Zprávu OLAF jsem četl, byl podle ní spáchán kriminální čin, tvrdí Kalousek. Dokument ale nemá

Radek Dragoun Kateřina Frouzová Radek Dragoun, Kateřina Frouzová
2. 1. 2018 19:10
Miroslav Kalousek dokument nemá k dispozici a nechce zveřejnit bližší informace o obsahu zprávy. Stejně tak ani neprozradil, od koho zprávu získal a kde si ji přečetl.
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. | Foto: Libor Fojtík

Praha - Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek v úterý prohlásil, že již četl zprávu Evropského úřadu boje proti podvodům OLAF, která se zabývá padesátimilionovou dotací pro Farmu Čapí hnízdo. Podle něj se v ní píše, že šlo o podvod.

"Zpráva OLAF jasně formuluje fakt, že byl spáchán kriminální čin," napsal Kalousek na Twitter.

Konkrétnější ale být nechtěl, jelikož nemá dokument k dispozici. Další informace z obsahu zprávy proto nehodlá publikovat. Stejně tak neprozradil, od koho zprávu získal a kde si ji přečetl. "Nemohu to více rozvinout. Kdybych to měl v ruce, tak to okamžitě zveřejním na svém Facebooku, protože jsem přesvědčený, že je ve veřejném zájmu, aby zpráva byly zveřejněná," řekl Kalousek redakci Aktuálně.cz.

Závěrečnou zprávu OLAF z vyšetřování obdrželo již minulou středu české ministerstvo financí a následně ji rozeslalo řídícímu orgánu operačního programu ROP Střední Čechy a kvůli policejnímu vyšetřování také Nejvyššímu státnímu zastupitelství.

Na veřejnost se však dokument nedostal. Ministerstvo si nejprve nechává zpracovat právní analýzu, zda může zprávu publikovat.

Státní zástupce v úterý uvedl, že podle něj by měla zůstat zpráva tajná. "My ji zveřejňovat nebudeme, aby nebyl zmařen účel trestního řízení," řekla mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová s tím, že zpráva byla zařazena do vyšetřovacího spisu.

V kauze Čapí hnízdo figurují premiér Andrej Babiš a jeho blízký spolupracovník v ANO Jaroslav Faltýnek. Policie kvůli ní poslala do sněmovny žádost o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání. V minulém volebním období sněmovna oba vydala, znovu by o tom poslanci měli rozhodovat příští úterý.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy