Zoufáte nad počasím? Tohle byl ale normální červenec

Dagmar Honsová, Meteopress
1. 8. 2011 17:05
Výjimečná byla spíš léta z počátku století, která přinesla velmi teplá období
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Máme za sebou mimořádně chladný červenec. Tento dojem vám meteorologové rychle rozmluví.

Přestože minimálně ve třetině červencových dní nepřesáhla letos nejvyšší odpolední teplota 20 °C, nebylo počasí  prvního prázdninového měsíce nijak mimořádné.

Z pohledu dlouhodobých standardů byla výjimečná spíše léta počátku našeho století, kdy se velmi často utvořila výrazná tlaková výše nad východem Evropy, což přineslo trvalejší velmi teplá období.

Například v roce 2006 bylo v červenci zaznamenáno celkem 20 tropických dnů, zatímco letos byl nejteplejší 17. červenec, kdy se teplota dostala přes 30 °C jenom lehce.

V dlouhodobém průměru je červenec nejteplejším a po červnu druhým nejdeštivějším měsícem roku. Vždy však záleží na konkrétním uspořádání tlakových útvarů nad Evropou a Atlantským oceánem, podle toho se může červencové počasí od dlouhodobých klimatických normálů odlišovat.

Přesná data o počasí tohoto července ještě známá nejsou, první prázdninový měsíc však byl jistě jako celek srážkově nadprůměrný. Dlouhodobý srážkový normál činí 79 mm a letošní vydatné deště spojené jak s bouřkami, tak s přechody tlakových níží přinesly do Jizerských hor za 24 hodin kolem 80 mm srážek.

I když teploty byly tentokrát v červenci stejně jako oblačnost hodně proměnlivé a po přechodu studených front nebylo ochlazení o více než 10 °C žádnou výjimkou, jsou podobně časté změny počasí s četnými srážkami ve zdejších podmínkách v kontextu například posledních třiceti let vlastně normální.

Nejchladnějším dnem byl 3. červenec, kdy se nejvyšší odpolední teploty pohybovaly nejčastěji do 15 °C, 15. července dokonce klesla nejnižší ranní teplota na Šindelové k -1,2 °C.

 

Právě se děje

Další zprávy