Bradáčová zničila Martincovi život, řekl jeho právník soudu. Chce omluvu a 200 tisíc

Marek Pokorný Marek Pokorný
6. 4. 2016 17:33
Bývalý ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec chce po Vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové 200 tisíc korun a omluvu za její výroky na Martincovu adresu. "Atmosféra, která byla, vedla k lynči mého klienta," řekl Martincův advokát Jiří Vyvadil s tím, že podle všech dostupných údajů byl Martinec vynikající ředitel útvaru a paní Bradáčová mu svými výroky zničila život.
Lenka Bradáčová
Lenka Bradáčová | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Čtvrt milionu korun a omluvu ve více než dvou desítkách médií chce po Vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové bývalý šéf protikorupční policie (ÚOKFK) Tomáš Martinec. A to za její slova, že proti ní prý konstruoval kauzu.

Jádrem sporu je několik vět, které po skončení rozhovoru vysílaném na Frekvenci 1 koncem března 2013 prohodila s moderátorem Františkem Xaverem Veselým.

Ten totiž Bradáčovou v rozhovoru "griloval" kvůli tomu, že v jednom případu, který protikorupční policie prošetřovala, figuruje jméno jejího manžela, se kterým už několik let nežije. Bradáčová se přitom, jak se o jeho jménu v případě dozvěděla, označila za podjatou a nechala jej předat na sesterské zastupitelství v Olomouci.

Je to vyrobené na mě, děkuju, že jste se chytil

Když přenos rozhovoru skončil, obrátila se na moderátora se slovy: "Jak jste se ptal na tu podjatost - je to vyrobený na mě. Děkuju, že jste se toho chytil. Přímo ÚOKFK. Já jsem čekala, kdy vám to Martinec prodá, tak to prodal. Děkuju," uvedla Bradáčová těsně předtím, než se vypnulo nahrávací zařízení. Pokračování rozhovoru po čtrnácti dnech uniklo z rádia do médií a Martinec po tlaku podal rezignaci na svůj post.

Důležité jsou i dobové souvislosti: Vztahy mezi protikorupční policií a úřadem Bradáčové byly totiž tehdy dlouhodobě napjaté. Bradáčová nechala například prošetřit, zda některé kauzy nedělá bez dohledu žalobců či zda je řádně šetří.

Přišli jen advokáti

Ve středu začal žalobu projednávat Obvodní soud pro Prahu 2. Ani jeden z aktérů k soudu nepřišel, oba poslali své právní zástupce. Martince zastupuje exsenátor za ČSSD Jiří Vyvadil, Bradáčovou Pavel Uhl.

"Atmosféra, která byla, vedla k lynči mého klienta," řekl Vyvadil s tím, že podle všech dostupných údajů byl Martinec vynikající ředitel útvaru a paní Bradáčová mu svými výroky zničila život. "To by nemělo procházet," dodal.

"Kdyby to zůstalo jen u toho prvního výroku, tak by se to dalo chápat. Ale nastala obrovská mediální masáž, kdy zapojovala nejvyššího státního zástupce, ministra spravedlnosti, kdy oba zcela převzali její nepravdivé výroky," uvedl Vyvadil. "Jednou může člověk udělat chybu, ale jak dokazujeme v 37 případech, je to úmysl," uvedl Vyvadil.

Uhl žalobu zcela odmítl. "Byl to v soukromí pronesený výrok, který se dostal do veřejné sféry ne vinou žalované," řekl s tím že Bradáčová nikdy na veřejnosti nepronesla něco, co by nebyla pravda.

37 článků se stejnou větou

Vyvadil na začátku jednání předal soudu štos článků, ve kterých prý Bradáčová jeho klienta pomlouvala. Původní žalobu, která byla pouze na záznamu v rádiu Frekvence 1, nakonec rozšířil o dalších 36 případů.

Za to si vysloužil kritiku soudkyně Otílie Hrehové. "To je nekorektní, dávat to na poslední chvíli. To budu číst čtyři hodiny," uvedla. Na nabídku Vyvadila, že tedy do příštího jednání podtrhne důležité pasáže, aby stačilo číst jen je, reagovala: "Proč jste to tedy už neudělal?" "Klidně to můžeme číst celé," pokrčil Vyvadil rameny.

Soudkyně proto začala číst všechny články doslova. A z poslechu vyplývá, že všechny vycházejí ze zmíněných několika vět, které padly po zmíněném rozhovoru na Frekvenci 1 a jednoho krátkého prohlášení Bradáčové o schůzce s Martincem.

Tvrzení proti tvrzení

V případě onoho prohlášení jde o tvrzení proti tvrzení: Bradáčová uvedla, že ji Martinec vyhledal v polovině března 2013 a prý jí řekl, že jeho lidé připravují trestní stíhání jejího manžela Tomáše Hájka v souvislosti se zakázkami na ministerstvu práce a sociálních věcí a následující týden ho plánují obvinit.

"Zjistila jsem, že je to nepravdivá informace, dozorující státní zástupce o ničem nevěděl," vysvětlila tehdy Bradáčová, která tak usoudila, že se na ni připravuje kauza. Pak přišel již citovaný rozhovor na Frekvenci 1, kde se jí redaktor na zapojení jejího manžela do kauzy ptal. A poté, co se přímý přenos skončil, zazněly zmíněné věty.

Případ posléze kontrolovalo policejní prezidium. Martinec se tím podle prezidia sice nedopustil trestného činu ani přestupku, postupoval však nestandardně, a proto mu byl snížen plat. On sám poté rezignoval.

Po 17. hodině, tedy téměř třech hodinách předčítání článků, Vyvadil navrhl, že soudkyně některé ze zbylých článků již číst nemusí. "Když už jste je předložil, tak je přečtu a vy to budete muset vydržet," uvedla soudkyně Hrehová. Jednání nakonec skončilo chvíli před 18. hodinou, kdy rozhodla o odročení na 20. dubna.

 

Právě se děje

Další zprávy