Ztracená půlmiliarda: ČKA se bude soudit

aju
1. 11. 2006 14:50
Praha - Česká konsolidační agentura chce vysoudit 500 milionů korun, které se ztratily z účtů její dceřiné společnosti, na švýcarské bance.

Peníze odešly z účtů společnosti Galileo Real do švýcarské banky. ČKA dnes poprvé oficiálně potvrdila, že šlo o největší švýcarskou banku UBS.

Na podvodné vyvedení peněz z dceřiné společnosti ČKA upozornil na konci dubna jako první deník Aktuálně.cz. Tehdy se ukázalo, že vysoce postavený manažer poslal peníze do Švýcarska patrně na zhodnocení a měly se brzy vrátit zpět. Pak se ale na machinace přišlo a začalo vleklé vyšetřování a také pokusy o domluvu se Švýcary.

Foto: Aktuálně.cz
Ztracená půlmiliarda - chystá se obvinění - Pět měsíců. Přesně tak dlouho trvalo úřadům, než zjistily, že v případě ztracené půlmiliardy korun státní konsolidační agentury byl skutečně spáchán trestný čin.

Podle dnešního vyjádření ČKA švýcarská banka odmítla veškeré snahy o mimosoudní vyrovnání.

Peníze se z účtů ČKA ztratily loni v březnu vinou několikanásobného pochybení UBS, uvedla ČKA, což podle agentury i sama banka uznala.

500 milionů a úroky

"Vzhledem k tomu, že se nepodařilo dosáhnout vrácení prostředků v rámci smírčího jednání, společnost Galileo řeší celou záležitost soudní cestou. Oficiální žaloba byla u obchodního soudu v Curychu podána již v červnu 2006. Společnost Galileo se v ní domáhá navrácení částky 500 milionů korun s příslušnými úroky," sdělil Jiří Pekárek, mluvčí ČKA.

Generální ředitel ČKA Zdeněk Čáp tvrdí, že agentura v uplynulých měsících vyvinula značné úsilí, aby se jí podařilo objasnit pozadí celé transakce, která vedla k vyvedení půlmiliardové sumy mimo dosah Galilea a ČKA. "Právní zástupci Galilea v Česku i ve Švýcarsku zdokumentovali případ do té míry, že považujeme za prokázané značné a opakované pochybení banky UBS", uvedl Čáp.

Banka podle ČKA umožnila, že byly peníze původně poukázané na investiční účet Galilea vyvedeny na účty soukromých osob, které nebyly nijak s Galileem ani ČKA spojeny.

Infobox

NEPOUŽÍVAT

ČTĚTE SOUVISLOSTI

  • Speciál o korupční aféře v ČKA
    Úplatkářský skandál otřásl letos v létě konsolidační agenturou. Přečtěte si články reportérů Aktuálně.cz, kterými se snaží celou kauzu rozmotat.

"Pokud by banka UBS dodržela příslušné předpisy švýcarského práva, pravidla Švýcarské bankovní asociace, jakož i své vlastní interní předpisy, dotčená částka by se nikdy nemohla dostat mimo kontrolu svého majitele, společnosti Galileo," říká advokát Michael Kramer z curyšské právní kanceláře Pestalozzi Lachenal Patry, která Galileo ve Švýcarsku zastupuje.

Na scéně Skořepa a Savov

Bývalý manažer Galilea Jan Šik sjednával otevření účtu společnosti Galileo u banky UBS. Proces otevření účtu údajně zprostředkovávali pánové Miloš Skořepa a František Savov, kteří podle svých vlastních slov měli s touto bankou dlouhodobé obchodní vztahy.

V březnu 2005 byla částka 500 miliónů korun poukázána z účtu vedeného společností Galileo u české banky na účet Galilea u UBS ve Švýcarsku, přičemž příjem této částky UBS později písemně potvrdila. Jak se ale dále zjistilo, v době přijetí půlmiliardy korun UBS ještě neměla k dispozici kompletní dokumentaci potřebnou k otevření účtu společnosti Galileo u této banky.

"Za těchto okolností si měla UBS buď vyžádat od Galilea údaje nutné k otevření účtu, nebo peněžní prostředky vrátit zpět Galileu. Nic z toho však neudělala a  místo toho UBS zcela v rozporu s vlastními interními pravidly a švýcarskými právními předpisy  připsala  celou částku  na účet třetí osoby ovládané panem Skořepou," popsal Jiří Pekárek, tiskový mluvčí ČKA.

Banka UBS posléze umožnila, aby tyto peníze byly použity jako zástava za úvěry, které poskytla společnostem ovládaným Skořepou. Vzhledem k tomu, že tyto společnosti úvěry nesplácely, celá částka připadla bance UBS, a ta ji nyní odmítá vydat. Zaměstnanec, který byl zodpovědný za správu účtu Galilea, údajně z banky nyní odchází.

I když vedení agentury tvrdilo, že Šikovu úmyslu nešlo zabránit, deník Aktuálně.cz již dříve upozornil na opak. Ukázalo se totiž, že selhala veškerá kontrola.

Manažer Jan Šik navíc celou operaci už jednou vyzkoušel, aniž by si toho v agentuře kdokoli povšiml. V první transakci ale peníze zpět dorazily v pořádku. Policie se přitom domnívá, že tato akce byla jen zkouškou na pozdější "ukradení" státních stamilionů.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy