Ztracená půlmiliarda: ČKA se bude soudit

aju
1. 11. 2006 14:50
Praha - Česká konsolidační agentura chce vysoudit 500 milionů korun, které se ztratily z účtů její dceřiné společnosti, na švýcarské bance.

Peníze odešly z účtů společnosti Galileo Real do švýcarské banky. ČKA dnes poprvé oficiálně potvrdila, že šlo o největší švýcarskou banku UBS.

Na podvodné vyvedení peněz z dceřiné společnosti ČKA upozornil na konci dubna jako první deník Aktuálně.cz. Tehdy se ukázalo, že vysoce postavený manažer poslal peníze do Švýcarska patrně na zhodnocení a měly se brzy vrátit zpět. Pak se ale na machinace přišlo a začalo vleklé vyšetřování a také pokusy o domluvu se Švýcary.

Foto: Aktuálně.cz
Ztracená půlmiliarda - chystá se obvinění - Pět měsíců. Přesně tak dlouho trvalo úřadům, než zjistily, že v případě ztracené půlmiliardy korun státní konsolidační agentury byl skutečně spáchán trestný čin.

Podle dnešního vyjádření ČKA švýcarská banka odmítla veškeré snahy o mimosoudní vyrovnání.

Peníze se z účtů ČKA ztratily loni v březnu vinou několikanásobného pochybení UBS, uvedla ČKA, což podle agentury i sama banka uznala.

500 milionů a úroky

"Vzhledem k tomu, že se nepodařilo dosáhnout vrácení prostředků v rámci smírčího jednání, společnost Galileo řeší celou záležitost soudní cestou. Oficiální žaloba byla u obchodního soudu v Curychu podána již v červnu 2006. Společnost Galileo se v ní domáhá navrácení částky 500 milionů korun s příslušnými úroky," sdělil Jiří Pekárek, mluvčí ČKA.

Generální ředitel ČKA Zdeněk Čáp tvrdí, že agentura v uplynulých měsících vyvinula značné úsilí, aby se jí podařilo objasnit pozadí celé transakce, která vedla k vyvedení půlmiliardové sumy mimo dosah Galilea a ČKA. "Právní zástupci Galilea v Česku i ve Švýcarsku zdokumentovali případ do té míry, že považujeme za prokázané značné a opakované pochybení banky UBS", uvedl Čáp.

Banka podle ČKA umožnila, že byly peníze původně poukázané na investiční účet Galilea vyvedeny na účty soukromých osob, které nebyly nijak s Galileem ani ČKA spojeny.

Infobox

NEPOUŽÍVAT

ČTĚTE SOUVISLOSTI

  • Speciál o korupční aféře v ČKA
    Úplatkářský skandál otřásl letos v létě konsolidační agenturou. Přečtěte si články reportérů Aktuálně.cz, kterými se snaží celou kauzu rozmotat.

"Pokud by banka UBS dodržela příslušné předpisy švýcarského práva, pravidla Švýcarské bankovní asociace, jakož i své vlastní interní předpisy, dotčená částka by se nikdy nemohla dostat mimo kontrolu svého majitele, společnosti Galileo," říká advokát Michael Kramer z curyšské právní kanceláře Pestalozzi Lachenal Patry, která Galileo ve Švýcarsku zastupuje.

Na scéně Skořepa a Savov

Bývalý manažer Galilea Jan Šik sjednával otevření účtu společnosti Galileo u banky UBS. Proces otevření účtu údajně zprostředkovávali pánové Miloš Skořepa a František Savov, kteří podle svých vlastních slov měli s touto bankou dlouhodobé obchodní vztahy.

V březnu 2005 byla částka 500 miliónů korun poukázána z účtu vedeného společností Galileo u české banky na účet Galilea u UBS ve Švýcarsku, přičemž příjem této částky UBS později písemně potvrdila. Jak se ale dále zjistilo, v době přijetí půlmiliardy korun UBS ještě neměla k dispozici kompletní dokumentaci potřebnou k otevření účtu společnosti Galileo u této banky.

"Za těchto okolností si měla UBS buď vyžádat od Galilea údaje nutné k otevření účtu, nebo peněžní prostředky vrátit zpět Galileu. Nic z toho však neudělala a  místo toho UBS zcela v rozporu s vlastními interními pravidly a švýcarskými právními předpisy  připsala  celou částku  na účet třetí osoby ovládané panem Skořepou," popsal Jiří Pekárek, tiskový mluvčí ČKA.

Banka UBS posléze umožnila, aby tyto peníze byly použity jako zástava za úvěry, které poskytla společnostem ovládaným Skořepou. Vzhledem k tomu, že tyto společnosti úvěry nesplácely, celá částka připadla bance UBS, a ta ji nyní odmítá vydat. Zaměstnanec, který byl zodpovědný za správu účtu Galilea, údajně z banky nyní odchází.

I když vedení agentury tvrdilo, že Šikovu úmyslu nešlo zabránit, deník Aktuálně.cz již dříve upozornil na opak. Ukázalo se totiž, že selhala veškerá kontrola.

Manažer Jan Šik navíc celou operaci už jednou vyzkoušel, aniž by si toho v agentuře kdokoli povšiml. V první transakci ale peníze zpět dorazily v pořádku. Policie se přitom domnívá, že tato akce byla jen zkouškou na pozdější "ukradení" státních stamilionů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy