Zpráva k reorganizaci policie je sterilní. Každý si ji může vykládat, jak chce, tvrdí Ištvan

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 2. 2017 19:07
Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan zkritizoval zprávu sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie. Podle něj v ní chybí zásadní informace o výpovědích svědků a důkazech. Takto si prý může zprávu každý vykládat, jak chce. Nelíbí se mu rovněž, že komise věnovala příliš velký prostor činnosti státních zástupců. Podle něho bylo snahou za každou cenu najít v činnosti Vrchního státního zastupitelství v Olomouci něco, co by mělo být nezákonné.
Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.
Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. | Foto: Tomáš Škoda

Praha - Ve zprávě sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie chybí zásadní informace o výpovědích svědků a důkazech. Uvedl to ve čtvrtek ve vysílání Českého rozhlasu - Radiožurnálu olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Bez zmíněných informací je podle něj zpráva "sterilní" a každý si ji může vykládat, jak chce. Komise se také podle něj snažila očernit státní zástupce. Komise ve zprávě konstatovala, že cílem reorganizace nebylo omezení činnosti policie.

Ve čtvrtek ve zveřejněné zprávě oznámila sněmovní komise po více než půlročním vyšetřování, že cílem loňské reorganizace policie nebylo odstranit bývalého ředitele protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu, omezit činnost policejních útvarů či zabránit vyšetřování kauz. "Překvapilo mě, že nejpodstatnější faktická zjištění se sestávají na pěti stranách (zprávy komise)," řekl Ištvan. "Pokud jsme slyšeli, že komise shromáždila 4 tisíce stran textu, výpovědí, důkazů, pak to, co je ve zprávě uvedeno, je jen malinká výseč toho, co jsem očekával, že ve zprávě bude," doplnil.

Státní zástupci či policisté podle Ištvana musí vždy ve zprávách z vyšetřování uvádět, co svědci řekli či neřekli, jaké důkazy byly předloženy nebo co který důkaz prokazuje. Ve zprávě sněmovní komise ale takový výčet chybí. "Tady vůbec nezjistíte, co jednotliví svědci povídali, co bylo obsahem listinných důkazů. Čili na základě těchto informací si tu zprávu potom může vykládat každý, jak chce," uvedl.

Komise také podle Ištvana věnovala příliš velký prostor činnosti státních zástupců. "Skoro bych řekl, že více než samotné policejní reorganizaci. Pan předseda komise (Pavel) Blažek činnost státního zastupitelství, když ještě ani nebyly provedeny všechny důkazy, hodnotil stále jako nezákonnou. My jsme namítali, že takový postoj zavání podjatostí a řada z těchto údajných nezákonností byla vyvrácena," prohlásil.

Nakonec podle Ištvana komise ve své zprávě neuvedla k činnosti státních zástupců nic nového. "Působí to, jako kdyby tady byla snaha najít za každou cenu v činnosti Vrchního státního zastupitelství v Olomouci něco, co by mělo být nezákonné," dodal.

Olomoucké vrchní státní zastupitelství samo prověřuje reorganizaci policie. Ištvan loni předal sněmovní vyšetřovací komisi čtyřicetistránkový dokument vypracovaný k reorganizaci policie bývalým šéfem policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Šlachtou, který na protest proti reformě odešel od policie. Člen sněmovní komise Daniel Korte (TOP 09) ve čtvrtek označil Šlachtův dokument za snůšku hospodských drbů. Kroky olomouckého zastupitelství označil Korte za nestandardní.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy