Zpráva pro Babiše: Daně krátí hlavně velké firmy, myslí si většina Čechů

Luboš Kreč
22. 2. 2016 15:37
Naprostá většina Čechů si myslí, že velké korporace se vyhýbají placení daní. A zatímco u podniků to lidem vadí, v případě jednotlivců dokáží přivřít oči. Výzkumu agentury Median se zúčastnilo přes tisíc lidí a také z něj vyplývá, že běžní lidé považují systém nakládání s penězi vybranými z daní za málo průhledný.
Andrej Babiš s účtenkami k elektronické evidenci tržeb.
Andrej Babiš s účtenkami k elektronické evidenci tržeb. | Foto: ČTK

Praha - Zatímco Andrej Babiš namířil své tažení proti daňovým únikům hlavně na restaurace a také na podvodníky s DPH, Češi jsou přesvědčení, že největšími viníky jsou nadnárodní korporace. Podle průzkumu agentury Median pro think-tank Glopolis si 84 procent lidí myslí, že na úrovni velkých podnikům dochází k daňovým únikům.

A zatímco u vyhýbání se daním mezi jednotlivci řekla téměř polovina z více než tisícovky respondentů, že takovou formu úniků dokáže pochopit a vlastně jim nevadí, u velkých společností bylo 89 procent zpovídaných proti.

"Je třeba, aby se stát vedle elektronické evidence tržeb cílené na menší podniky a živnostníky zaměřil i na daňové úniky velkých korporací," komentoval výsledky zástupce ředitele institutu Ondřej Kopečný.

To, o čem hovoří Kopečný, je aktuálně velké téma celé Evropy. V té sílí tlak na to, aby nadnárodní korporace platily více daní v zemích, kde je vydělávají, a ne například v daňových rájích. V nedávné době Evropská komise nařídila doplatit desítky milionů eur automobilce Fiat či kavárenskému řetězci Starbucks. Britská vláda se zase dohodla na zpětném daňovém doplatku ve výši 170 milionů euro s Googlem.

Podle dřívějších odhadů z české ekonomiky ročně uteče vlivem takzvaných převodních cen, kdy z tuzemské dceřiné firmy odcházejí platby do zahraničí, kde jsou příznivější daňové podmínky, asi pět miliard korun. "Pro Finanční správu je jednou z hlavních oblastí, na kterou se v poslední době zaměřuje, i kontrola převodních cen," říká mluvčí daňové správy Linda Paterová.

Z průzkumu vyplynula ještě jedna zajímavost - lidé mají pocit, že vědí jen málo o tom, co přesně se s penězi, které oni či jejich zaměstnavatelé odvedou státu, děje. "Nedostatečná informovanost se projevuje také v tom, že oproti expertním odhadům dotázaní asi čtyřnásobně nadhodnocují podíl vybraných daní, který se promrhá kvůli korupci a zmanipulovaným zakázkám," řekl sociolog Daniel Prokop.

Řada lidí podle něj nedoceňuje, kolik z peněz, jež se vyberou, se společnosti vrátí prostřednictvím penzí, bezplatného zdravotnictví či školství. Zároveň dodal, že ti, kteří mají tendenci nadhodnocovat, kolik daní se promrhá, jsou ti, kteří sami mají k placení daní výrazně horší vztah.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy