Známka podraží na 1000 Kč. Stát vydělá na 1 km dálnic

Pavel Baroch
31. 8. 2007 0:10
Kupón pro osobní vůz zdraží od příštího roku o stovku

Praha - Za dálniční známku na příští rok zaplatí řidiči o více než deset procent větší částku než letos. Ministerstvo dopravy podle mluvčího Karla Hanzelky navrhne vládě, aby roční kupón pro osobní auto stál místo současných 900 korun rovných tisíc. Pro nákladní vůz do 3,5 tuny by se cena měla zvýšit ze 7 tisíc na 8 tisíc korun.

Podraží také krátkodobé kupony. Pokud s návrhem vyslouví vláda souhlas, vyjde měsíční nálepka pro sobní auto na 330 korun místo dosavadních 300 korun. Sedmidenní kupón by měl podražit z 200 korun na 220. Podobné to bude i u nákladních automobilů nad 3,5 tuny. Zdražení kupónů se netýká pouze nákladní aut nad dvanáct tun, které platí mýto.

"Očekáváme, že výnos dálničních známek se v roce 2008 oproti letošku zvýší zhruba o 350 milionů korun," řekl Aktuálně.cz Hanzelka. Peníze z prodeje kuponů jdou na další rozvoj dálniční sítě.

"Změnu cen navrhujeme především proto, abychom zajistili dostatek příjmů Státního fondu dopravní infrastruktury," vysvětlil Hanzelka.

A máme na další kilometr!
A máme na další kilometr! | Foto: Ondřej Besperát

Opraví se 9 kilometrů staré dálnice

Jenže: Z předpokládaného výnosu 350 milionů korun se podle mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martiny Vápeníkové postaví v průměru jeden kilometr dálnice. "Anebo se opraví devět kilometrů staré dálnice," řekla Aktuálně.cz Vápeníková.

Naposledy se cena ročních známek zvedla v roce 2004. Řidiči si pohoršili i letos, protože se zkrátila platnost dvouměsíčních a měsíčních známek na polovinu, ale cena zůstala stejná.

Letošní výnos z prodeje kupónů by měl být přibližně 2,3 miliardy korun. Největší díl připadne na známky pro osobní automobily. "Připadne na ně kolem 1,4 miliardy," řekl mluvčí ministerstva dopravy Hanzelka.

S kupóny na předním skle se jezdí dvanáctý rok

Dálniční známky zavedl stát v roce 1995. Tehdy stála nálepka pro osobní auto 400 korun. Na dvojnásobek - tedy 800 korun - zvýšila vláda cenu známky v roce 1998.

Jízda po dálnici podraží
Jízda po dálnici podraží | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Naposledy se cena kupónů zvyšovala na konci roku 2003 s účinností od roku 2004. Proto zvýšení o něco málo než deset procent u známky pro osobní auta není nijak přemrštěné," tvrdí mluvčí Hanzelka.

"Navíc se za tu dobu zvýšila asi o sto kilometrů délka dálnic a rychlostních silnic, po kterých mohou řidiči po zakoupení kupónu jezdit," dodal Hanzelka.

Stát už první emisi dálničních známek, na které se bude moci jezdit jako obvykle už od prosince, nechal vytisknout. Není na nich ovšem uvedená cena.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy