Zranění Ukrajinci už jsou v Česku. Budou mít špičkovou péči

Jan Gazdík Jan Gazdík
14. 7. 2015 21:35
Ministerstvo vnitra počítá s další lékařskou pomocí Ukrajině, vládě navrhne pokračování humanitárního projektu MEDEVAC i v příštím roce.
Přílet zraněných Ukrajinců na kbelské letiště. Odtud vedla jejich cesta rovnou do pražských nemocnic.
Přílet zraněných Ukrajinců na kbelské letiště. Odtud vedla jejich cesta rovnou do pražských nemocnic. | Foto: Jakub Plíhal

Praha/Kyjev - Nebyl to radostný pohled na těžce zraněné Ukrajince, jimž čeští lékaři dnes večer pomáhali na pražském letišti Kbely z letounu CASA do přistavených sanitek záchranné služby.

Dva těžce popálené hasiče (z nedávného požáru kyjevské rafinerie) předali svým kolegům při mezipřistání už v Ostravě. O dalších sedm zraněných či vážně nemocných Ukrajinců (včetně dětí) se postarají pražské nemocnice.

Prvotřídní organizace

Podle šéfa odboru letecké záchranné a urgentní medicíny Michala Marečka ukrajinská strana zorganizovala tentokrát vše prvotřídně. "S prvním leteckým převozem postřelených Ukrajinců z Majdanu, kdy v Kyjevě vládl až neuvěřitelný zmatek, se to nedá srovnávat. Tehdy šlo o příšernou organizaci. Ukrajinci se ale, jak vidno, poučili," říká lékař.

Nepomáháme málo

Humanitární projekt MEDEVAC (z anglického Medical Evacuation), v jehož rámci byli ranění Ukrajinci převezeni k léčení do Česka, organizuje ministerstvo vnitra spolu s resorty obrany, zahraničí a zdravotnictví.

Podle Petry Kučerové z vnitra bylo v Česku od roku 1993 léčeno 210 pacientů (převážně dětí) z Bosny a Hercegoviny (17), Kosova (40), Čečenska (1), Iráku (42), Pákistánu (10), Afghánistánu (14), Kambodže (10), Libye (20), Myanmaru/Barmy (3), Sýrie (14) a Ukrajiny (39). Letos Praha vyslala do krizových oblastí sedm lékařských týmů, které odoperovaly 59 komplikovaných operací a ošetřily přes sto pacientů.

"Nikdo nám tedy nemůže vytknout, že lidem v krizových oblastech pomáháme jen málo," dodává Kučerová. Jen pro letošek vyčlenilo vnitro na projekt MEDEVAC 50 milionů korun.

"Vládě hodláme navrhnout, aby v projektu MEDEVAC pokračovala i v příštím roce. Počítáme tedy i s další lékařskou pomocí Ukrajině," vysvětluje Pavla Novotná, vedoucí oddělení koncepcí a analýz resortu vnitra.

Na Ukrajině, stejně jako v některých dalších zemích, které trpí válečným konfliktem, nemůže být podle ní lidem poskytnuta špičková lékařská péče. A někdy dokonce ani žádná neexistuje.

Na Ukrajině dnes žije milion tři sta tisíc vnitřních vysídlenců, kteří utekli před válkou. Zejména pro ně má lékařská pomoc - jako je ta česká - podle oslovených expertů neocenitelný význam.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Lesy ČR loni díky státní podpoře měly zisk 44 milionů Kč po minulé ztrátě 790 milionů Kč

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) loni skončilo ziskem 44 milionů korun po předloňské ztrátě 790 milionů korun. Zakončit loňský rok v plusu podniku pomohly peníze od státu na kompenzaci snížení cen dřeva z důvodu kůrovcové kalamity ve výši 2,3 miliard korun, uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová. Původně podnik v koncepci hospodaření počítal s tím, že kvůli kůrovcové kalamitě za loňský rok utrpí ztrátu až 1,9 miliardy. Kompenzace za nižší ceny dřeva dostali od státu i další vlastníci lesa. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

"Výsledek velmi pozitivně ovlivnily státní prostředky kompenzující snížení cen dřevní hmoty. Peníze ale hned lesům vracíme při obnově. Naše loňské náklady na pěstební činnost dosáhly bezmála 3,5 miliard korun a zvýšily se o 21 procent oproti roku 2019," uvedl generální ředitel podniku Josef Vojáček. Podnik podle něj také v souladu se Strategií rozvoje podniku z prosince 2020 opět začal tvořit podnikový rezervní fond. "Ten je zásadním zdrojem při nenadálých událostech a kalamitách," uvedl Vojáček.

Podnik loni vysadil 74 milionů sazenic a zalesnil 16.000 hektarů, z toho 3790 hektarů přirozenou cestou. Letos podnik plánuje zalesnit 21.000 hektarů holin a vysadit rekordních 85 milionů sazenic. Plocha holin kvůli masivní těžbě kůrovcového dřeva ke konci loňského roku ve státních lesích vzrostla o šest procent na 32 544 hektarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy