Zneužití pravomoci prezidenta, komentují politici prezidentovu milost Balákovi

Domácí Domácí
Aktualizováno 29. 3. 2022 19:18
Prezident Miloš Zeman v úterý udělil milost řediteli Lesní správy Lány Miloši Balákovi, který byl minulý týden pravomocně odsouzen k tříletému vězení za ovlivňování stomilionové zakázky. Proti rozhodnutí prezidenta se postavili vládní i opoziční politici, označují jej za zneužití moci prezidenta. Zeman milost zdůvodnil tím, že je Balák "mimořádně pracovitý a kvalifikovaný vedoucí zaměstnanec".
Ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák.
Ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák. | Foto: Jakub Plíhal

Úterní rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana komentovala na Twitteru například předsedkyně poslanecké sněmovny a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Miloš Zeman udělením milosti šéfovi Lán Miloši Balákovi zneužil úřad prezidenta a obešel demokratické principy," uvedla. Podle ní jde o výsměch lidem, kteří dodržují zákony, a "historie bude k němu (prezidentu Zemanovi) nemilosrdná".

Premiéra Petra Fialu (ODS) prezidentovo rozhodnutí udělit milost Balákovi překvapilo. Obává se, že to nepřispěje k důvěře občanů v právní systém země, sdělil České televizi. Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) milost označil za nešťastné rozhodnutí. "Prezident má sice na takové rozhodnutí právo, ale nevrhá to dobrý dojem na prezidentský úřad a podrývá to i důvěru ve spravedlnost," zmínil Babiš.

Podle senátora Pavla Fischera je prezident pod vlivem kriminálního prostředí. "Na Hradě se zbláznili. Skartovali další tajné dokumenty, manipulují s veřejnými zakázkami a beztrestně jedou dál," napsal Fischer. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) pak rozhodnutí prezidenta označil za další pozoruhodnou změnu jeho názorů.

Předseda STAN a ministr vnitra Vít Rakušan řekl, že milost je ukázkou protekcionismu a selektivního přístupu. "Zarážející je i rychlost, s jakou byla milost udělena," komentoval Rakušan. Také ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) milost odsoudil a Zemanovo chování přirovnal k chování arogantního císaře, ne prezidenta demokratické země.

"Pokud chceme vrátit důvěru lidí ve stát, tak musí v tomto státě platit spravedlnost a zákony pro všechny stejně," komentoval situaci předseda Pirátů Ivan Bartoš. Podle něj prezident napadl rozhodnutí nezávislého soudu a měl by své rozhodnutí jednoznačně zdůvodnit.

Senátorka Miroslava Němcová (ODS) vidí za milostí prezidenta a jejím odůvodněním útok na spravedlnost. "Udělením milosti Balákovi a zvláště zdůvodněním tohoto rozhodnutí dostala spravedlnost těžce na frak," řekla. Podle ní podobná milost čeká i na předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Souvislost mezi trestním stíháním Miloše Baláka a Andreje Babiše nastínil také europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer.

Místopředseda ANO Radek Vondráček situaci komentoval pro Českou televizi. "Milost by měla být něco výjimečného a v obecné rovině rozhodnutí prezidenta neodpovídá tomu, jak by se měly milosti udělovat," řekl. Dodal, že prezident má právo udělit milost, ale jeho rozhodnutí vnímá negativně.

Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že by milost Balákovi neudělil. "Z toho, co víme, zde důvody pro udělení milosti nejsou. Nejde ani o nespravedlnost, ani o významné zdravotní důvody," napsal Okamura.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Kandidát ODS na senátora v Ústí nad Orlicí Kopecký odstoupil, pil před jízdou

Kandidát ODS na senátora v obvodu Ústí nad Orlicí Josef Kopecký se vzdal kandidatury. Řídil auto pod vlivem alkoholu, uvedl na facebooku. Dodal že kdyby se nevzdal kandidatury, mohl by ohrozit ODS.

"Po několika měsících kampaně jsem se rozhodl vzdát se kandidatury z osobních důvodů. Tím důvodem je prostý fakt, že na konci minulého týdne jsem udělal naprostou hloupost a sedl si za volant po požití několika piv. Bylo to na kratinkou vzdálenost, v noci na prázdné ulici, neboural jsem, nikoho jsem neohrozil. I tak je to ale neomluvitelné," uvedl na svém facebookovém profilu.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Německo podle kancléře Scholze zvažuje, jestli zatím nezachová jaderné elektrárny

Německo zvažuje, zda má smysl ponechat své tři poslední jaderné elektrárny ještě v provozu. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci prohlásil kancléř Olaf Scholz. Německo původně plánovalo odstavit reaktory na konci letošního roku, čímž by země definitivně zastavila výrobu energie z jádra. Kvůli energetické krizi vyvolané ruskou invazí na Ukrajinu ale řada politiků včetně těch vládních požaduje pozdější odchod od nukleární energetiky.

Scholz na úvod konference řekl, že největší výzvou nejen pro Německo zůstává ruský vpád na Ukrajinu a jeho dopady. "Hlavním cílem vlády je nezávislost Německa na fosilních zdrojích energie," řekl s tím, že důvody jsou ekologické i bezpečnostní. Kvůli válce jsou nyní nejisté dodávky ruského plynu do Evropy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy