Znala Kafku, přežila Terezín. Nejstarší Češka slaví 110

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
26. 11. 2013 11:45
"Pianistka z Terezína" Alice Herzová-Sommerová žije od roku 1949 mimo české území.
"Vždycky jsem byla optimistkou a věřím, že smích je skvělá věc. Každý večer, když jdu spát, si říkám, že jsem prožila další nádherný den a zítra si ho zopakuji."
"Vždycky jsem byla optimistkou a věřím, že smích je skvělá věc. Každý večer, když jdu spát, si říkám, že jsem prožila další nádherný den a zítra si ho zopakuji." | Foto: MZV ČR

Praha - Je již několik let nejstarší Češkou, ale mimo oficiální statistiky. Žije totiž v Anglii a nepobírá českou penzi. Jmenuje se Alice Herzová-Sommerová a je známou klavírní virtuoskou, která dodnes preluduje. Přežila Terezín i koncentrační tábor.

Alice Herzová-Sommerová se narodila 26. listopadu 2013, slaví tedy 110. narozeniny. Jako nejstarší Češka je však uváděna o dva roky mladší Vlastimila Češková.

Kde se vzala ta nesrovnalost? U Alice Herzové-Sommerové není jasné, zda ještě stále má české občanství. Oficiální údaje navíc většinou vycházejí z dat České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), případně ze zpráv příslušných měst, obcí a krajů.

Když redakce Aktuálně.cz chystala v červenci 2013  fotogalerii sto- a víceletých Čechů, kontrolně se ptala na nejstarší Češku právě ČSSZ, tisková mluvčí Jana Buraňová odpověděla: "K dispozici jsou údaje za červen. Z této evidence vyplývá, že nejstarší občanka, které ČSSZ vyplácí důchod, je narozena v roce 1904."

Alice Herzová-Sommerová podle londýnské ambasády dodnes hraje na klavír a občas poskytne některému z tamních novinářů rozhovor. Zda má stále i české občanství, však není jasné a ambasády tuto informaci navíc není oprávněna poskytovat.

Mnohem podstatnější je ale životní příběh paní Herc-Sommerové, o níž se v zahraničí mluví jako o "pianistce z Terezína" a nejstarším člověku na světě, který přežil holocaust.

Narodila se jako Alice Herzová v Praze do umělecky založené židovské rodiny, mezi jejíž přátele patřili například Franz Kafka či Max Brod. Na klavír začala hrát v pěti letech. V roce 1931 se vdala za houslistu Leopolda Sommera, s nímž měla syna Raphaela (1937-2001), violoncellistu.

Před 2. světovou válkou byla mezinárodně uznávanou klavíristkou, ale její kariéru ukončil nástup nacismu. V roce 1943 byla transportována i se svým synkem do ghetta v Terezíně. Odehrála zde na 150 koncertů. Manžel zahynul v koncentračním táboře Dachau.

V roce 1949 odjela za sestrami do Izraele, kde vyučovala hudbu na Jeruzalémské konzervatoři a na hudební Akademii. V roce 1986 se odstěhovala za synem do Londýna. Hudbě zůstala věrná po celý život.

I po stovce cvičila tři hodiny denně

Před třemi lety jí český velvyslanec Michael Žantovský předal cenu ministerstva kultury Artis Bohemiae Amicis za šíření dobrého jména české kultury ve světě. Ještě v té době každý den v 10 hodin dopoledne usedala ke klavíru a tři hodiny denně hrála. 

Životní příběh Alice Herzové-Sommerové se stal předlohou pro knihu Melissy Müllerové a Reinharda Piechockeho "Rajská zahrada v pekle: Život Alice Herz-Sommer".

Těší se z každého prožitého dne a je přesvědčena, že přežila právě díky svému pozitivnímu přístupu k životu. Redaktoru britského deníku The Guardian v nedávném rozhovoru řekla: "Vždycky jsem byla optimistkou a věřím, že smích je skvělá věc. Každý večer, když jdu spát, si říkám, že jsem prožila další nádherný den a zítra si ho zopakuji."

 

Právě se děje

Další zprávy