Znáte z kauzy Rath: Puro-klima má na krku policii

Petr Holub
26. 5. 2012 21:35
Čtyři největší obchody Puro-klimy vyšetřuje policie

Praha - Případ středočeských nemocnic není ojedinělým dokladem problematické pověsti druhého největšího obchodníka se zdravotnickou technikou.

Zájem policie vzbudily také dodávky přístrojů pro krajské nemocnice v Královéhradeckém, Ústeckém a Libereckém kraji. Spolu se středními Čechami zajistily právě tyto kraje Puro-klimě největší zakázky.

Policie například už čtvrtým rokem vyšetřuje případ Královéhradeckého zdravotního holdingu, který v roce 2008 nakoupil od Puro-klimy přístroje za 137,5 milionů, dalších 210,1 milionu uhradil za "zprovoznění, zaškolení, zkušební provoz, dopravu, instalace, zkoušky dlouhodobé stability, validace".

Tím Puro-klima využila postup, který se stal běžnou praxí i pro další velké obchodní firmy se zdravotnickou technikou. Nakoupí přístroj od výrobce a za dodávku si naúčtují marži, v tomto případě ve výši 150 procent.

Ve stejném roce se Puro-klima domluvila s konkurenční firmou Hospimed a společně získaly zakázku za 400 milionů od ústeckého holdingu Krajská zdravotní. Audit Deloitte předloni prokázal, že přístroje byly předraženy v průměru o 50 procent. Policie případ rovněž vyšetřuje už čtvrtým rokem.

V ústeckém i královéhradeckém případě byl použit dnes už tradiční model, jak vyloučit konkurenci pro velké firmy typu Puro-klimy a Hospimedu. Do kvalifikačních podmínek soutěže se zadala podmínka, podle níž dodavatel už někdy v minulosti uskutečnil jedné nemocnici dodávku v hodnotě přes sto milionů. V Ústí i v Hradci splnil tuto podmínku jediný zájemce a krajské úřady od něho nakoupily bez ohledu na cenu.

Liberecké kardiocentrum

Třetím policejním případem jsou od loňska dodávky pro libereckou krajskou nemocnici, která spolu s dalšími nemocnicemi nakupuje drahé přístroje pro nová specializovaná centra.

Během jediného roku 2010 si liberecká nemocnice objednala u Puro-klimy přístroje za 250 milionů. Obvykle se soutěže zúčastnila pouze tato firma, policie ovšem začala zkoumat zakázku na přístroje pro kardiocentrum, kde měla Puro-klima jediného soupeře, svého společníka z ústecké zakázky Hospimed.

Ani v libereckém případě nebyl dosud nikdo obviněn. 

Zaslíbené střední Čechy

Středočeské nemocnice v Kladně a Příbrami se dostaly v policejní agendě na řadu až čtvrté. Vyšetřovatelé zkoumají relativně laciné zakázky z posledních měsíců, konkrétně dodávky přístrojů pro Niederleho pavilon kladenské nemocnice za 21 milionů a pro křídlo D3 příbramské nemocnice za 45 milionů.

V období hejtmana Davida Ratha proběhly mnohem větší zakázky, které Puro-klima získala ještě za jeho předchůdce Petra Bendla. Společně s Hospimedem dodávala Puro-klima přístroje pro kladenské Centrum akutní péče za 300 milionů. Výdělek nad 100 milionů zajistila také dodávka přístrojů pro nemocnici v Příbrami z roku 2008 a o dvě roky starší dodávka pro kolínskou nemocnici.

Objemem zakázek mohou čtyřem krajům konkurovat pražské fakultní nemocnice v Motole a na Královských Vinohradech, za dvorního dodavatele zdravotnických přístrojů si firmu vybral také kraj Vysočina. Také soutěže zmíněných institucí jsou nastaveny tak, aby se mohli účastnit maximálně dva dodavatelé, zatím však nevzbudily větší pozornost.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Mongolsko se kvůli viru izoluje: zavírá hraniční přechody, školy i univerzity

Mongolsko od dnešního dne až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Tamní úřady se tak snaží zabránit šíření smrtícího koronaviru, který v uplynulých dnech zasáhl sousední Čínu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy