Zrušení konzulátu v Kanadě: odveta nebo úspora?

Zahraničí Zahraničí
5. 10. 2009 13:00
Ministerstvo zahraničí zrušením velvyslanetví také ušetří

Praha - Česká republika podnikne po odvolání velvyslance další rázný odvetný krok za zavedení víz pro české občany cestující do Kanady, napsala dnes MF DNES.

Chystá se totiž zrušit generální konzulát v Montrealu. Projednat by to měla vláda.

"Ano, je to vzkaz Kanadě za zavedení víz," potvrdilo deníku několik diplomatických zdrojů.

"Nebudu se k tomu vyjadřovat, i když rušení některých úřadů se skutečně připravuje," řekl ministr zahraničí Jan Kohout.

Diplomaté také na Kanadu tlačí, aby v Praze otevřela konzulární oddělení, aby Češi nemuseli pro víza cestovat do Vídně.

Odveta nebo úspora?

O zrušení montrealského konzulátu se ale mluví již delší dobu. Jak řekl diplomatický zdroj Aktuálně.cz, není to zas taková novinka.

"V Kanadě je ještě jeden konzulát v Torontu a v rámci úspor se o zavření montrealské pobočky mluvilo už několik měsíců. V Torontu totiž žije více Čechů," řekl zdroj Aktuálně.cz.

Zda-li zavření konzulátu je nebo není odvetou, zůstává otázkou. Konzulát totiž slouží především českým občanům.  

O plánu na zrušení pěti až deseti zastupitelských úřadů v zahraničí před měsícem mluvil šéf české diplomacie Jan Kohout.

Diplomaté zemí Visegrádské skupiny (Česko, Polsko, Slovensko a Maďarsko) také začali vést diskuse o tom, zda by tyto státy nemohly mít v některých zemích společná velvyslanectví.

 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Výsledek primárek ve Wisconsinu úřady oznámí až příští týden

V americkém státě Wisconsin se i přes pandemii nemoci covid-19 konaly prezidentské primárky, ve kterých se v případě demokratů utkali o stranickou prezidentskou nominaci někdejší viceprezident Joe Biden a senátor Bernie Sanders.

Výsledky budou podle rozhlasové stanice NPR zveřejněny až 13. dubna jak dříve určil jeden ze soudů, který spor o konání voleb během krizové doby nynější pandemie rozhodoval.

Ve Wisconsinu tamní ministerstvo zdravotnictví podle úterní bilance eviduje 2578 nakažených, z nichž 92 nemoci podlehlo. U 745 lidí si jejich stav vyžádal hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy