Ztracená půlmiliarda: Úřady žádají o pomoc Švýcary

Sabina Slonková
15. 9. 2007 0:00
Státní ČKA přišla o půl miliardy, viníci bez trestů

Praha - Českým úřadům se nedaří potrestat krádež půlmiliardy korun ze státní konsolidační agentury. Už podruhé proto požádaly o pomoc instituce ve Švýcarsku, kam byly peníze neoprávněně vyvedeny.

Pět set milionů korun zmizelo z účtů dceřiné společnosti ČKA loni. Do zahraničí je převedl manažer agentury Jan Šik a peníze pak skončily u podnikatele Miloše Skořepy.

Důkazy chybí. Opravdu?

Už letos zjara se policie chystala aktéry případu obvinit, na poslední chvíli od toho ale ustoupila s argumentem, že ještě nemá dost důkazů.

"Nyní to komplikuje žádost o právní pomoc do Švýcarska. Jedna už se tam poslala a nyní se musela poslat další. Kdy přijde odpověď, to netušíme," uvedl státní úředník obeznámený s vyšetřováním případu.

Co se přitom týče viníků, je případ naprosto jasný: Manažer Šik nebyl k manipulaci s penězi vůbec oprávněný, podnikatel Skořepa je zase státu dodnes nevrátil. V běžných případech, v nichž nejde o stamiliónové částky a státní instituce, padají obvinění prakticky vzápětí po odhalení deliktu.

Oficiální stanovisko státního zastupitelství ke kauze je stručné.

"Případ se stále prověřuje, obvinění dosud nepadlo," prohlásil státní zástupce Martin Omelka.

I u soudu jsou šance minimální

Souběžně s vyšetřováním případu se stát snaží vymoci půlmiliardu zpět od největší švýcarské banky UBS, na jejíž účty byly peníze vyvedeny. Ministerstvo financí tvrdí, že banka nepostupovala v souladu s pravidly, protože vůbec nebyla oprávněná povolit Skořepovi další transakce s penězi.

Soudní spor s UBS začne na podzim, šance České republiky, že peníze ještě někdy uvidí, jsou ale minimální.

Náhoda, nebo úmysl?

Celý případ od počátku provází neobvyklá souhra náhod. Selhaly veškeré kontrolní mechanismy v agentuře i na ministerstvu financí, které mohly krádeži peněz zabránit. Policie a žalobci půl roku řešili, jak případ vlastně vyšetřovat a samotné pátrání se rozeběhlo až s půlročním zpožděním.

Deník Aktuálně.cz nadto upozornil i na další neobvyklou skutečnost: Policie rok před loňskou půlmiliardovou ztrátou získala informaci, že se chystá útok na peníze ČKA. Věděla i to, že v něm má sehrát roli manažer Šik. Vyvedení peněz z agentury však nikdo nezabránil.

Ani tuto část případu úřady dodnes nebyly schopny vyšetřit.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy