Babišovo ANO vycouvalo. Změny v koaliční smlouvě budou nakonec minimální

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 22. 6. 2016 20:38
ANO původně vyhrožovalo vypovězením koaliční smlouvy, nakonec se ale spokojí s malými úpravami dokumentu. Požaduje například, aby ve smlouvě byly stanoveny časové lhůty, ve kterých musí premiér svolat koaliční radu nebo dohadovací řízení. Jak budou lhůty vypadat, zatím není jasné.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Koaliční smlouva vládních stran se nakonec změní jen minimálně, uvedl po jednání koaliční rady ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD. Změny požaduje hnutí ANO kvůli neshodám ohledně reformy policie.

"Nejsou to fundamentální úpravy. Dostali jsme nějaké návrhy, například na stanovení lhůt, ve kterých musí premiér svolat koaliční radu či dohadovací řízení," řekl Zaorálek.

Strany se prý zatím nedohodly, jaké by tyto lhůty měly být. "Upřesníme to až příště," dodal Zaorálek. Podle předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiřího Miholy "nebyla bouře nakonec tak velká".

"Jsou to takové technické úpravy. Kdybychom si spíš řekli, ať tu dohodu ctíme, tak by to bylo nejlepší. Řešit, jestli svoláme koaliční schůzku do 72 hodin, mi nedává úplně smysl. To není zásadní posun," dodal Mihola.

Kvůli plánovanému sloučení protimafiánského a protikorupčního útvaru se koalice rozhádala minulý týden. Krize eskalovala ve středu, kdy ministr vnitra Milan Chovanec za ČSSD změny podepsal, ačkoli hnutí ANO vyhrožovalo vypovězením koaliční smlouvy.

Nakonec ale šéf hnutí ANO Andrej Babiš couvl - jeho strana oznámila, že nebude rozvracet vládu, když je premiér na návštěvě Číny. Ale že požaduje zpřesnění koaliční smlouvy tak, aby v ní byly například sankce za porušení dohod.

Debata se zklidnila

Středeční koaliční rada se ale odehrávala, jako by se téměř nic nestalo. Podle šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka je koaliční smlouva věcně v pořádku a potřebuje právě jen tyto kosmetické úpravy.

Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána se premiér Bohuslav Sobotka omluvil hnutí ANO za to, že reforma policie byla podepsána během dohadovacího řízení. Myslel si prý, že je řízení už skončeno.

"Pořád nám nebylo uspokojivě vysvětleno, proč reorganizaci dělat takto překotně," uvedl Pelikán. Chovanec prý pouze připustil, že měl koaliční partnery o svých plánech informovat dříve.

Strany si také ujasnily některé priority, u kterých by vláda měla být jednotná, aby nenarazila ve Sněmovně. "Jde o protikuřácký zákon, školský zákon, zelenou naftu a povolování staveb EIA a prokazování původu majetku," dodal Zaorálek.

Andrej Babiš a Milan Chovanec se těsně před jednáním koaliční rady sešli u prezidenta Miloše Zemana. Ten se k celé záležitosti vyjádří ve čtvrtek, politiky ale vyzval právě k tomu, aby zklidnili debatu a přestali s mediální přestřelkou.

Další kolo ve čtvrtek

Další vývoj krize kolem policejní reformy se očekává během čtvrtka. Bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta požádal o svolání sněmovního bezpečnostního výboru, protože má prý zásadní informace o prorůstání organizovaného zločinu do řad policie.

Podle vedoucího ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jiřího Komárka je policejní prezident Tomáš Tuhý podezřelý z "brutálního" úniku informací při objasňování hospodářské trestné činnosti. Tuhý to popírá a podal trestní oznámení na Generální inspekci bezpečnostních sborů.

Zda Šlachta na výboru promluví, není jasné. Zbavit mlčenlivosti ho totiž musí ministr vnitra Chovanec. Není jisté ani to, zda členové výboru schválí program - část z nich je proti.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy