Zraněn při teambuildingu? Pracovní úraz, řekl soud

Nejvyšší soud rozhodl, že úrazy při firemních akcích mají platit zaměstnavatelé.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Firmy, které organizují pro své zaměstnance takzvané teambuildingové akce, kde se má stmelit kolektiv a zlepšit komunikace, by měly zbystřit.

Pokud si zaměstnanec na takové akci třeba na horách zlomí nohu při lyžování, je to pracovní úraz. Za ten firma zodpovídá a musí platit. Vyplývá to z únorového rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Soud se zabýval případem právníka z tom managementu pražské firmy, který si právě při lyžování v rámci teambuildingového výjezdu na ledovec v Rakousku vážně zlomil zápěstí a byl měsíc v pracovní neschopnosti.

Paradoxně to, že jde o pracovní úraz, tvrdila sama firma, kde právník pracuje. Má totiž pro takové případy pojistku a chtěla po pojišťovně vyplatit sedmdesát tisíc na bolestném, ušlém zisku a dalších položkách, které zaměstnanci vyplatila.

U soudu prvního stupně měla úspěch. Pražský městský soud ale nárok zamítl s tím, že lyžování nemá s prací firemního právníka nic společného a o pracovní úraz proto nejde.

I lyžování může "prohloubit kvalifikaci"

Nejvyšší soud má na věc ale jiný názor.

Podle senátu vedeném Zdeňkem Novotným se na lyžování v rámci takové akce nedá pohlížet jako na soukromou zábavu. Účast na horském výjezdu managementu firmy byla povinná a lyžování bylo vedle "objevitelského posezení u rakouských kulinářských specialit" a dalších aktivit součástí společného programu, který účastníci předem dostali.

"...za situace, kdyby bylo prokázáno, že smyslem a účelem plánovaných aktivit v projednávaném případě bylo prohloubení vzájemných interpersonálních vazeb zaměstnanců, jejich schopnosti vzájemné kooperace a schopnosti spolupráce s ostatními zaměstnanci, mohlo by se jednat - nazíráno jak z hlediska pořádajícího zaměstnavatele, tak z hlediska věcného (vnitřního účelového) jednotlivého zaměstnance - o "účast na školení k prohloubení kvalifikace"," stojí v rozhodnutí Nejvyššího soudu

Podle něj musí obecné soudy v podobných případech zkoumat, jestli akce měla skutečně charakter teambuldingu, nebo jestli zaměstnavatel spíš zaplatil svým lidem dovolenou.

Společnosti v posledních letech teambuildingových akcí hojně využívají. Populární jsou právě výjezdy na hory. Některé akce mohou být docela nebezpečné.

"Náš poslední teambuilding se podobal táborové hře. Museli jsme třeba přebrodit řeku nebo překonat provazovou cestu, která byly několik metrů nad zemí. Měli jsme se naučit fungovat ve skupině, komunikovat," popisuje zkušenosti lékař Milan ze soukromé pražské kliniky.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Živnostníci z kauzy Stoka pošlou radnici 623 tisíc, dohodli se mimosoudně

Zastupitelé městské části Brno-střed ve středu schválili desítku dohod o narovnání s živnostníky, kteří se v takzvané kauze Stoka přiznali k dávání úplatků. Do pokladny radnice pošlou zhruba 623 000 korun. Obviněno je v této části kauzy 27 lidí a jedna firma. Případy těch, kteří se přiznají, by mohly být vyřešeny mimosoudně.

V kauze Stoka jde o údajnou korupci na městské části Brno-střed, hlavní větví případu se už zabývá brněnský krajský soud. Obžalováno v této části je 11 lidí a dvě firmy, včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, Švachula obvinění popírá.

Zastupitelé se zabývali dohodami o narovnání z vedlejší větve případu, kdy celkem 27 lidí a jednu firmu státní zastupitelství viní z úplatkářství na správě nemovitostí městské části. Řemeslníci údajně dávali 15 procent ze zakázky na úplatcích, aby zakázku získali. Podle dřívějšího vyjádření žalobce se v tomto přiznala zhruba polovina obviněných, v jejich případě by se tak věc nemusela dostat k soudu. Schválené dohody o narovnání s městskou částí by k tomu měly přispět. "Platí, že svým jednáním vzniku škody napomohli, a proto by měli městskou část odškodnit. Zda k uzavřeným dohodám přihlédne státní zástupce a zastaví jejich trestní stíhání, je zcela na jeho rozhodnutí," uvedla už dříve mluvčí radnice Kateřina Dobešová.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D5 odpoledne blokovala nehoda dodávky s motorkou, motocyklista zemřel

Na dálnici D5 u Prahy ve středu zemřel motocyklista, který ujížděl policii. Při jízdě po dálnici se otočil do protisměru, kde se srazil s dodávkou. Druhý řidič je vážně zraněný, vrtulník ho přepravil do nemocnice. Dálnice byla kvůli nehodě v obou směrech dočasně uzavřena, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala před 13:00 na pátém kilometru. "Motocyklista ujížděl hlídce, nerespektoval výzvy k zastavení. Policisté z dálničního oddělení Rudná mu naměřili rychlost více než 200 kilometrů v hodině," uvedla Richterová.

Motorkář jel podle ní ve směru na Plzeň a na pátém kilometru se otočil do opačného směru na Prahu, kde se čelně střetl s dodávkou. Policie původně uváděla, že šlo o osobní auto, později informaci upřesnila. Motorkář na místě podlehl zraněním a druhý řidič zůstal v autě zaklíněný. "Hasiči ho vyprostili a předali záchranné službě," řekl mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel. Bylo také nutné uhasit motorku, která po nehodě začala hořet. "Motocyklista na místě zemřel, řidiče dodávky vrtulník transportoval s těžkým zraněním do pražské nemocnice," uvedla Richterová.

Policisté zjistili, že motorkář neměl v pořádku řidičský průkaz a správně neměl motorku vůbec řídit. "Měl platnou blokaci řidičského oprávnění. Je možné, že kvůli tomu ujížděl. Byla u něj samozřejmě také nařízena soudní pitva, jestli nebyl ovlivněn návykovou látkou," dodala mluvčí.

D5 byla nejdříve obousměrně uzavřena, kolem 13:45 byl obnoven směr na Prahu oběma jízdními pruhy. Později se podařilo částečně obnovit provoz i v opačném směru na Plzeň, auta tam jezdila odstavným pruhem. Před 17:00 byla dálnice zcela průjezdná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy