Ztohoven se odvrátili od Vorotnikova ze skupiny Vojna. Vadí jim, že podpořil Putina

Gabriela Lukášková
26. 9. 2016 17:59
Skupina Ztohoven už nebude v Česku pomáhat ruskému umělci Olegu Vorotnikovovi a jeho rodině. Zklamala je totiž kromě jiného podpora, kterou Vorotnikov v rozhovoru pro Aktuálně.cz vyjádřil režimu ruského prezidenta Vladimira Putina. Spoluzakladatel Ztohoven Roman Týc také popřel, že by ruská rodina nevyužívala peníze. "Je to lež, dostávali peníze, pokud to bylo v našich silách a pokud se našel někdo v okolí, kdo byl schopen pár tisíc přispět," napsal.
Foto: Jakub Plíhal

Praha – Členové skupiny Ztohoven se odvrátili od ruského umělce Olega Vorotnikova poté, co v rozhovoru pro Aktuálně.cz vyjádřil podporu režimu prezidenta Vladimira Putina. Ztohoven se přitom dosud ruskému aktivistovi a jeho rodině snažili v Česku zajišťovat bydlení a pomáhat jim v těžké situaci.

Romana Týce, spoluzakladatele Ztohoven, nejvíce rozčílil právě Vorotnikovův názorový obrat ohledně situace v Rusku a jeho tvrzení, že ani neví, jak vypadají české peníze nebo eura. "Je to lež, dostávali peníze, pokud to bylo v našich silách a pokud se našel někdo v okolí, kdo byl schopen pár tisíc přispět," píše ve svém vyjádření na Facebooku Týc.

Vorotnikov v rozhovoru popisoval, že od roku 1999 vůbec nepoužívá peníze a živí se mimo jiné krádežemi v obchodech. K jeho zadržení došlo minulou neděli, když se snažil krást v jednom pražském supermarketu, což sám v rozhovoru přiznal. Soud jej pak propustil na kauci, běží teď ale vydávací řízení na základě mezinárodního zatykače, který na umělce vydala Moskva.

Týc: Dávali jsme jim peníze

Podle Týce k tomu ale neměl vůbec důvod. Nejenže Ztohoven rodině přispívali finančně a český umělec jim sám nakoupil za několik tisíc, umělecká skupina navíc měla jednat s některými obchody, které by Vorotnikovově rodině dávaly potraviny s prošlým datem spotřeby.

Nejvíce ale české umělce popudily Vorotnikovovy výroky o současném Rusku a Vladimiru Putinovi. Jejich pomoc byla založena na skutečnosti, že Vorotnikov se v minulosti angažoval proti ruskému režimu a omezování svobody. Jenže v rozhovoru pro Aktuálně.cz se Vorotnikov vyjadřoval zcela jinak. Tvrdí, že Putin sjednotil a zachránil ruský národ, a prohlásil, že se do Ruska chce opět vrátit. "S myšlenkou návratu do Ruska usínám a také se s ní probouzím. Nic na světě si nepřeji víc," prohlásil.

Podle Ztohoven to naprosto popírá nejen hodnoty, kvůli kterým se pro spolupráci s rodinou rozhodli, ale i velkou část akcí Vojny z minulosti. "Ten příběh mi byl podán účelově tak, abychom jim já i skupina Ztohoven pomáhali co nejdelší možnou dobu," neskrývá své zklamání Týc.

Své vyjádření k rozhovoru s Vorotnikovem vydala na Facebooku i samotná skupina Ztohoven. Vyplývá z něj, že členové jsou Vorotnikovovým chováním zklamaní a distancují se od něj i jeho ženy Natalie. "Nelitujeme nijak své pomoci, ale nebudeme v ní nadále pokračovat – popřeli bychom tím základy, na kterých stavíme," uvádí v závěru.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy