Znalec v kauze Kramný: Zabíjet proudem může i úplný laik

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 7. 2015 15:12
Karel Sokanský potvrdil, že matka s dcerou v Egyptě mohly zemřít po zásahu elektrickým proudem. Potvrdil tak tvrzení obžaloby.
Petr Kramný u soudu
Petr Kramný u soudu | Foto: ČTK

Ostrava - Znalec na elektrotechniku a silnoproud Karel Sokanský u Krajského soudu v Ostravě potvrdil, že matka s dcerou v Egyptě mohly zemřít po zásahu elektrickým proudem.

Síť v hotelovém pokoji byla natolik silná, že mohla být smrtící. Z vraždy ženy a její dcery je obžalován otec a manžel obětí Petr Kramný.

Podle obžaloby Kramný zabil svou manželku a dceru elektrickým proudem. Obě Češky podle výsledků pitvy zemřely na následky zástavy srdce právě po zásahu elektrickým proudem. Obžalovaný muž ale vinu odmítá.

"Bylo to možné provést. Jak na pokoji, tak i ve sprše. Jedním nebo dvoupólovým dotykem," řekl znalec.

Dodal, že pokud smrt nastala v pokoji, a ne v koupelně, mohla matka s dcerou ležet každá zvlášť či společně na jedné posteli.

Zabíjet mohl i laik, který elektřině nerozumí

"K zásahu proudem mohlo dojít třeba úpravou nějaké napájecí šňůry. Například od mobilního telefonu či holicího strojku. Stačila by k tomu i prodlužovací šňůra," uvedl znalec.

Podle něj by výroba takového smrtícího zařízení netrvala dlouho. "Pro manuálně zručného člověka by to byla otázka několika minut.

Podle žalobce Kramný zabíjel právě elektrickým proudem. Obžalovaný se ale naopak po celou dobu procesu snaží vyvolat dojem, že s elektřinou nemá žádné zkušenosti. Tvrdí, že na tyto odborné práce si i doma vždy najímal odborníky.

Znalce se žalobce pak ptal, zda by takto mohl zabíjet úplný laik. "Je schopný zabít člověk, který nemá pojem o tom, co je odpor nebo fáze?" ptal se obžalovaný. "Myslím si, že rozříznout dva dráty a přiložit je k tělu je i pro laika lehce proveditelné," řekl expert.

Potvrdil tak verzi obžaloby a policie. Podle jeho posudku lze elektrickým proudem v podmínkách hotelového pokoje způsobit smrt dvou lidí.

"Nejpravděpodobnější je zásah elektrickým proudem dvoupólovým dotykem. Jako pravděpodobné se jeví zabití dvou osob postupně, každé zvlášť," konstatoval znalec.

Hlavní líčení potrvá do pátku

U soudu vypovídal i další rodinný přítel Michal Pecho, který se s Kramným zná od mládí. Soudkyně a přísedící pak přečetli výpovědi dalších svědků, u kterých není nutné jejich předvolání.

Četli například výpovědi fotografky, která fotila manželku obžalovaného, či výpověď televizního reportéra, který za Kramným odjel do Egypta.

Hlavní líčení je naplánované do pátku. V dalších dnech by soud měl číst hlavně listinné důkazy.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy