Zoufáte nad počasím? Tohle byl ale normální červenec

Dagmar Honsová, Meteopress
1. 8. 2011 17:05
Výjimečná byla spíš léta z počátku století, která přinesla velmi teplá období
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Máme za sebou mimořádně chladný červenec. Tento dojem vám meteorologové rychle rozmluví.

Přestože minimálně ve třetině červencových dní nepřesáhla letos nejvyšší odpolední teplota 20 °C, nebylo počasí  prvního prázdninového měsíce nijak mimořádné.

Z pohledu dlouhodobých standardů byla výjimečná spíše léta počátku našeho století, kdy se velmi často utvořila výrazná tlaková výše nad východem Evropy, což přineslo trvalejší velmi teplá období.

Například v roce 2006 bylo v červenci zaznamenáno celkem 20 tropických dnů, zatímco letos byl nejteplejší 17. červenec, kdy se teplota dostala přes 30 °C jenom lehce.

V dlouhodobém průměru je červenec nejteplejším a po červnu druhým nejdeštivějším měsícem roku. Vždy však záleží na konkrétním uspořádání tlakových útvarů nad Evropou a Atlantským oceánem, podle toho se může červencové počasí od dlouhodobých klimatických normálů odlišovat.

Přesná data o počasí tohoto července ještě známá nejsou, první prázdninový měsíc však byl jistě jako celek srážkově nadprůměrný. Dlouhodobý srážkový normál činí 79 mm a letošní vydatné deště spojené jak s bouřkami, tak s přechody tlakových níží přinesly do Jizerských hor za 24 hodin kolem 80 mm srážek.

I když teploty byly tentokrát v červenci stejně jako oblačnost hodně proměnlivé a po přechodu studených front nebylo ochlazení o více než 10 °C žádnou výjimkou, jsou podobně časté změny počasí s četnými srážkami ve zdejších podmínkách v kontextu například posledních třiceti let vlastně normální.

Nejchladnějším dnem byl 3. červenec, kdy se nejvyšší odpolední teploty pohybovaly nejčastěji do 15 °C, 15. července dokonce klesla nejnižší ranní teplota na Šindelové k -1,2 °C.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy