"Zničili jí život." Natálie se dozvěděla o propuštění žhářů z médií

Světlana Witowská Světlana Witowská
16. 5. 2023 5:34
"Respektuji rozhodnutí soudu, ale je to nepřiměřené. Soud sice může po dvou třetinách trestu navrhnout propuštění, ale nemusí. Je důležité, aby vždy byl zvažován kontext celého konkrétního případu," říká zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková o propuštění dvou žhářů, kteří v roce 2009 zaútočili zápalnými lahvemi na dům romské rodiny ve Vítkově.
Rozhovor s Klárou Šimáčkovou Laurenčíkovou v pořadu Spotlight. | Video: Blahoslav Baťa

Podle Šimáčkové Laurenčíkové čtvrteční rozhodnutí šumperského okresního soudu o podmíněném propuštění dvou mužů odsouzených na 20 let za žhářský útok na domek Romů ve Vítkově jen málo zohlednilo kontext činu i právo oběti. Tou je dnes již patnáctiletá Natálie Siváková, která po útoku neonacistů nese doživotní následky a kvůli popáleninám musela podstoupit stovku operací.

"Mluvíme o zničeném životu konkrétní mladé ženy, o zničených životech dalších příbuzných celé rodiny Sivákových a o útoku na celou romskou menšinu, protože ten útok byl skutečně rasisticky motivovaný," vysvětluje Šimáčková Laurenčíková.

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva upozorňuje, že je nutná systémová změna na straně ochrany práv obětí trestných činů. Slibuje si ji také od zákona o domácím násilí, který by měl tento čin pomoci nově definovat. "V tuto chvíli opravdu osm různých zákonů a legislativních předpisů v České republice hovoří o domácím násilí a jeho obětech. Ale jeho definice dnes nikde zakotvená není, což je problém," říká a dodává, že je nutné pracovat i na redefinici znásilnění.

Jak si expertka na lidská práva vysvětluje, že Česko zatím neratifikovalo Istanbulskou úmluvu, která by mohla jako prevence proti násilí na ženách a domácímu násilí zafungovat?

"Myslím si, že řada lidí, kteří jsou proti, celou úmluvu neprostudovali, ale spíše se zalekli určitých konkrétních formulací, které možná nevyznívaly dost srozumitelně. Pakliže tu úmluvu čtete celou, tak je jasné, že je to dobrý, smysluplný dokument a že má smysl se k té většině Evropy, která už úmluvu ratifikovala, přidat," dodává Šimáčková Laurenčíková.

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci.

 

Právě se děje

Další zprávy