Zprávu OLAF jsem četl, byl podle ní spáchán kriminální čin, tvrdí Kalousek. Dokument ale nemá

Radek Dragoun Kateřina Frouzová Radek Dragoun, Kateřina Frouzová
2. 1. 2018 19:10
Miroslav Kalousek dokument nemá k dispozici a nechce zveřejnit bližší informace o obsahu zprávy. Stejně tak ani neprozradil, od koho zprávu získal a kde si ji přečetl.
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. | Foto: Libor Fojtík

Praha - Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek v úterý prohlásil, že již četl zprávu Evropského úřadu boje proti podvodům OLAF, která se zabývá padesátimilionovou dotací pro Farmu Čapí hnízdo. Podle něj se v ní píše, že šlo o podvod.

"Zpráva OLAF jasně formuluje fakt, že byl spáchán kriminální čin," napsal Kalousek na Twitter.

Konkrétnější ale být nechtěl, jelikož nemá dokument k dispozici. Další informace z obsahu zprávy proto nehodlá publikovat. Stejně tak neprozradil, od koho zprávu získal a kde si ji přečetl. "Nemohu to více rozvinout. Kdybych to měl v ruce, tak to okamžitě zveřejním na svém Facebooku, protože jsem přesvědčený, že je ve veřejném zájmu, aby zpráva byly zveřejněná," řekl Kalousek redakci Aktuálně.cz.

Závěrečnou zprávu OLAF z vyšetřování obdrželo již minulou středu české ministerstvo financí a následně ji rozeslalo řídícímu orgánu operačního programu ROP Střední Čechy a kvůli policejnímu vyšetřování také Nejvyššímu státnímu zastupitelství.

Na veřejnost se však dokument nedostal. Ministerstvo si nejprve nechává zpracovat právní analýzu, zda může zprávu publikovat.

Státní zástupce v úterý uvedl, že podle něj by měla zůstat zpráva tajná. "My ji zveřejňovat nebudeme, aby nebyl zmařen účel trestního řízení," řekla mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová s tím, že zpráva byla zařazena do vyšetřovacího spisu.

V kauze Čapí hnízdo figurují premiér Andrej Babiš a jeho blízký spolupracovník v ANO Jaroslav Faltýnek. Policie kvůli ní poslala do sněmovny žádost o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání. V minulém volebním období sněmovna oba vydala, znovu by o tom poslanci měli rozhodovat příští úterý.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Trump sníží stavy amerických vojáků v Německu, stáhne se jich téměř deset tisíc

Prezident Spojených států Donald Trump nařídil stáhnout z Německa 9500 ze stávajících 34 500 amerických vojáků. S odvoláním na nejmenované americké vládní činitele to napsal deník The Wall Street Journal, podle kterého vojáci odejdou do září. Agentura Reuters tvrdí, že část vojáků bude přemístěna do Polska a dalších spojeneckých zemí, zbytek se vrátí do vlasti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy