Zrušíme 5700 lůžek, pacienti je nepotřebují, říká VZP

Radek Nohl Radek Nohl
6. 6. 2011 6:00
V řadě nemocnic jsou některá lůžka využita jen ze zhruba dvaceti procent
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V českých nemocnicích by od příštího roku mohlo být o 5700 akutních lůžek méně.

Právě s takovým úbytkem počítá analýza, kterou zpracovala Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) a teď ji projednala i její správní rada.

"Při pohledu na vytíženost lůžek to vypadá jednoznačně," zareagoval náměstek ministra zdravotnictví Jiří Schlanger na nově zveřejněná čísla.

V řadě nemocnic se totiž podle materiálu VZP, který má Aktuálně.cz k dispozici, blíží obsazení lůžek pro oddělení ORL, kožní, oční a dětské často jen ke dvaceti procentům.  

"Je to jasné. Za posledních dvacet let se medicína zcela změnila," podotkl Schlanger, který je i členem správní rady VZP. 

Podle něj je malá vytíženost lůžek daná i tím, že přibývá jednodenní péče, která umožňuje, aby po běžných operačních výkonech trávil pacient pooperační rekonvalescenci doma. Nemusí tedy zůstávat v nemocnici.

Se škrty přijdou i výpovědi

Kolik lůžek by se podle plánu VZP mohlo zrušit?

 • Praha - 847
 • Středočeský kraj - 784
 • Jihočeský kraj - 358
 • Plzeňský kraj - 343
 • Karlovarský kraj - 173
 • Ústecký kraj - 443
 • Liberecký kraj - 253
 • Královéhradecký kraj - 492
 • Pardubický kraj - 158
 • Kraj Vysočina - 270
 • Jihomoravský kraj - 734
 • Olomoucký kraj - 124
 • Moravskoslezský kraj - 572
 • Zlínský kraj - 177

Analýza počítá s tím, že by se nejvíce lůžek zrušilo v nemocnicích v Praze, Jihomoravském a Středočeském kraji. Škrty se plánují zejména ve čtyřech zmíněných odděleních - ORL, kožní, oční, dětské. 

Zástupci VZP odmítají materiál oficiálně komentovat. Analýza však potvrzuje dřívější slova ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavla Horáka, podle něhož existuje řada oddělení, kde je běžně obsazenost poloviční. Analýza pojišťovny však ukazuje, že situace je mnohde ještě horší.

Jaké úspory by zrušení zhruba 5700 lůžek přineslo, ale VZP v materiálu neuvádí. Spočítané to zatím nemá ani ministerstvo.

"Pokud by došlo ke snížení počtu lůžek, tak by se snížil i počet personálu, a tím by se ušetřilo. To je jediná výrazná úspora, kterou vidím," podotkla poslankyně TOP 09 a členka správní rady VZP Patricie Kotalíková.

Lékaři označili rušení lůžek za nesmysl

Pojišťovna v materiálu koketuje s myšlenkou, že by se výrazně mohl snižovat počet lůžek i v dalších oborech, například na infekčních odděleních. V analýze to zdůvodňuje tím, že hospitalizace je tu často nutná jen u malého počtu pacientů.

Šetřit se bude všude. Nemocnice nevyjímaje.
Šetřit se bude všude. Nemocnice nevyjímaje. | Foto: Ludvík Hradilek

Sporná je prý i nutnost rezervních lůžek pro případy epidemie. Ani při ní nejsou stoprocentně obsazena. Pacienti totiž často vyžadují léčbu na jiných odděleních.  

"Při lokálních epidemiích se zase naopak dá situace zvládnout využitím lůžek sousedních okresů a krajů. Není třeba držet takto velké kapacity lůžek," píše VZP ve svém materiálu.

Diskusi nad restrukturalizací výrazně zrychlila protestní akce "Děkujeme, odcházíme". Právě lékaři však dlouhodobě považují rušení takového počtu lůžek za nesmysl. "Nedokážu si to představit. Může dojít i k omezení zdravotní péče," prohlásil člen předsednictva lékařských odborů Miloš Voleman.

Rath je proti

Proti je i opozice. "Neexistuje žádná analýza, o kterou by se opřeli. Navíc nemocnice zruší lůžka jen na papíře a ve skutečnosti ne, neboť je potřebují," tvrdí stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD).

Změny se dotknou i fakultních nemocnic. Ministr zdravotnictví Leoš Heger již řekl, že ředitelům nařídí, aby zrušili až deset procent akutních lůžek. Z toho polovina by údajně mohla být převedena na lůžka následné péče.

Při rozhodování o omezení lůžek bude podle VZP určující dojezdová vzdálenost nebo to, zda je pro dané zdravotnické zařízení ekonomicky výhodné lůžka zrušit. "Řada věcí musí být ještě dojednána. Nyní budou následovat jednání mezi ministerstvem a Asociací krajů," podotkl Schlanger. 


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Harden nastřílel 45 bodů, ale Houston v NBA podlehl Indianě

Basketbalisté Los Angeles Clippers zdolali Denver 124:111 a do vyřazovacích bojů NBA půjdou jako druhý nasazený tým Západní konference. K vítězství je dovedli 27 body včetně čtyř trojek Paul George a Kawhi Leonard, který dal o bod méně. Nejlepším střelcem středečních zápasů se stal James Harden, který konto Indiany zatížil 45 body, Houston však prohrál 104:108.

Clippers v poločase prohrávali o osm bodů, druhou polovinu utkání ale ovládli 74:53. Uspět dokázali i bez tří hráčů základní rotace, z různých důvodů totiž nenastoupili Montrezl Harrell, Patrick Beverley a Landry Shamet. Kromě George a Leonarda se vyznamenal Lou Williams, jenž k výhře přispěl 23 body.

Nuggets nestačilo 25 bodů Jeramiho Granta ani 17 bodů a 13 asistencí Nikoly Jokiče. Srbský basketbalista se podruhé v kariéře - stejně jako loni - dostal přes metu 500 finálních přihrávek v jedné sezoně, což před ním z pivotů dokázal pouze Wilt Chamberlain.

Výsledky NBA:

Denver - LA Clippers 111:124, Houston - Indiana 104:108, Oklahoma City - Miami 116:115, Philadelphia - Toronto 121:125.

Další zprávy