Muž polil známému dveře toluenem a zapálil, zemřeli dva lidé. Soud ho poslal na 15 let do vězení

ČTK ČTK
19. 10. 2017 13:57
Na 15 let do vězení poslal ve čtvrtek ústecký krajský soud Václava Moravu, který v únoru polil hořlavinou a zapálil dveře panelákového bytu v Jirkově na Chomutovsku. Při požáru zemřel mladý muž a jeho nemocný, téměř nepohyblivý otec. Morava se částečně doznal, tvrdí ale, že nechtěl nikoho zabít. Řekl, že na rohožku bytu nalil asi dva decilitry odlakovače. To ale vyvrátili experti. Pozůstalým má Morava zaplatit 1,5 milionu korun. Rozsudek není pravomocný.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Ústí nad Labem - Ústecký krajský soud ve čtvrtek poslal na 15 let do vězení Václava Moravu, který v únoru polil hořlavinou a zapálil dveře panelákového bytu v Jirkově na Chomutovsku. Při požáru zemřel mladý muž a jeho nemocný, téměř nepohyblivý otec. Pozůstalým má Morava zaplatit 1,5 milionu korun jako nemajetkovou újmu. Rozsudek není pravomocný.

Tragédie se odehrála 18. února vpodvečer. Podle soudu dvaatřicetiletý Morava přišel k bytu, kde bydlel jeho známý se svou rodinou. Mezi dveře a práh nalil minimálně litr toluenu a látku zapálil. Oheň se pak velmi rychle rozšířil. Třiadvacetiletý muž uhořel, jeho otec, který byl ve vedlejší místnosti, se udusil zplodinami. Hasiči museli ostatní obyvatele domu evakuovat, škoda způsobená požárem a následným hašením dosáhla téměř sedmi milionů korun.

Morava se částečně doznal, tvrdí ale, že nechtěl nikoho zabít. Řekl, že na rohožku bytu nalil asi dva decilitry odlakovače. To ale vyvrátili experti i vyšetřovací pokus. Opakovaně trestaný narkoman prý chtěl jen svého známého postrašit, aby mu vrátil peníze. Za obecné ohrožení dostal nejvyšší možný trest. Podle znalců je možnost jeho resocializace minimální. "Přitěžuje mu minulost, do současné doby byl třináctkrát soudně trestán, byť za jinou trestnou činnost, ale nikdy to u něj nevedlo k nápravě," řekla předsedkyně trestního senátu Kamila Krejcarová.

Morava má také podstoupit ústavní protitoxikomanickou léčbu, dlouhodobě užívá pervitin. Manželce a matce obětí má zaplatit milion korun nemajetkové újmy, poloviční částku dceři a sestře oběti.

Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce i Morava si ponechali lhůtu pro případné odvolání.

 

Právě se děje

Další zprávy