Zrušení konzulátu v Kanadě: odveta nebo úspora?

Zahraničí Zahraničí
5. 10. 2009 13:00
Ministerstvo zahraničí zrušením velvyslanetví také ušetří

Praha - Česká republika podnikne po odvolání velvyslance další rázný odvetný krok za zavedení víz pro české občany cestující do Kanady, napsala dnes MF DNES.

Chystá se totiž zrušit generální konzulát v Montrealu. Projednat by to měla vláda.

"Ano, je to vzkaz Kanadě za zavedení víz," potvrdilo deníku několik diplomatických zdrojů.

"Nebudu se k tomu vyjadřovat, i když rušení některých úřadů se skutečně připravuje," řekl ministr zahraničí Jan Kohout.

Diplomaté také na Kanadu tlačí, aby v Praze otevřela konzulární oddělení, aby Češi nemuseli pro víza cestovat do Vídně.

Odveta nebo úspora?

O zrušení montrealského konzulátu se ale mluví již delší dobu. Jak řekl diplomatický zdroj Aktuálně.cz, není to zas taková novinka.

"V Kanadě je ještě jeden konzulát v Torontu a v rámci úspor se o zavření montrealské pobočky mluvilo už několik měsíců. V Torontu totiž žije více Čechů," řekl zdroj Aktuálně.cz.

Zda-li zavření konzulátu je nebo není odvetou, zůstává otázkou. Konzulát totiž slouží především českým občanům.  

O plánu na zrušení pěti až deseti zastupitelských úřadů v zahraničí před měsícem mluvil šéf české diplomacie Jan Kohout.

Diplomaté zemí Visegrádské skupiny (Česko, Polsko, Slovensko a Maďarsko) také začali vést diskuse o tom, zda by tyto státy nemohly mít v některých zemích společná velvyslanectví.

 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy