Ztracená půlmiliarda: Chystá se obvinění

Sabina Slonková
6. 9. 2006 16:00
Praha - Pět měsíců. Přesně tak dlouho trvalo úřadům, než zjistily, že v případě ztracené půlmiliardy korun státní konsolidační agentury byl skutečně spáchán trestný čin.

Teprve nyní se tak mohlo oficiálně rozjet vyšetřování jednoho z největších finančních skandálů posledních let. Aktéři případu přitom dodnes nebyli ani na výslechu na policii.

Obvinění hrozí i manažerovi ČKA

Pět set milionů korun loni neoprávněně poslal na účet zahraniční banky manažer jedné z dceřiných společností České konsolidační agentury (ČKA) Jan Šik. Tvrdil, že proto, aby je zhodnotil. Agentura o tom ale podle svých zástupců neměla vůbec tušení, peníze zpět nedorazily, a kde přesně jsou, stát v tuto chvíli vůbec netuší.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

ČTĚTE SOUVISLOSTI

  • Speciál o korupční aféře v ČKA
    Úplatkářský skandál otřásl letos v létě konsolidační agenturou. Přečtěte si články reportérů Aktuálně.cz, kterými se snaží celou kauzu rozmotat.

"Mohu potvrdit, že se státní zástupce ztotožnil s názorem policie, že v tomto případě existuje důvodné podezření z trestného činu," sdělil deníku Aktuálně.cz mluvčí městského státního zastupitelství v Praze Martin Omelka.

Průlomový verdikt umožní úřadům, aby začaly zkoumat účty jednotlivých aktérů příběhu, mohou odposlouchávat, vyslýchat a současně chystají stíhání konkrétních osob. Podle informací deníku Aktuálně.cz obvinění hrozí mimo jiné i manažerovi Šikovi.

Co ale policie vyšetří pět měsíců poté, co byl případ zveřejněn, nelze v tuto chvíli odhadnout.

Z půlmiliardy se nevrátila ani koruna

Naopak jako stále více pravděpodobná se ukazuje hrozba, že stát už může půlmiliardu odepsat. Manažer Šik nechal peníze převést na účty do Švýcarska spojené s podnikatelem Milošem Skořepou, který je podle svých slov obratem investoval do akcií a podílů v zahraničních firmách.

Skořepa ještě před prázdninami sliboval, že vše brzy splatí. Dodnes se nevrátila ani koruna.

"Je to celé komplikovanější, než jsem myslel. A v čem? To vám povím, až se peníze vrátí zpět," tvrdí nyní Skořepa.

Zatím neuspěli ani samotní představitelé konsolidační agentury, kteří bez ohledu na Skořepovy aktivity vyjednávali se švýcarskou bankou o možnosti, jak dostat půlmiliardu zpět. Potíž je v tom, že banku už stamiliony dávno opustily.

"Naděje je vždycky, ale když budeme upřímní, je jasné, že je skutečně minimální," uvedl vysoce postavený úředník ministerstva financí.

Pět měsíců tápání

Nejnovějšímu verdiktu o porušení zákona předcházelo pětiměsíční váhání úřadů, jestli lze za ztrátu státních peněz vůbec někoho trestně postihnout. Z prodlení se vzájemně obviňovali policisté, žalobci i zástupci konsolidační agentury. Dohodli se až nyní.

Případ stál místo manažera Šika, dva členy představenstva agentury, šéfa dozorčí rady dceřiné firmy ČKA, z níž stamiliony zmizely, a náměstka ministra informatiky, který rovněž seděl v kontrolním orgánu této firmy.

I když vedení agentury tvrdilo, že Šikovu úmyslu nešlo zabránit, deník Aktuálně.cz již dříve upozornil na opak. Ukázalo se totiž, že selhala veškerá kontrola.

Manažer Jan Šik navíc celou operaci už jednou vyzkoušel, aniž by si toho v agentuře kdokoli povšiml. V první transakci ale peníze zpět dorazily v pořádku. Policie se přitom domnívá, že tato akce byla jen zkouškou na pozdější "ukradení" státních stamilionů.

 

Právě se děje

Další zprávy