Ztracená půlmiliarda: Úřady žádají o pomoc Švýcary

Sabina Slonková
15. 9. 2007 0:00
Státní ČKA přišla o půl miliardy, viníci bez trestů

Praha - Českým úřadům se nedaří potrestat krádež půlmiliardy korun ze státní konsolidační agentury. Už podruhé proto požádaly o pomoc instituce ve Švýcarsku, kam byly peníze neoprávněně vyvedeny.

Pět set milionů korun zmizelo z účtů dceřiné společnosti ČKA loni. Do zahraničí je převedl manažer agentury Jan Šik a peníze pak skončily u podnikatele Miloše Skořepy.

Důkazy chybí. Opravdu?

Už letos zjara se policie chystala aktéry případu obvinit, na poslední chvíli od toho ale ustoupila s argumentem, že ještě nemá dost důkazů.

"Nyní to komplikuje žádost o právní pomoc do Švýcarska. Jedna už se tam poslala a nyní se musela poslat další. Kdy přijde odpověď, to netušíme," uvedl státní úředník obeznámený s vyšetřováním případu.

Co se přitom týče viníků, je případ naprosto jasný: Manažer Šik nebyl k manipulaci s penězi vůbec oprávněný, podnikatel Skořepa je zase státu dodnes nevrátil. V běžných případech, v nichž nejde o stamiliónové částky a státní instituce, padají obvinění prakticky vzápětí po odhalení deliktu.

Oficiální stanovisko státního zastupitelství ke kauze je stručné.

"Případ se stále prověřuje, obvinění dosud nepadlo," prohlásil státní zástupce Martin Omelka.

I u soudu jsou šance minimální

Souběžně s vyšetřováním případu se stát snaží vymoci půlmiliardu zpět od největší švýcarské banky UBS, na jejíž účty byly peníze vyvedeny. Ministerstvo financí tvrdí, že banka nepostupovala v souladu s pravidly, protože vůbec nebyla oprávněná povolit Skořepovi další transakce s penězi.

Soudní spor s UBS začne na podzim, šance České republiky, že peníze ještě někdy uvidí, jsou ale minimální.

Náhoda, nebo úmysl?

Celý případ od počátku provází neobvyklá souhra náhod. Selhaly veškeré kontrolní mechanismy v agentuře i na ministerstvu financí, které mohly krádeži peněz zabránit. Policie a žalobci půl roku řešili, jak případ vlastně vyšetřovat a samotné pátrání se rozeběhlo až s půlročním zpožděním.

Deník Aktuálně.cz nadto upozornil i na další neobvyklou skutečnost: Policie rok před loňskou půlmiliardovou ztrátou získala informaci, že se chystá útok na peníze ČKA. Věděla i to, že v něm má sehrát roli manažer Šik. Vyvedení peněz z agentury však nikdo nezabránil.

Ani tuto část případu úřady dodnes nebyly schopny vyšetřit.

 

Právě se děje

Další zprávy