Všechny bonbony chutnaly stejně, líčí příznaky žena. Jak poznat covid-19 od chřipky

Tereza Patočková Tereza Patočková
1. 10. 2020 11:09
"Poprvé jsem si uvědomila, že je něco v nepořádku, když jsem si koupila bonbony deseti různých příchutí a všechny chutnaly stejně," popisuje redakci svoji prvotní zkušenost s onemocněním a ztrátou chuti pacientka Alena z Prahy. I přesto, že ztráta čichu a chuti nepatří mezi ty nejčastější příznaky, mohou být důležitým signálem značícím onemocnění. Jak poznat v blížící se chřipkové sezoně covid-19?
Grafika: symptomy covid-19 přehledně
Grafika: symptomy covid-19 přehledně | Foto: Denis Chripák

Jako první se nejčastěji objeví únava a teplota

Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že mezi nejčastější první příznaky patří horečka trvající déle než dva dny, suchý kašel či dušnost a pocit ztíženého dýchání bez souvislosti s kašlem.

Světová zdravotnická organizace (WHO) potom ještě mezi nejčastější příznaky nemoci covid-19 řadí také únavu.

Tuto zkušenost potvrdila redakci také další nakažená studentka Anna z Olomoucka: "Byla jsem hodně unavená, ale to jsem velmi často. Potom jsem ale nedokázala dojít na záchod, aniž bych se po cestě nemusela zastavit na vydýchání," líčí Anna své první symptomy.

Někteří lidé ztratí jako první čich a chuť

Světová zdravotnická organizace uvádí mezi méně obvyklé příznaky například bolest těla a hlavy, vyrážku či barevné změny na prstech (covidové prsty), ale také ztrátu čichu a chuti. Ztráta těchto smyslů může být často zásadním symptomem onemocnění. 

"Poprvé jsem si uvědomila, že je něco v nepořádku, když jsem si koupila oblíbené bonbony, které slibovaly deset různých příchutí, a všechny chutnaly stejně jako mdlá nasládlá hmota. Další den jsem byla hodně unavená a bolelo mě celé tělo," objasňuje své první zkušenosti s příznaky redakci studentka z Prahy Alena. 

"Jedná-li se o ztrátu chuti a čichu bez dalších příznaků onemocnění covid-19, doporučuje se zůstat 14 dnů v karanténě (spolu s osobami ve společné domácnosti), aby nedošlo k případnému ohrožení dalších osob," uvádí ministerstvo na svém webu.

Prvotních příznaků však může být mnohem více a u každého se mohou objevit v různém pořadí. 

"Jako první jsem měla zvláštní bolesti celého těla, k tomu se potom přidala i bolest hlavy a teplota, ztráta čichu a chuti přišla až jako téměř poslední symptom," popisuje redakci další mladá pacientka Anna K. z Mladoboleslavska.

Covid-19 nebo běžná chřipka

Rozeznat, zda se jedná o obyčejnou chřipku, či nový koronavirus, nemusí být vždy snadné. Příznaky chřipky jsou většinou intenzivnější a často přicházejí náhle a také inkubační doba je kratší, většinou mezi 2 a 3 dny. Ostatní průvodní příznaky jsou potom těm provázejícím covid-19 velmi podobné. Patří mezi ně horečka, silná únava, bolest těla a svalů, suchý kašel a zimnice.

Covid-19 se oproti chřipce projevuje většinou postupně. Často jej provází horečka, suchý kašel a znatelná dechová nedostatečnost, popisuje Světová zdravotnická organizace.

Symptomy covid-19 přehledně:

Nejčastější příznaky:

 • horečka
 • ztížené dýchání
 • suchý kašel
 • únava

Méně obvyklé příznaky:

 • bolesti těla
 • bolest v krku
 • průjem
 • zánět spojivek
 • bolest hlavy
 • ztráta chuti nebo čichu
 • vyrážka na těle
 • barevné změny na prstech rukou nebo nohou (covidové prsty)

Závažné příznaky:

 • dýchací obtíže nebo dušnost
 • bolest nebo tlak na hrudi
 • ztráta řeči nebo schopnosti pohybu

Pokud u sebe člověk pozoruje některý z příznaků, doporučuje se zůstat v karanténě a telefonicky kontaktovat svého lékaře. Ten potom může vystavit žádanku k testování na covid-19.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy