Zpovědní tajemství: Pro Jehovisty ne

Tomáš Fránek
2. 3. 2006 0:00
Brno - Svědkové Jehovovi neuspěli ve sporu se státem, zda mohou jejich členové zachovávat zpovědní tajemství. Uvnitř: ANKETA
Zpověď - ilustrační foto
Zpověď - ilustrační foto | Foto: čtk

Svědkové Jehovovi požádali ministerstvo kultury o přiznání práva na zpovědní tajemství už v roce 2002. Neuspěli.

Nyní navíc jejich stížnost na postup ministerstva kultury zamítl také Nejvyšší správní soud (NSS).

NSS potvrdil jak rozsudek Městského soudu v Praze, tak postup ministerstva kultury. Podle ministertstva náboženská společnost nedokázala pro používání institutu zpovědního tajemství splnit podmínky stanovené zákonem.

Nesplnili podmínky

"Především to, že institut zpovědního tajemství je součástí jejího učení nejméně padesát let. Navíc tento institut se týká pouze duchovních a náboženská společnost Svědkové Jehovovi třídu duchovních nemá," uvedla Ludmila Kadrnková z ministerstva kultury.

Foto: Aktuálně.cz

Změnit rozhodnutí NSS může pouze Ústavní soud, na který se mohou Svědkové Jehovovi obrátit. Podle sčítání lidu z roku 2002 má tato náboženská společnost asi 23 tisíc členů.

Z dvaceti šesti registrovaných církví a náboženských společností v Česku jich nemá zachovávání zpovědního tajemství přiznáno šest.

Nadřazenost zpovědního tajemství

Zpovědní tajemství zaručuje, že nic z toho, co se duchovní při zpovědi dozví, se nedostane na veřejnost nebo k třetí osobě. Platí i po smrti toho, kdo se zpovídá. Za porušení zpovědního tajemství hrozí knězi vyloučení z církve.

"Kněz ovšem nejen že nesmí vyzradit zpovědní tajemství přímo, ale nesmí o něm mluvit ani nepřímo tak, že by tím mohl být kajícník poznán," napsal v Katolickém týdeníku páter Norbert M. Badal.

Povinnost mlčenlivosti kněze vychází z institutu církevního práva obsaženého v Codex iuris canonici. Z něho plyne, že povinnost knězů mlčet je nadřazena světským předpisům. Zpovědní tajemství by tak nemělo být prolomeno ani tehdy, když by to soud přikázal.

Zpovědní tajemství musí dodržovat i duchovní ve vězení. "Pověřené osoby při poskytování duchovní služby ve věznici zachovávají v tajnosti důvěrně sdělené skutečnosti," píše se v Dohodě o duchovní službě.

Svědkové u soudu

Svědkové Jehovovi zaměstnávají tuzemské soudnictví často. Nejvíce soudních jednání se ale týká mužů, kteří jsou členy Svědků Jehovových a odmítli sloužit vojenskou službu v armádě komunistického Československa. Na soudy se nyní obrací kvůli své rehabilitaci.

Ministerstvo kultury nyní registruje 26 církví a náboženských společností. Od roku 2002 přitom existují dva stupně registrace - k prvnímu z nich stačí 300 členů, pro druhý stupeň je pak potřeba kromě desetileté existence získat podpisy jednoho promile lidí žijících na území Česka, tedy zhruba 10 200 osob.

Církve, které dosáhly na druhý stupeň a mezi které patří Svědkové Jehovovi, mají nárok na státní podporu, jejich duchovní mohou působit ve školách a nemocnicích, mají právo uzavírat sňatky či zřizovat církevní školy.

 

Právě se děje

Další zprávy