Zrušil smlouvu, která nikdy neplatila. Za zbrklou výpověď pronájmu lázní dostal přesto podmínku

Marek Pokorný Marek Pokorný
15. 2. 2017 16:47
Městský soud v Praze potvrdil tříletý podmíněný trest bývalému úředníkovi resortu ministerstva vnitra Romanu Fidlerovi, který v roce 2013 zbrkle zrušil smlouvu na pronájem čtyř lázeňských domů, jež vnitro na 20 let pronajalo společnosti Temparano. Podle soudu tak způsobil škodu 43 milionů korun. Případ je paradoxní v tom, že před dvěma týdny jiný soud řekl, že smlouva nikdy nevstoupila v účinnost, protože ji úředníci nevložili do obchodního rejstříku. A Temparano tak fakticky lázně nemělo nikdy provozovat.
Hotel Luna ve Františkových Lázních, jeden z lázeňských domů resortu vnitra
Hotel Luna ve Františkových Lázních, jeden z lázeňských domů resortu vnitra | Foto: archiv ZSMV

Praha - Neobvyklý případ uzavřel Městský soud v Praze. Bývalého ředitele Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra (ZSMV) Romana Fidlera poslal podmíněně na tři roky do vězení za to, že neoprávněně vypověděl smlouvu na pronájem čtyř lázeňských domů resortu vnitra. Vnitru tak může vzniknout škoda 65 milionů korun na penále, které kvůli tomu má zaplatit.

Soud tak potvrdil trest, který Fidlerovi uložil loni v létě Obvodní soud pro Prahu 10. Ten po vypršení pětileté zkušební doby také nesmí dalších pět let působit ve vedoucí pozici ve státní správě.

Fidlerovi přitom hrozilo až osmileté vězení. A odvolací soudce Jan Kareš přiznal, že tříletá podmínka je vzhledem k výši škody mírná. "Vyšší trest ale dát nemůžeme," uvedl. Proti prvoinstančnímu verdiktu se totiž odvolal pouze Fidler, ale už ne státní zástupce.

Jednal v zájmu soukromé firmy. Ale proč?

Lázeňské domy v roce 2008 pronajalo Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra, které se stará o majetek resortu, slovenské firmě Temparano za roční nájemné 23 milionů. Jenže o pět let později Fidler uvedenou smlouvu s okamžitou platností vypověděl.

Udělal to i přesto, že se o tom radil s tehdejším ministrem vnitra Martinem Pecinou, který mu to nedoporučil. "Vypověděl to nejméně vhodným způsobem a následně zavázal resort povinností zaplatit 65 milionů korun," konstatoval soudce. Ve smlouvě bylo totiž uvedeno, že při předčasném vypovězení zaplatí vnitro jako sankci výši trojího ročního nájemného, které jí firma platila. Podle Kareše tak Fidler vědomě způsobil škodu.

Přitom podle soudu zůstalo záhadou, proč to Fidler udělal. Ten se sice hájil tím, že se obával, že sama firma bude požadovat po státu stamiliony odškodného, ale jeho argumentaci soud neuvěřil. "Ta obhajoba je absolutně nevěrohodná, není k tomu jediný podklad," řekl soudce Kareš, podle něhož tak Fidler jednal ne v zájmu státu, ale firmy Temparano.

"To podezření, že jednal úmyslně v zájmu druhé strany, je logické. Orgány činné v trestním řízení to zkoumaly i operativními prostředky, ale na nic nepřišly. Zůstává to tak zahaleno tajemstvím," uvedl.

Pokud chtěl Fidler nájem vypovědět, mohl to udělat i jinak - s roční výpovědní lhůtou. Tím by sice také stát musel platit penále, ale jen 45 milionů. A navíc by od firmy vyinkasovali dalších více než 20 milionů na nájemném.

Smlouvu měli zveřejnit

Jiný soud, který řešil náhradu škody kvůli neoprávněnému vypovězení uvedené smlouvy, přitom nedávno řekl, že celá smlouva na pronájem lázní nikdy nevstoupila v platnost. Ministerstvo vnitra ji totiž nezveřejnilo v Obchodním věstníku.

Protože vnitro odmítlo penále zaplatit, firma Temparano na něj podala žalobu. A civilní soud ji zamítl s překvapivým odůvodněním - smlouva, ač byla podepsána, nikdy nezačala platit, protože ji úředníci předepsaným způsobem nezveřejnili.

"Jednalo se o nájem podniku i se zaměstnanci a zákon stanoví, že se takováto smlouva zakládá do sbírky listin a nabývá účinnosti až zveřejněním v Obchodním věstníku," řekl soudce, který řešil spor o odškodné. To se ale podle něj nikdy nestalo. A dá se tak podle něj říci, že Temparano vlastně lázeňské domy platně nepřevzalo. A nebylo ani oprávněno je jakkoliv provozovat.

Když odůvodňoval Kareš trest nad Fidlerem, tak tuto linku ale nezmínil. "Počkejte si na písemné vyhotovení," řekl na dotaz Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Senátní komise podpořila změny pravidel voleb do sněmovny

Senátní ústavní komise podpořila doplnění pravidel pro volby do sněmovny, které si vyžádal zásah Ústavního soudu. Předseda komise Zdeněk Hraba (STAN) označil novelu za kompromisní. Část senátorů by ale do předlohy ráda vložila korespondenční formu hlasování pro Čechy žijící v zahraničí. Horní komora bude o volební novele rozhodovat koncem dubna.

"Nová volební úprava není dokonalá, ale pořád je lepší než to, co jsme tu měli a co bylo označeno Ústavním soudem za protiústavní," uvedl Hraba. Podotkl, že novela zmírňuje nerovnosti mezi stranami s vyšším a nižším ziskem hlasů voličů. "Vnímám to jako kompromis vyjednaný napříč politickým spektrem," dodal Hraba. Také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) označil sněmovní verzi novely za úspěch a výsledek dohod mezi sněmovnou a Senátem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejvyšší soud potvrdil 30 let vězení za dvojnásobnou vraždu v Břeclavi

Nejvyšší soud potvrdil třicetiletý trest vězení pro , jenž se podle pravomocného verdiktu dopustil dvojnásobné vraždy v Břeclavi. Rozhodnutí padlo bez veřejného jednání. Dovolání bylo odmítnuto, řekla bez dalších podrobností Miroslava Klusová, mluvčí Krajského soudu v Brně, který se případem zabýval jako první instance.

Štaubert podle pravomocného verdiktu vraždil v rodinném domě v Břeclavi předloni v noci na 6. srpna, když přišel do domu krást. S oběťmi, devětaosmdesátiletým mužem a čtyřiačtyřicetiletou ženou, se krátce před tím znal. Senior se vzbudil, Štaubert na něj vzápětí zaútočil. Zasadil mu desítky bodných a sečných ran, stejně jako později ženě, která v domě také žila. Štaubert se nejspíš bál, že ho pozná. Oběti zemřely na místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy