Zneužití fondu policejních informátorů inspekce odkládá

Domácí ČTK Domácí, ČTK
22. 8. 2011 14:12
Případ souvisí s vyšetřováním sebevraždy bývalého elitního detektiva Milana Krále
Foto: Policie ČR

Praha - Policejní inspekce odložila případ možného tunelování speciálního fondu, ze kterého byli protikorupční policií vypláceni informátoři. 

Při kontrole však zjistila určité pochybení, vysvětlila mluvčí policejní inspekce Radka Sandorová. Více ale případ vzhledem k významu fondu komentovat nechtěla.

Inspekce se podle deníku Právo začala možným tunelováním fondu zabývat v souvislosti s vyšetřováním sebevraždy bývalého elitního detektiva protikorupční policie Milana Krále.

Ten si prý nechal z fondu vyplatit až statisíce korun, i když neměl kontakt s informátory v popisu práce, a čerpání peněz mu schvalovali bývalý šéf protikorupčního útvaru Libor Vrba a exnáměstek Tomáš Krůl, napsal dříve deník.

Vrba i Krůl však nařčení od počátku odmítají. Nakládání se zvláštním fondem podle Vrby bylo vždy v souladu s interními předpisy a Král měl prý jako vedoucí odboru k nakládání s prostředky plné právo.

Nesrovnalost v čerpání peněz z fondu odhalila kontrola, kterou krátce po svém nástupu do čela útvaru nařídil jeho nový šéf Tomáš Martinec. Ze závěrů Martincem nařízené prověrky podle Práva vyplývá, že Král peníze z fondu vysával zhruba rok.

"Pravidelně čerpal desetitisícové částky, dohromady šla ta suma do statisíců. Většinu žádostí podepisoval ředitel útvaru, část pak jeho náměstek," řekl deníku zdroj, který nechtěl být jmenován.

Král se zastřelil v dubnu v parku na pražské Letné. Dopis na rozloučenou nezanechal.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy