Zrušení profilu Konvičkova uskupení nic nezměnilo, nová stránka už má desítky tisíc příznivců

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
12. 1. 2016 16:19
Neuplynul ani den od chvíle, kdy Facebook zablokoval profil stránky Islám v ČR nechceme, a uskupení už na novém profilu sbírá sympatizanty. Za necelý den už má 30 tisíc příznivců. Dá se tak očekávat, že původních 163 tisíc nasbírá brzy. Jedním z administrátorů xenofobní stránky je i akademik, kandidát do krajských voleb a lídr protimuslimského uskupení Martin Konvička, kterého již dříve obvinila policie za nesnášenlivé výroky na svém profilu. V jednom ze svých komentářů například vyhrožoval muslimům, že je "namele do masokostní moučky."
Demonstrace uskupení Islám v ČR nechceme a jeho lídr Martin Konvička.
Demonstrace uskupení Islám v ČR nechceme a jeho lídr Martin Konvička. | Foto: David Kohout

Praha - Ani ne den po zablokování facebookové stránky Islám v ČR nechceme má její záložní verze přes 30 tisíc příznivců. Dá se tak očekávat, že původních 163 tisíc podporovatelů nasbírá během pár dní.

Jedním z administrátorů xenofobní stránky je i akademik, kandidát do krajských voleb a lídr protimuslimského uskupení Martin Konvička, kterého již dříve obvinila policie za nesnášenlivé výroky na svém profilu. V jednom ze svých komentářů například vyhrožoval muslimům, že je "namele do masokostní moučky."

Podle právničky Kláry Kalibové právě lehkost, s jakou se Konvičkův tým přesunul jen o jednu facebookovou stránku vedle, dokazuje, že je rozhodnutí Facebooku stránku zablokovat jen prázdným gestem.

"To, že nyní spadl Islám v ČR nechceme, je dobře, ale neznamená to, že to Facebook myslí s bojem proti šíření nenávisti vážně. S veřejností hraje hru na to, že zakazuje nenávistný obsah. Ale ta hra je falešná," říká odbornice na zločiny z nenávisti a ředitelka neziskové organizace In Iustitia.

Podle ní by evropští politici měli konečně začít vyjednávat s Facebookem o tom, co je na starém kontinentu ještě přípustné a co už je za hranicí zákona.

Konvička naproti tomu říká, že zablokování jeho stránky dokazuje servilnost amerického koncernu vůči politickým lídrům. "Ukazuje to jednu zásadní věc – že ani kapitalistické vlastnění prostředků, v tomto případě komunikačních, nezajistí občanské svobody, svobodu slova. Facebook jako obrovská korporace se tu chová jako lokaj evropských nebo globálních politiků, a nikoli jako služba svým uživatelům," tvrdí.

Blokaci Facebook nevysvětluje

Facebook veřejně nevysvětluje, proč se rozhodl nějakou stránku zablokovat. "Jakým způsobem tohle Facebook vyřizuje, to je naprosto nepřehledná záležitost. Kdy se rozhodne zasáhnout, to nikdo neví," podotýká publicista a odborník na sociální sítě Petr Koubský.

Podmínky, kterými se musí řídit jeho uživatelé, jsou poměrně obecné. Zapovídají šikanu, výhrůžky, šíření nenávistných projevů nebo podněcování k násilí. Na Facebooku by se také neměla objevovat nahota a brutalita.

Zatímco v případě nahých fotek Facebook postupuje rychle, u projevů nenávisti postupuje mnohem pomaleji. "Velmi rychle sundává fotky kojících žen, ale nenávistné a nacistické stránky nechává fungovat," zlobí se právnička Kalibová. Problémem je i to, že zatímco fotky dokáže ve čtyřech světových pobočkách posoudit kdokoli, na analýzu českých komentářů společnost Marka Zuckerberga nemá dost lidí.

„Kdyby Facebook investoval jeden plat do Čecha, jeden do Slováka a jeden do Maďara, tak ho to vyjde velmi levně,“ dodává Kalibová s tím, že k tomu se zatím sociální síť s miliardou a půl uživatelů nemá. Podle Jana Huka z Národního centra bezpečného internetu, který se nedávno zúčastnil oficiálního školení od Facebooku, už ale společnost české analytiky najala.

Budu kandidovat v krajských volbách, tvrdí Martin Konvička ze spolku Blok proti islámu. Jeho výroky na sociálních sítích jsou prý občas úlety, koncentrační tábory a plyn by použil ve válce s IS. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Policie hledá svědky středečního loupežného přepadení u stanice metra Hloubětín

Pražští kriminalisté hledají svědky, kteří by jim mohli objasnit loupežné přepadení staršího muže ve středu před půlnoci u stanice metra Hloubětín. Podezřelého již zadrželi a v případě odsouzení mu hrozí za loupež až 12 let za vězení, uvedl v pátek policejní mluvčí Richard Hrdina. Co napadenému útočník ukradl, s ohledem na vyšetřování případu nechtěl mluvčí specifikovat.

Útočník napadl muže ve středu kolem 23:30 a způsobil mu těžkou újmu na zdraví, uvedl Hrdina a doplnil, že pachatele v červené bundě zachytila kamera, když se pohyboval po vestibulu metra a obtěžoval cestující.

Policie záznam kamery zveřejnila na svém webu a jsou na něm zachyceni i dva muži, kteří byli s podezřelým na nástupišti a mohli by policistům poskytnout informace k případu. Podle mluvčího se ale mají obrátit na linku 158 nebo kteroukoli policejní služebnu všichni, kteří se v době činu pohybovali v okolí stanice metra Hloubětín a podezřelého viděli.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

ČTÚ chce kvůli omezené konkurenci regulovat trh mobilních dat, operátoři s tím nesouhlasí

Český telekomunikační úřad se chystá příští rok regulovat trh mobilních dat, protože na něm shledal omezenou konkurenci. Hodlá proto O2, T-Mobilu a Vodafonu uložit povinnost umožnit přístup k jejich velkoobchodním mobilním službám virtuálním operátorům za regulovanou cenu. Uvedli to zástupci ČTÚ na dotaz ČTK. Operátoři s výsledky analýzy nesouhlasí. Podle nich nereflektuje nejnovější vývoj na trhu. Regulace by platila po notifikaci Evropskou komisí, která by měla být hotova do poloviny příštího roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy