Sražený vlk z Krušnohoří je po operaci, daří se mu dobře. Lidé mu poslali statisíce

ČTK ČTK
6. 10. 2022 13:47
Vlk sražený v Krušných horách je po zákroku v dobrém stavu. Šelma podstoupila operaci obou kyčlí, zbylá poranění se hojí sama a snaží se už i postavit. V pátek bude převezena na doléčení do záchranné stanice ve Vlašimi. Bublavská záchranná stanice Drosera, která se o vlka od počátku stará, požádala o povolení k trvalému umístění, uvedl pracovník Drosery Vilém Babič.
Foto: Záchranná Stanice Živočichů DROSERA

Vlk podstoupil ve středu náročný zákrok na pražské veterinární klinice. Jeho stav se výrazně zlepšil, hojí se mu i ostatní zlomeniny. "Tím, že je mladý, je to letošní štěně, tak se to vše hojí samo. Operace dopadla na jedničku," řekl Babič. Další operace už podle veterináře nebude nutná. Vlk bude v pátek převezen na čas do stanice ve Vlašimi, která má pro něj vhodné zázemí včetně lékařské péče.

Kdy se šelma vrátí do bublavské stanice, pracovníci ještě nevědí. Jasné ale je, že do volné přírody už sama nemůže. Mezitím pro ni vyřizují povolení pro trvalý chov. "Dlouhodobě vlka nemůže mít žádná stanice. Tím, že je to zvlášť chráněný živočich, musíme zažádat na příslušné ministerstvo o povolení. Pokud se to nepovede, tak asi skončí v zoo. Doufáme, že se to ale nestane. Tím, že je z přírody, tak by to pro něj psychicky nebylo dobré," řekl Babič.

Sražené zvíře našli houbaři koncem září v silničním příkopu mezi obcemi Horní Blatná a Potůčky na Karlovarsku. Leželo tam možná i několik hodin, nemohlo se postavit na zadní nohy. Na pomoc mu proto přijeli zástupci z bublavské záchranné stanice, která má dané území na starosti.

Babič uvedl, že v Česku neexistuje postup, na koho se v případě záchrany šelmy obrátit. "Děláme to i do budoucna, vlci se vracejí a on je bohudík první, který přežil, ale může se to stát znova, ze Slovenska může přijít třeba i medvěd. Chceme, aby na to byla připravena celá síť záchytných stanic. My jsme jednali intuitivně, vše jsme si museli obstarat sami," uvedl.

Pracovníky Drosery překvapila obrovská solidarita i zájem lidí. Na záchranu vlka přispěli již statisíce korun. Peníze posílají lidé z celého světa, z Německa, Polska, severských zemí i z Austrálie. Využijí se na léčbu, stravu i na případný výběh.

Pokud bublavská stanice povolení dostane, připraví pro vlka velký výběh. Podle Babiče by šlo o prvního vlka chovaného v záchytné stanici, protože dosud žádná povolení nedostala. Zázemí je zatím ve fázi příprav. "Plot bude muset být dost vysoký jak nahoru, tak i dolů, protože je schopný se podhrabat. Musel by tam být elektrický ohradník, aby se nedostal ven. Bude se oslovovat profesionální firma," řekl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

V Česku se čím dál víc lidí nakazí akutními respiračními nemocemi, nákaza chřipkou roste hlavně u dětí

V Česku dochází k nárůstu akutních respiračních infekcí včetně chřipky a respiračně syncytiálních virů. Ukazují to údaje Státního zdravotního ústavu. V některých evropských zemích včetně sousedního Německa už se chřipka šíří se střední intenzitou, v Česku zatím počet případů roste hlavně u dětí ve věku šest až 14 let. Ústav ale upozorňuje na to, že vzorků, které lékaři odesílají do národní referenční laboratoře, není dostatek.

"Ve 48. týdnu 2022 se nemocnost akutních respiračních infekcí v Česku zvýšila o téměř 15 procent. Nárůsty nemocnosti jsou evidovány ve všech krajích a ve všech věkových skupinách, což odpovídá zvyšujícím se počtům pozitivních záchytů chřipkových virů a dalších respiračních agens v populaci," uvedl ústav.

Zdroj: ČTK
Další zprávy