Ztracená půlmiliarda: ČKA se bude soudit

aju
1. 11. 2006 14:50
Praha - Česká konsolidační agentura chce vysoudit 500 milionů korun, které se ztratily z účtů její dceřiné společnosti, na švýcarské bance.

Peníze odešly z účtů společnosti Galileo Real do švýcarské banky. ČKA dnes poprvé oficiálně potvrdila, že šlo o největší švýcarskou banku UBS.

Na podvodné vyvedení peněz z dceřiné společnosti ČKA upozornil na konci dubna jako první deník Aktuálně.cz. Tehdy se ukázalo, že vysoce postavený manažer poslal peníze do Švýcarska patrně na zhodnocení a měly se brzy vrátit zpět. Pak se ale na machinace přišlo a začalo vleklé vyšetřování a také pokusy o domluvu se Švýcary.

Foto: Aktuálně.cz
Ztracená půlmiliarda - chystá se obvinění - Pět měsíců. Přesně tak dlouho trvalo úřadům, než zjistily, že v případě ztracené půlmiliardy korun státní konsolidační agentury byl skutečně spáchán trestný čin.

Podle dnešního vyjádření ČKA švýcarská banka odmítla veškeré snahy o mimosoudní vyrovnání.

Peníze se z účtů ČKA ztratily loni v březnu vinou několikanásobného pochybení UBS, uvedla ČKA, což podle agentury i sama banka uznala.

500 milionů a úroky

"Vzhledem k tomu, že se nepodařilo dosáhnout vrácení prostředků v rámci smírčího jednání, společnost Galileo řeší celou záležitost soudní cestou. Oficiální žaloba byla u obchodního soudu v Curychu podána již v červnu 2006. Společnost Galileo se v ní domáhá navrácení částky 500 milionů korun s příslušnými úroky," sdělil Jiří Pekárek, mluvčí ČKA.

Generální ředitel ČKA Zdeněk Čáp tvrdí, že agentura v uplynulých měsících vyvinula značné úsilí, aby se jí podařilo objasnit pozadí celé transakce, která vedla k vyvedení půlmiliardové sumy mimo dosah Galilea a ČKA. "Právní zástupci Galilea v Česku i ve Švýcarsku zdokumentovali případ do té míry, že považujeme za prokázané značné a opakované pochybení banky UBS", uvedl Čáp.

Banka podle ČKA umožnila, že byly peníze původně poukázané na investiční účet Galilea vyvedeny na účty soukromých osob, které nebyly nijak s Galileem ani ČKA spojeny.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

ČTĚTE SOUVISLOSTI

  • Speciál o korupční aféře v ČKA
    Úplatkářský skandál otřásl letos v létě konsolidační agenturou. Přečtěte si články reportérů Aktuálně.cz, kterými se snaží celou kauzu rozmotat.

"Pokud by banka UBS dodržela příslušné předpisy švýcarského práva, pravidla Švýcarské bankovní asociace, jakož i své vlastní interní předpisy, dotčená částka by se nikdy nemohla dostat mimo kontrolu svého majitele, společnosti Galileo," říká advokát Michael Kramer z curyšské právní kanceláře Pestalozzi Lachenal Patry, která Galileo ve Švýcarsku zastupuje.

Na scéně Skořepa a Savov

Bývalý manažer Galilea Jan Šik sjednával otevření účtu společnosti Galileo u banky UBS. Proces otevření účtu údajně zprostředkovávali pánové Miloš Skořepa a František Savov, kteří podle svých vlastních slov měli s touto bankou dlouhodobé obchodní vztahy.

V březnu 2005 byla částka 500 miliónů korun poukázána z účtu vedeného společností Galileo u české banky na účet Galilea u UBS ve Švýcarsku, přičemž příjem této částky UBS později písemně potvrdila. Jak se ale dále zjistilo, v době přijetí půlmiliardy korun UBS ještě neměla k dispozici kompletní dokumentaci potřebnou k otevření účtu společnosti Galileo u této banky.

"Za těchto okolností si měla UBS buď vyžádat od Galilea údaje nutné k otevření účtu, nebo peněžní prostředky vrátit zpět Galileu. Nic z toho však neudělala a  místo toho UBS zcela v rozporu s vlastními interními pravidly a švýcarskými právními předpisy  připsala  celou částku  na účet třetí osoby ovládané panem Skořepou," popsal Jiří Pekárek, tiskový mluvčí ČKA.

Banka UBS posléze umožnila, aby tyto peníze byly použity jako zástava za úvěry, které poskytla společnostem ovládaným Skořepou. Vzhledem k tomu, že tyto společnosti úvěry nesplácely, celá částka připadla bance UBS, a ta ji nyní odmítá vydat. Zaměstnanec, který byl zodpovědný za správu účtu Galilea, údajně z banky nyní odchází.

I když vedení agentury tvrdilo, že Šikovu úmyslu nešlo zabránit, deník Aktuálně.cz již dříve upozornil na opak. Ukázalo se totiž, že selhala veškerá kontrola.

Manažer Jan Šik navíc celou operaci už jednou vyzkoušel, aniž by si toho v agentuře kdokoli povšiml. V první transakci ale peníze zpět dorazily v pořádku. Policie se přitom domnívá, že tato akce byla jen zkouškou na pozdější "ukradení" státních stamilionů.

 

Právě se děje

Další zprávy