce prozradit, které nemocnice peníze dostaly

Praha - Případ "ztracených pěti miliard" ze zdravotního pojištění se začíná vyjasňovat.

Na mimořádné výdaje pojišťoven upozornil online deník Aktuálně.cz už v únoru. Až nyní Všeobecná zdravotní pojišťovna připouští, že loni opravdu dala nemocnicím o čtyři miliardy víc, než plánovala ve svém rozpočtu.

Zatím však nechce prozradit, které nemocnice peníze dostaly.

Léky, porody, endoprotézy

"Pro nemocnice se loni plánoval objem finančních prostředků ve výši 57,6 miliardy, platby nakonec činily 61,5 miliardy korun," potvrdila mluvčí největší české pojišťovny Anna Veverková.

VZP dosud nechtěla odpovědět z toho důvodu, že ještě loňské účty neuzavřela.

Příjmy a výdaje pojišťoven určují pojistné plány, které schvaluje sněmovna. Bez ohledu na schválený rozpočet však mají správní rady pojišťoven právo výdaje zvýšit. V minulém roce toho využila právě jen VZP.

Podle mluvčí Veverkové šly čtyři miliardy výhradně do zdravotní péče, vesměs byly peníze utraceny za zvýšení záloh pro některé nemocnice.

Údajně šlo především o vyšší výdaje za drahé léky pro specializovaná centra, za porody a za totální endoprotézy. Mluvčí zatím nechala stranou otázku, které nemocnice konkrétně dostaly přidáno.

Politické rozhodnutí

Útratu čtyř miliard musela schválit správní rada, které předsedá první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr (ODS).

VZP se v roce 2006 dostala pod přímou kontrolu politických stran. Její správní radu z třetiny jmenuje vláda a ze dvou třetin sněmovna. Proto v ní zasedají vedle čtyř vysokých úředníků ministerstva zdravotnictví také reprezentanti politických stran, například pět poslanců ODS v čele s předsedou klubu Petrem Tluchořem.

Sociální demokraty zastupuje jihomoravský hejtman Michal Hašek, komunisty poslanec Vladimír Koníček, lidovce bývalý poslanec Vladimír Říha.  

Bez výběrového řízení

Rozdělování zdravotnických peněz bez veřejné kontroly je trnem v oku řadě zdravotnických expertů.

"Nemocnicím se přidělují bez výběrového řízení řádově vyšší peníze, než se rozdělí v běžných veřejných zakázkách. To by se mělo změnit," doporučuje například ředitel nemocnice v Hradci Králové Leoš Heger, který v kraji vede kandidátku TOP 09 pro říjnové volby.

O informaci, kam konkrétně šly čtyři miliardy z VZP, žádá ministryni zdravotnictví Danu Juráskovou také poslanec Ludvík Hovorka (KDU-ČSL).

 

Právě se děje

Další zprávy