Všechny bonbony chutnaly stejně, líčí příznaky žena. Jak poznat covid-19 od chřipky

Tereza Patočková Tereza Patočková
1. 10. 2020 11:09
"Poprvé jsem si uvědomila, že je něco v nepořádku, když jsem si koupila bonbony deseti různých příchutí a všechny chutnaly stejně," popisuje redakci svoji prvotní zkušenost s onemocněním a ztrátou chuti pacientka Alena z Prahy. I přesto, že ztráta čichu a chuti nepatří mezi ty nejčastější příznaky, mohou být důležitým signálem značícím onemocnění. Jak poznat v blížící se chřipkové sezoně covid-19?
Grafika: symptomy covid-19 přehledně
Grafika: symptomy covid-19 přehledně | Foto: Denis Chripák

Jako první se nejčastěji objeví únava a teplota

Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že mezi nejčastější první příznaky patří horečka trvající déle než dva dny, suchý kašel či dušnost a pocit ztíženého dýchání bez souvislosti s kašlem.

Světová zdravotnická organizace (WHO) potom ještě mezi nejčastější příznaky nemoci covid-19 řadí také únavu.

Tuto zkušenost potvrdila redakci také další nakažená studentka Anna z Olomoucka: "Byla jsem hodně unavená, ale to jsem velmi často. Potom jsem ale nedokázala dojít na záchod, aniž bych se po cestě nemusela zastavit na vydýchání," líčí Anna své první symptomy.

Někteří lidé ztratí jako první čich a chuť

Světová zdravotnická organizace uvádí mezi méně obvyklé příznaky například bolest těla a hlavy, vyrážku či barevné změny na prstech (covidové prsty), ale také ztrátu čichu a chuti. Ztráta těchto smyslů může být často zásadním symptomem onemocnění. 

"Poprvé jsem si uvědomila, že je něco v nepořádku, když jsem si koupila oblíbené bonbony, které slibovaly deset různých příchutí, a všechny chutnaly stejně jako mdlá nasládlá hmota. Další den jsem byla hodně unavená a bolelo mě celé tělo," objasňuje své první zkušenosti s příznaky redakci studentka z Prahy Alena. 

"Jedná-li se o ztrátu chuti a čichu bez dalších příznaků onemocnění covid-19, doporučuje se zůstat 14 dnů v karanténě (spolu s osobami ve společné domácnosti), aby nedošlo k případnému ohrožení dalších osob," uvádí ministerstvo na svém webu.

Prvotních příznaků však může být mnohem více a u každého se mohou objevit v různém pořadí. 

"Jako první jsem měla zvláštní bolesti celého těla, k tomu se potom přidala i bolest hlavy a teplota, ztráta čichu a chuti přišla až jako téměř poslední symptom," popisuje redakci další mladá pacientka Anna K. z Mladoboleslavska.

Covid-19 nebo běžná chřipka

Rozeznat, zda se jedná o obyčejnou chřipku, či nový koronavirus, nemusí být vždy snadné. Příznaky chřipky jsou většinou intenzivnější a často přicházejí náhle a také inkubační doba je kratší, většinou mezi 2 a 3 dny. Ostatní průvodní příznaky jsou potom těm provázejícím covid-19 velmi podobné. Patří mezi ně horečka, silná únava, bolest těla a svalů, suchý kašel a zimnice.

Covid-19 se oproti chřipce projevuje většinou postupně. Často jej provází horečka, suchý kašel a znatelná dechová nedostatečnost, popisuje Světová zdravotnická organizace.

Symptomy covid-19 přehledně:

Nejčastější příznaky:

 • horečka
 • ztížené dýchání
 • suchý kašel
 • únava

Méně obvyklé příznaky:

 • bolesti těla
 • bolest v krku
 • průjem
 • zánět spojivek
 • bolest hlavy
 • ztráta chuti nebo čichu
 • vyrážka na těle
 • barevné změny na prstech rukou nebo nohou (covidové prsty)

Závažné příznaky:

 • dýchací obtíže nebo dušnost
 • bolest nebo tlak na hrudi
 • ztráta řeči nebo schopnosti pohybu

Pokud u sebe člověk pozoruje některý z příznaků, doporučuje se zůstat v karanténě a telefonicky kontaktovat svého lékaře. Ten potom může vystavit žádanku k testování na covid-19.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy