Zmizelý Airbus: V moři viděli oranžové body

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
2. 6. 2009 9:15
Paříž - Pátrání záchranářů po zmizelém airbusu francouzské společnosti Air France je zatím bezvýsledné.
Foto: Reuters

Stroj, který se ztratil z radarů během pondělního letu z brazilského Rio de Janeira do Paříže, podle agentury Reuters hledají Francouzi i Brazilci z vody i vzduchu.

Nově by se do pátrání mohly zapojit Spojené státy.

Naděje na záchranu pohasíná

Vedení Air France oznámilo, že se letoun podle všeho zřítil na půli cesty mezi pobřežím Brazílie a Afriky.

Blíže ale polohu nedokáží specifikovat. Atlantik v oblasti křižují lodě i letouny francouzské a brazilské armády, zatím ale bez úspěchu.

Stopou bylo na několik hodin hlášení pilota brazilské společnosti TAM, který oznámil, že během letu spatřil na hladině Atlantiku oranžově zbarvené body a že by to mohly být zbytky Airbusu A330-200.

K místu okamžitě vyrazily záchranné lodě, ale nic nenašly.

Tři Slováci

"Budeme hledat bez přestání až do svítání," citovala agentura Reuters plukovníka brazilského letectva. "Nesmíme přestat, dokud je naděje, že najdeme někoho živého."

"Šance na nalezení přeživších je malá," připustil ovšem francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Jeho prohlášení s napětím sledovali blízcí 216 pasažérů a 12 členů posádky, kteří jsou v tuto chvíli nezvěstní.

Většinou jde o Francouze, Brazilce a Němce. Na palubě ovšem byli podle seznamu cestujících i tři Slováci.

Češi podle dostupných informací na palubě airbusu necestovali.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

V úterý začne vybíjení drůbeže ve Slepoticích kvůli ptačí chřipce

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany začne v úterý. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád v pondělí oznámí výsledky testů uhynulé drůbeže.

Podle starostky Slepotic Jany Bořkové už obec připravuje podmínky pro veterináře, hasiče a vojáky, kteří by tam zasahovali, pokud se nemoc potvrdí.  Chovatel oznámil úhyn drůbeže vyšší než tři procenta. Hynout začali krocani v halách ve Slepoticích, kde má firma také zázemí. Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech.

 

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Vláda schválila zvýšení životního minima, od dubna vzroste na 3860 korun

Životní minimum v České republice se od 1. dubna zvedne o 13,2 procenta. Nově tak dosáhne 3860 Kč měsíčně. Existenční minimum se zvedne na 2490 Kč. Po jednání vlády o tom informoval vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Návrh ministerstva práce a sociálních věcí podle něj reaguje na růst cen.

Minimum se zvýšilo naposledy v lednu 2012, a to o devět procent. Od té doby se ceny zvedly o 13,2 procenta, uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí v podkladech pro rozhodování vlády. Po růstu minima by mohlo přibýt 500 až 600 příjemců příspěvku na živobytí, u přídavku na dítě asi 11 000 a u porodného asi 2000. Letošní výdaje by se tak zvedly o 390 milionů korun, resort práce a sociálních věcí na to peníze v rozpočtu má.

Zdroj: ČTK
Další zprávy