Ztohoven se odvrátili od Vorotnikova ze skupiny Vojna. Vadí jim, že podpořil Putina

Gabriela Lukášková
26. 9. 2016 17:59
Skupina Ztohoven už nebude v Česku pomáhat ruskému umělci Olegu Vorotnikovovi a jeho rodině. Zklamala je totiž kromě jiného podpora, kterou Vorotnikov v rozhovoru pro Aktuálně.cz vyjádřil režimu ruského prezidenta Vladimira Putina. Spoluzakladatel Ztohoven Roman Týc také popřel, že by ruská rodina nevyužívala peníze. "Je to lež, dostávali peníze, pokud to bylo v našich silách a pokud se našel někdo v okolí, kdo byl schopen pár tisíc přispět," napsal.
Foto: Jakub Plíhal

Praha – Členové skupiny Ztohoven se odvrátili od ruského umělce Olega Vorotnikova poté, co v rozhovoru pro Aktuálně.cz vyjádřil podporu režimu prezidenta Vladimira Putina. Ztohoven se přitom dosud ruskému aktivistovi a jeho rodině snažili v Česku zajišťovat bydlení a pomáhat jim v těžké situaci.

Romana Týce, spoluzakladatele Ztohoven, nejvíce rozčílil právě Vorotnikovův názorový obrat ohledně situace v Rusku a jeho tvrzení, že ani neví, jak vypadají české peníze nebo eura. "Je to lež, dostávali peníze, pokud to bylo v našich silách a pokud se našel někdo v okolí, kdo byl schopen pár tisíc přispět," píše ve svém vyjádření na Facebooku Týc.

Vorotnikov v rozhovoru popisoval, že od roku 1999 vůbec nepoužívá peníze a živí se mimo jiné krádežemi v obchodech. K jeho zadržení došlo minulou neděli, když se snažil krást v jednom pražském supermarketu, což sám v rozhovoru přiznal. Soud jej pak propustil na kauci, běží teď ale vydávací řízení na základě mezinárodního zatykače, který na umělce vydala Moskva.

Týc: Dávali jsme jim peníze

Podle Týce k tomu ale neměl vůbec důvod. Nejenže Ztohoven rodině přispívali finančně a český umělec jim sám nakoupil za několik tisíc, umělecká skupina navíc měla jednat s některými obchody, které by Vorotnikovově rodině dávaly potraviny s prošlým datem spotřeby.

Nejvíce ale české umělce popudily Vorotnikovovy výroky o současném Rusku a Vladimiru Putinovi. Jejich pomoc byla založena na skutečnosti, že Vorotnikov se v minulosti angažoval proti ruskému režimu a omezování svobody. Jenže v rozhovoru pro Aktuálně.cz se Vorotnikov vyjadřoval zcela jinak. Tvrdí, že Putin sjednotil a zachránil ruský národ, a prohlásil, že se do Ruska chce opět vrátit. "S myšlenkou návratu do Ruska usínám a také se s ní probouzím. Nic na světě si nepřeji víc," prohlásil.

Podle Ztohoven to naprosto popírá nejen hodnoty, kvůli kterým se pro spolupráci s rodinou rozhodli, ale i velkou část akcí Vojny z minulosti. "Ten příběh mi byl podán účelově tak, abychom jim já i skupina Ztohoven pomáhali co nejdelší možnou dobu," neskrývá své zklamání Týc.

Své vyjádření k rozhovoru s Vorotnikovem vydala na Facebooku i samotná skupina Ztohoven. Vyplývá z něj, že členové jsou Vorotnikovovým chováním zklamaní a distancují se od něj i jeho ženy Natalie. "Nelitujeme nijak své pomoci, ale nebudeme v ní nadále pokračovat – popřeli bychom tím základy, na kterých stavíme," uvádí v závěru.

 

Právě se děje

Další zprávy