Znalci o Kuřimi: Silné city Mauerové byly zmanipulovány

Lenka Smyčková
28. 7. 2008 11:15
Před Krajským soudem v Brně vypovídají znalci

Brno - Klára Mauerová je emocionální, romantická a krutě zmanipulovaná bytost, její sestra Kateřina zase citově chladná, racionální žena se sklony k sadismu.

Tak dnes popsali soudní znalci z oborů psychologie, psychiatrie a sexuologie dvě hlavní protagonistky z kauzy Kuřim - matku a tetu týraných chlapců.

Letní, hlavní část procesu se pomalu chýlí ke konci. V úterý budou před Krajským soudem v Brně vypovídat poslední z prozatím navržených svědků a budou se číst zbylé listinné důkazy. Pak zřejmě obžaloba i obhajoba navrhne další doplnění dokazování a soud bude pokračovat v září.

Klára Mauerová: syndrom Popelky

Klára Mauerová vyrůstala v rodině jako nejmladší ze tří dcer. Podle znalců trpěla syndromem Popelky, cítila se být ve stínu svých starších sester. Naplno se pak realizovala až ve svém vlastním mateřství.

Až přehnaně silný mateřský pud tak paradoxně vedl k otřesnému týrání. "Trestné činnosti se sice dopustila, ale nechtěla ublížit. Chtěla naopak pomoct," cituje Brněnský deník psycholožku Blanku Zapletalovou.

Týrající matka Klára Mauerová se prý nechala zmanipulovat
Týrající matka Klára Mauerová se prý nechala zmanipulovat | Foto: Attila Racek

Jinými slovy, Klára skutečně věřila textovým zprávám záhadného "doktora", které jí radily, jak správně vychovávat své dva syny i "nalezence Aničku". Teprve ve vazbě zjistila, že zprávy chodily z telefonů její sestry Kateřiny a také obžalované Barbory Škrlové, která se za třináctiletou Aničku vydávala.

Je vůbec možné, aby se průměrně inteligentní a duševně zdravý člověk nechal takto zmanipulovat? Psychiatr Prokop Remeš z pražské psychiatrické léčebny v Bohnicích v tom nevidí nic zvláštního.

"Někomu se u ní podařilo vyvolat pocit, že je špatná matka. A ono vůbec není problém u někoho navodit pocit viny. Každý chybuje," řekl Aktuálně.cz Remeš.

Dodává, že Klára Mauerová je navíc zřejmě k pocitu viny velmi vnímavá. "Jestliže v ní někdo vyvolal pocit viny, že nezvládá výchovu vlastních dětí, mohla úplně ztratit kritické myšlení," dodal Remeš.

Kateřina Mauerová: V představách mučila

Vypracovat znalecký posudek na tetu chlapců Kateřinu Mauerovou byla pro znalce náročná práce. Řadu vyšetření Kateřina prostě odmítla absolvovat. O Kateřině je tak známo méně než o Kláře.

Týrající teta Kateřina Mauerová je podle znalců citově chladná
Týrající teta Kateřina Mauerová je podle znalců citově chladná | Foto: Ondřej Besperát

"Má nadprůměrnou inteligenci. Je racionální, citově chladná, s malou schopností empatie. Není sexuálně adaptována a nemá stálého partnera. Ve svých představách mučila děti. To je známka sadismu s příchutí pedofilie," uvedli znalci podle Brněnského deníku.

Kateřina měla podle znalců potřebu Kláru ovládat. Proč? Prokop Remeš nabízí jednoduché řešení. "Manipulace je o moci. Moc je něco omamujícího. Lidé jednají, jak já si přeji - kdo by to nechtěl?" vysvětlil zjednodušeně Remeš, který se psychickou manipulací zabývá také v souvislosti s působením ve Společnosti pro studium sekt a nových náboženských směrů.

Kateřina před soudem posudky na sebe samou označila za nepřesné. Tvrdí, že znalci jí podsouvali některé odpovědi na základě toho, co věděli od její sestry nebo z médií.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Česko okamžitě pozastaví veškeré licence na vývoz zbraní do Turecka

Česko s okamžitou platností pozastavilo vývozní licence na vojenský materiál do Turecka. Na svém twitterovém účtu o tom informoval vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Uvedl to po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (za ANO).

Ministři zahraničí zemí Evropské unie se v pondělí zavázali, že státy EU budou koordinovat omezení vývozu zbraní do Turecka v reakci na tureckou vojenskou operaci v Sýrii. Havlíček zopakoval stanovisko premiéra, podle něhož je situace do určité míry důsledkem toho, že Evropská unie nejednala včas.

Turecko zahájilo operaci v příhraničí Sýrie ve středu. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker poté vyzval Ankaru k zastavení vojenské akce, Francie tureckou ofenzivu odsoudila a spolu s Británií a dalšími evropskými zeměmi svolala Radu bezpečnosti OSN. Ta se ale na svém čtvrtečním zasedání na společném prohlášení k turecké ofenzivě neshodla.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Tunel Blanka se po čtyřech letech dočkal kolaudace

Tunel Blanka je po čtyřech letech od zprovoznění zkolaudován. Odstraněna byla podmínka dostavby vnějšího okruhu. Náklady stavby jsou asi 40 miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy