Zpronevěra mezi ochránci prezidenta Zemana, inspekce obvinila dva osobní strážce

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 2. 8. 2021 11:51
Generální inspekce bezpečnostních sborů podle zjištění Aktuálně.cz obvinila dva členy ochranky prezidenta Miloše Zemana. Stíhá je kvůli tomu, že kšeftovali se služební municí. Obvinění nyní čelí už tři osobní strážci. Jak dříve upozornilo Aktuálně.cz, od dubna se jeden z nich zodpovídá za ublížení na zdraví z nedbalosti.
Inspekce stíhá dva prezidentovy osobní strážce (ilustrační snímek).
Inspekce stíhá dva prezidentovy osobní strážce (ilustrační snímek). | Foto: Jakub Plíhal

"Generální inspekce bezpečnostních sborů zahájila trestní stíhání dvou policistů - příslušníků Útvaru pro ochranu prezidenta republiky," potvrdil Aktuálně.cz žalobce z Městského státního zastupitelství v Praze Ondřej Šťastný, který vyšetřování kauzy dozoruje.

Případ odstartoval letos v únoru. Inspekce tehdy oba muže zadržela kvůli tomu, že skladů údajně kradli střelivo a obchodovali s ním. Inspekce nyní po pěti měsících trestního řízení nasbírala důkazy pro jejich obvinění. "Jsou podezřelí ze spáchání zpronevěry, za který jim hrozí trest odnětí svobody až na dva roky. Trestné činnosti se měli dopouštět v rámci výkonu služby," dodal Šťastný.

"Kdo si přisvojí cizí věc, která mu byla svěřena, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci," zní definice deliktu v trestním zákoníku. Vzhledem ke zvolené kvalifikaci způsobili podezřelí škodu mezi 10 a 100 tisíci korunami. Podle informací Aktuálně.cz u nich inspekce zajistila náboje za 60 tisíc.

Inspekci na podezřelé upozornilo vedení

Nadřízení obou mužů si všimli, že ve skladech chybí objednané střelivo. Jejich konání následně nějaký čas vedení monitorovalo. Poznatky nakonec předalo inspekci. Podle informací Aktuálně.cz obvinění bodyguardi stahovali náboje ze skladů nejméně po dobu dvou roků.

V Útvaru na ochranu prezidenta republiky přitom slouží přibližně pět let, do ochranky přišli z jiných policejních složek. Jak už dříve upozornil Deník N, oba podezřelí patří v rámci prezidentské ochranky mezi instruktory. Cvičí stávající i nově příchozí členy ochranky. Útvar tvoří zhruba dvě stovky policistů.

Vzhledem k možnému provinění přímo ve spojení s jejich povoláním by připadalo v úvahu, kdyby oba policisty nadřízení ze služby dočasně odstavili. Podle informací Aktuálně.cz vedení v čele s ředitelem útvaru Martinem Balážem v jejich případě zasáhlo už v únoru, kdy je inspekce zadržela a začala je prověřovat

Jeden mimo službu, druhý je pryč

"Jeden z policistů již není ve služebního poměru a druhý je postaven mimo službu," řekl Aktuálně.cz mluvčí policejního prezidia David Schön. První z příslušníků sloužil u sboru více než 25 let, těsně před svým zatčením už měl podanou žádost o odchod do civilu. Trestní kauza jeho rozluku s policií jen urychlila. 

Aktuálně.cz už dříve upozornilo, že v dubnu inspekce obvinila z prezidentovy ochranky policistu J. D. Loni v prosinci způsobil na Pardubicku nehodu, při níž utrpěla zranění žena. Inspekce ho stíhá kvůli ublížení na zdraví z nedbalosti. Pan D. působí na odboru chráněných osob. Je tedy jedním z těch, kteří se starají přímo o prezidentovu osobní bezpečnost.

Bodyguard J. D. začínal u Miloše Zemana coby soukromá ochranka (vpravo s rukou na pultu, obličej má vzhledem k ochraně soukromí rozostřený.)
Bodyguard J. D. začínal u Miloše Zemana coby soukromá ochranka (vpravo s rukou na pultu, obličej má vzhledem k ochraně soukromí rozostřený.) | Foto: Economia

"Na místě události naše posádka ošetřila ženu středních let. Utrpěla lehké poranění horní poloviny těla a byla převezena k definitivnímu ošetření do Pardubické nemocnice," sdělil Aktuálně.cz už dříve mluvčí pardubické záchranky Aleš Malý k incidentu, k němuž došlo v obci Ostřešany. Osobnímu strážci hrozí v případě uznání viny rok za mřížemi nebo zákaz řízení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy