Zranění Ukrajinci už jsou v Česku. Budou mít špičkovou péči

Jan Gazdík Jan Gazdík
14. 7. 2015 21:35
Ministerstvo vnitra počítá s další lékařskou pomocí Ukrajině, vládě navrhne pokračování humanitárního projektu MEDEVAC i v příštím roce.
Přílet zraněných Ukrajinců na kbelské letiště. Odtud vedla jejich cesta rovnou do pražských nemocnic.
Přílet zraněných Ukrajinců na kbelské letiště. Odtud vedla jejich cesta rovnou do pražských nemocnic. | Foto: Jakub Plíhal

Praha/Kyjev - Nebyl to radostný pohled na těžce zraněné Ukrajince, jimž čeští lékaři dnes večer pomáhali na pražském letišti Kbely z letounu CASA do přistavených sanitek záchranné služby.

Dva těžce popálené hasiče (z nedávného požáru kyjevské rafinerie) předali svým kolegům při mezipřistání už v Ostravě. O dalších sedm zraněných či vážně nemocných Ukrajinců (včetně dětí) se postarají pražské nemocnice.

Prvotřídní organizace

Podle šéfa odboru letecké záchranné a urgentní medicíny Michala Marečka ukrajinská strana zorganizovala tentokrát vše prvotřídně. "S prvním leteckým převozem postřelených Ukrajinců z Majdanu, kdy v Kyjevě vládl až neuvěřitelný zmatek, se to nedá srovnávat. Tehdy šlo o příšernou organizaci. Ukrajinci se ale, jak vidno, poučili," říká lékař.

Nepomáháme málo

Humanitární projekt MEDEVAC (z anglického Medical Evacuation), v jehož rámci byli ranění Ukrajinci převezeni k léčení do Česka, organizuje ministerstvo vnitra spolu s resorty obrany, zahraničí a zdravotnictví.

Podle Petry Kučerové z vnitra bylo v Česku od roku 1993 léčeno 210 pacientů (převážně dětí) z Bosny a Hercegoviny (17), Kosova (40), Čečenska (1), Iráku (42), Pákistánu (10), Afghánistánu (14), Kambodže (10), Libye (20), Myanmaru/Barmy (3), Sýrie (14) a Ukrajiny (39). Letos Praha vyslala do krizových oblastí sedm lékařských týmů, které odoperovaly 59 komplikovaných operací a ošetřily přes sto pacientů.

"Nikdo nám tedy nemůže vytknout, že lidem v krizových oblastech pomáháme jen málo," dodává Kučerová. Jen pro letošek vyčlenilo vnitro na projekt MEDEVAC 50 milionů korun.

"Vládě hodláme navrhnout, aby v projektu MEDEVAC pokračovala i v příštím roce. Počítáme tedy i s další lékařskou pomocí Ukrajině," vysvětluje Pavla Novotná, vedoucí oddělení koncepcí a analýz resortu vnitra.

Na Ukrajině, stejně jako v některých dalších zemích, které trpí válečným konfliktem, nemůže být podle ní lidem poskytnuta špičková lékařská péče. A někdy dokonce ani žádná neexistuje.

Na Ukrajině dnes žije milion tři sta tisíc vnitřních vysídlenců, kteří utekli před válkou. Zejména pro ně má lékařská pomoc - jako je ta česká - podle oslovených expertů neocenitelný význam.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Při útoku na severozápadě Kamerunu zemřelo 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská vláda, která v regionu už několik let bojuje proti povstalcům, jakýkoli podíl na násilí odmítla.

James Nunan z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že zavražděna byla mimo jiné těhotná žena a 14 dětí. Devíti z nich ještě nebylo ani pět let.

Hlavní opoziční strana Hnutí za obnovu Kamerunu (MRC) z útoku obvinila bezpečnostní složky a kamerunskou vládu. Kamerunská armáda obvinění odmítla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 33 minutami

V Brně se srazily dvě tramvaje, celkem pět zraněných

Pět lidí se zranilo při srážce dvou tramvají v Křížové ulici v Brně. Tři zranění skončili v nemocnici. Ulice je uzavřená, omezení se dotklo šesti linek městské hromadné dopravy, a to tramvajových 2, 5, 6 a autobusových 44, 82 a 84. V obou tramvajích cestovalo dohromady 200 lidí, řekl provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl. Dopravní podnik by podle něj chtěl obnovit provoz kolem 10:00. 

Další zprávy