Zpráva k reorganizaci policie je sterilní. Každý si ji může vykládat, jak chce, tvrdí Ištvan

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 2. 2017 19:07
Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan zkritizoval zprávu sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie. Podle něj v ní chybí zásadní informace o výpovědích svědků a důkazech. Takto si prý může zprávu každý vykládat, jak chce. Nelíbí se mu rovněž, že komise věnovala příliš velký prostor činnosti státních zástupců. Podle něho bylo snahou za každou cenu najít v činnosti Vrchního státního zastupitelství v Olomouci něco, co by mělo být nezákonné.
Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.
Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. | Foto: Tomáš Škoda

Praha - Ve zprávě sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie chybí zásadní informace o výpovědích svědků a důkazech. Uvedl to ve čtvrtek ve vysílání Českého rozhlasu - Radiožurnálu olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Bez zmíněných informací je podle něj zpráva "sterilní" a každý si ji může vykládat, jak chce. Komise se také podle něj snažila očernit státní zástupce. Komise ve zprávě konstatovala, že cílem reorganizace nebylo omezení činnosti policie.

Ve čtvrtek ve zveřejněné zprávě oznámila sněmovní komise po více než půlročním vyšetřování, že cílem loňské reorganizace policie nebylo odstranit bývalého ředitele protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu, omezit činnost policejních útvarů či zabránit vyšetřování kauz. "Překvapilo mě, že nejpodstatnější faktická zjištění se sestávají na pěti stranách (zprávy komise)," řekl Ištvan. "Pokud jsme slyšeli, že komise shromáždila 4 tisíce stran textu, výpovědí, důkazů, pak to, co je ve zprávě uvedeno, je jen malinká výseč toho, co jsem očekával, že ve zprávě bude," doplnil.

Státní zástupci či policisté podle Ištvana musí vždy ve zprávách z vyšetřování uvádět, co svědci řekli či neřekli, jaké důkazy byly předloženy nebo co který důkaz prokazuje. Ve zprávě sněmovní komise ale takový výčet chybí. "Tady vůbec nezjistíte, co jednotliví svědci povídali, co bylo obsahem listinných důkazů. Čili na základě těchto informací si tu zprávu potom může vykládat každý, jak chce," uvedl.

Komise také podle Ištvana věnovala příliš velký prostor činnosti státních zástupců. "Skoro bych řekl, že více než samotné policejní reorganizaci. Pan předseda komise (Pavel) Blažek činnost státního zastupitelství, když ještě ani nebyly provedeny všechny důkazy, hodnotil stále jako nezákonnou. My jsme namítali, že takový postoj zavání podjatostí a řada z těchto údajných nezákonností byla vyvrácena," prohlásil.

Nakonec podle Ištvana komise ve své zprávě neuvedla k činnosti státních zástupců nic nového. "Působí to, jako kdyby tady byla snaha najít za každou cenu v činnosti Vrchního státního zastupitelství v Olomouci něco, co by mělo být nezákonné," dodal.

Olomoucké vrchní státní zastupitelství samo prověřuje reorganizaci policie. Ištvan loni předal sněmovní vyšetřovací komisi čtyřicetistránkový dokument vypracovaný k reorganizaci policie bývalým šéfem policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Šlachtou, který na protest proti reformě odešel od policie. Člen sněmovní komise Daniel Korte (TOP 09) ve čtvrtek označil Šlachtův dokument za snůšku hospodských drbů. Kroky olomouckého zastupitelství označil Korte za nestandardní.

 

Právě se děje

Další zprávy