Znovu se oteplí, může vás přepadnout jarní únava

Sníh na horách bude i nadále odtávat, povodňová hrozba trvá
jarní únava
jarní únava | Foto: Isifa/Thinkstock

Česko - Po rekordně mrazivém únoru to na první poslech může znít jako dobrá zpráva, avšak každé počasí mívá svá "ale". Týden, v němž se kalendář zlomí do měsíce března bude relativně teplý, avšak teplotní zlom může znamenat i dvě negativa: jednak takzvanou jarní únavu a za druhé pokračující riziko záplav z tajícího sněhu.

Neděle přinesla oproti konci pracovního týdne ochlazení a s výjimkou nížin se na většinu území snášelo sněžení nebo déšť se sněhem.

Jarní únava

Druhá polovina nového týdne s polojasnou oblohou a teplotou přes 10 °C může způsobit jarní únavu.

Naše tělo vnímá střídání jednotlivých ročních období, tedy přechody z chladnější s nedostatkem slunečního záření do té teplejší, v meteorologickém slovníku hovoříme o tzv. biologickém rytmu roku.

Začátek biologického ročního období lidského organismu je oproti tomu meteorologickému posunut o dva týdny dopředu. Jeho hlavním impulsem je délka a intenzita slunečního záření, které následně vyvolává změny v neurohormonálním endokrynním systému.

V kombinaci s čerstvým větrem se od vyšších poloh dokonce tvořily sněhové jazyky. Ochlazení tak přechodně zpomalilo odtávání sněhu a následné zvyšování hladin řek.

Nový pracovní týden ale opět přinese oteplení a odtávání sněhu v horských oblastech od středy ještě urychlí déšť. Sníh v horských oblastech ale bude kvůli vysoké sněhové pokrývce odtávat několik týdnů a povodňové stavy na řekách tak budou přetrvávat.

Během noci na pondělí bude ubývat oblačnost na polojasno a teplota vzduchu klesne na celém území pod bod mrazu na -2 až -6 °C, ve vyšších polohách k -8 °C, místy se tak bude tvořit náledí. Pondělní odpolední teploty vystoupí při polojasné obloze ke 2 až 6 °C, večer začne od západu přibývat frontální oblačnosti.

Od úterý do čtvrtka bude převážně zataženo s deštěm, v úterý bude ještě v horských oblastech sněžit.

Ranní teploty budou v úterý klesat k 1 až -3 °C, odpolední mazima vystoupí ke 3 až 7 °C. Středa a čtvrtek budou teplejší – v ranních minimech mezi 5 až 0 °C, v odpoledních maximech bude 8 až 12 °C.

Od pátku by mělo postupně oblačnosti ubývat až na polojasno, odpolední teploty zůstanou mezi 7 až 13 °C.

Obrazem: Tyto fotky české zimy obletěly svět

 

Právě se děje

před 10 minutami

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 27 minutami

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy