I drobná změna v dávkách může polehávající důchodce probrat. Do domovů vyrazili experti na léky

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
23. 3. 2017 20:57
Prvních osm domovů pro seniory se od farmaceutů už dozvědělo, jak svým klientům upravit skladbu léků. V průběhu letoška se to dozví dalších pět. Farmaceuti při projektu Senior odhalili, že obyvatelé domovů berou v průměru osm léků denně, což je pro jejich zdraví vysoce rizikové. Může to vést třeba k nízkému tlaku, zmatenosti nebo nechutenství. "Když se vysadí některý lék, tak příbuzní říkají, že maminka najednou začala lépe vnímat a není tak zmatená," popisuje změnu Ivana Plechatá, ředitelka Ústavu lékového průvodce, kde projekt vznikl. Takzvané lékové audity spolufinancuje Státní ústav pro kontrolu léčiv, jejich plošné rozšíření do všech českých domovů důchodců se ale zatím nechystá.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - S přibývajícím věkem se k pravidelným denním rituálům většiny lidí přidá také polykání prášků. Už užívání pěti různých léků s sebou ale nese riziko, že kombinace pacientovi spíš ublíží, než pomůže. Není přitom výjimkou, že klienti domovů pro seniory za den snědí pilulek i dvakrát tolik, aniž by někdo detailně zkoumal, zda léky mezi sebou nevhodně nereagují. Změnit to mají takzvané lékové audity, které už proběhly v osmi českých domovech pro seniory a v dalších pěti se chystají.

Nápad na projekt s názvem Senior vznikl v neziskové organizaci Ústav lékového průvodce. Finančně ho podporuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) a odborným partnerem je tým klinických farmaceutů z Nemocnice Na Homolce, který samotné audity provádí.

"Senior je křehký, užívá spoustu léků, ale reakce jeho organismu na jejich podávání je jiná než u mladší populace," vysvětluje vedoucí týmu farmaceutů Milada Halačová.

Během loňských pěti auditů odborníci rozdali 788 doporučení, jak kombinaci léků seniorům upravit. Pouze u 54 z celkových 357 zkoumaných klientů nebyla žádná úprava nutná. V průměru obyvatelé pěti navštívených domovů užívali 8,2 léku denně. Často například ve zbytečně vysokých dávkách polykali antidepresiva.

V domovech je také běžné, že někteří klienti přes den jen polehávají, protože mají nízký tlak. Bojí se, že když vstanou, zamotá se jim hlava a upadnou. Případný úraz se pak u seniorů hojí mnohem hůře a u některých může mít i fatální následky.

O patnáct kilo a dvacet let víc

Podle Halačové přitom mohou za prohlubováním potíží stát právě léky snižující krevní tlak, často podávané v neuvážených kombinacích a ve vysokých dávkách "Tyto léky pocházejí mnohdy z doby, kdy byl pacient ještě aktivní, byl o 10 až 15 let mladší a měl třeba o 20 kilo víc. Ale rok od roku se situace mění, a proto by mělo docházet k pravidelnému přehodnocování," vysvětluje Halačová.

Odborníci během lékového auditu nahlédnou se souhlasem pacienta do jeho lékové dokumentace, posoudí, jestli se léčiva "netlučou" a zda vůbec trvají důvody pro to, aby jich senior bral tolik.

Upravená skladba pilulek může seniorům například vrátit i chuť k jídlu nebo bystrost. "Když se vysadí některý lék, tak příbuzní říkají, že maminka najednou začala lépe vnímat a není tak zmatená," doplňuje ředitelka Ústavu lékového průvodce Ivana Plechatá. S Halačovou se shoduje, že je žádoucí, aby členem týmů, které o klienty v domovech pečují, byl i odborník na skladbu léků. Taková praxe už je v západních zemích zcela běžná a autoři projektu lékových auditů chtějí přispět k jejímu zavedení i v Česku.

Červený, zelený a modrý prášek

Plechatá zdůrazňuje, že cílem projektu není pranýřování domovů. "Aby první domovy vůbec měly chuť se nám otevřít, tak jsme jim slíbili anonymitu," vysvětluje. Zatím jsou veřejně známy pouze tři domovy důchodců, které se do projektu zapojily - v Náměšti nad Oslavou, Třebíči a Onšově. Všechny zřizuje Kraj Vysočina.

"Mnoho lidí říká: já beru červený, zelený a modrý prášek a vlastně ani nevím, co to je. Je dobře, že se něco takového začalo dělat. Jistota, že berou správné léky, je pro staré lidi hodně důležitá," chválí si spolupráci s odborným týmem ředitel Domova důchodců Onšov Václav Jaroš. Podle něj by se v projektu mělo pokračovat, a to na celostátní úrovni, protože jednotlivé domovy většinou nemají peníze na to, aby platily pravidelné návštěvy klinických farmaceutů.

"V tuto chvíli určitě není cílem provést lékové audity ve všech domovech pro seniory. Projekt Senior je pilotní a jeho účelem je získat základní data, která bude možné zpracovat a použít jako východiska pro případné širší využití," uvedla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Přinesdomová.

Náklady na lékový rozbor u dvaceti seniorů, který čtyřem odborníkům trvá zhruba 10 hodin, Ivana Plechatá vyčíslila na 15 tisíc korun. V částce je započítána i cena za přednášku pro klienty a jejich rodiny. Práci farmaceutů v uplynulých dvou letech hradil SÚKL. "V roce 2015 šlo celkem o 151 783 korun, v loňském roce pak o 311 437 korun," uvedla mluvčí Přinesdomová. Přednášky, administrativu a organizaci celého projektu pak z grantů hradil Ústav lékového průvodce. "V roce 2017 se na projektu budou v Praze podílet také samotné domovy, kde budou rozbory probíhat," dodala Plechatá.

500 domovů, 37 tisíc lůžek

V České republice je na 500 domovů pro seniory, v nich je přes 37 tisíc lůžek, která jsou téměř plně obsazená. Ředitelka Plechatá upozorňuje, že struktura obyvatel těchto domovů už je jiná než před patnácti lety. "Tehdy chodili do domovů pro seniory lidé, kteří potřebovali hlavně sociální kontakt. Ale stav dnešních klientů je nerozeznatelný od pacienta v léčebně dlouhodobě nemocných," popisuje s tím, že řada klientů se například obtížně pohybuje nebo trpí demencí.

I přesto však často platí, že se o všechny klienty domova stará pouze jeden praktický lékař, který za nimi dojíždí jen párkrát do měsíce. "Tím, že systém je nastaven tak, že v domovech u takto nemocných lidí není stabilně lékař, jsou na sestry kladeny takové požadavky, které by na ně správně kladeny být neměly," podotýká Plechatá.

Připomíná, že personál nemá dostatečné znalosti, aby dokázal odhalit, že za některými neduhy klientů může být chybná skladba léků. A nemusí to poznat ani lékař, který si třeba stovku obyvatel domova přibere k pacientům, o něž se stará ve své ordinaci. "Velmi často se pak v domovech stává, že se nežádoucí účinek řeší nasazením dalšího léku. Tomu se říká léková kaskáda," vysvětluje farmaceutka Halačová.

Úspora peněz je vedlejší

Podle ředitelky Plechaté by pravidelné vysílání farmaceutů do domovů důchodců mělo být i v zájmu státu a zdravotních pojišťoven, které by optimalizací skladby léků mohly ušetřit. Mohly by klesnout také počty hospitalizací klientů a výjezdů záchranek.

Podle mluvčí SÚKL je předčasné odhadovat, kolik by lékové audity mohly uspořit peněz. "Hlavním cílem v tuto chvíli není úspora financí, ale pomoc konkrétním osobám umístěným v domovech pro seniory. Na základě zahraničních zkušeností je ale možné předpokládat, že konzultace klinického farmaceuta v domovech pro seniory má potenciál veřejné prostředky uspořit," uvedla Přinesdomová.

Problém vidí Plechatá v tom, že zatímco zdravotní stav seniorů v domovech se zhoršil, systém péče je navzdory politickým příslibům stále stejný. I vláda Bohuslava Sobotky slibovala, že v zákoně jasně definuje pravidla a především financování péče, která je na pomezí zdravotnických a sociálních služeb.

Návrh na vládu předkládá ministerstvo práce a sociálních věcí, podílelo se na něm i ministerstvo zdravotnictví. Nově je v něm definován ošetřovatelský domov, kde se mají zdravotní a sociální služby potkávat. "Novela řeší také financování zdravotních a sociálních služeb nejen v ošetřovatelských domovech, ale také ve stávajících pobytových sociálních službách tak, aby lépe odpovídalo poskytované péči," uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová. Vláda ve středu projednání návrhu posunula o týden a je otázkou, zda ho stihne do podzimních voleb prosadit.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 57 minutami

Izraelská armáda znásobí údery na Pásmo Gazy, USA vyšlou na Blízký východ diplomata

Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl na večerním zasedání, že armáda znásobí údery na Pásmo Gazy. Zaměří se na symboly tamního vládního hnutí Hamás. Podle televize Kanál 12 se zřejmě armáda zaměří na symboly Hamásu, které Pásmu Gazy vládne. Jedním z těchto cílů by mohla být podle televize budova ministerstva financí.

Izrael tvrdí, že se zaměřuje hlavně na vůdce obou skupin, ve středu ohlásil, že zabil šest členů vedení Hamásu. Izraelská armáda podle svého vyjádření zabila celkem 30 radikálů bojujících proti Izraeli. Hamás ve večerní zprávě upřesňující počet obětí v Pásmu Gazy oznámil, že o život tam přišlo 65 lidí, mezi nimiž je 16 dětí a pět žen. Izrael má sedm mrtvých včetně vojáka a dvou dětí.

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Raška podepsal nováčkovskou smlouvu se San Jose

Hokejový útočník Adam Raška podepsal v NHL tříletou nováčkovskou smlouvu se San Jose Sharks. Devatenáctiletý juniorský reprezentant, který startoval na posledních dvou světových šampionátech hráčů do 20 let, působil v závěru sezony v Rimouski Océanic v kanadské juniorské soutěži QMJHL.

San Jose draftovalo Rašku před rokem v 7. kole jako celkově 201. hráče. Odchovanec Kopřivnice hraje v zámoří od roku 2019. Na začátku této sezony odehrál dva zápasy za extraligový Třinec, dalších jedenáct utkání přidal v prvoligovém Frýdku-Místku.

Po juniorském MS se Raška vrátil do Kanady a stejně jako v minulém ročníku působil v Rimouski. V QMJHL odehrál včetně play off 30 zápasů, ve kterých vstřelil 15 branek a přidal 16 asistencí.

před 2 hodinami

Hertha zdolala Schalke a přiblížila se záchraně v německé lize

Fotbalisté Herthy porazili v dohrávce 31. kola německé ligy poslední Schalke 2:1 a bodovali posedmé v řadě. Berlínský tým, v jehož dresu odehrál 58 minut český reprezentant Vladimír Darida, se posunul na 13. místo a udělal důležitý krok k záchraně.

Do vedení se dostalo v 6. minutě již jistě sestupující Schalke. Amín Harít převzal na hranici šestnáctky přihrávku od Seada Kolašinace, prohnal se kolem Daridy a svou druhou brankou v sezoně otevřel skóre.

Hertha vyrovnala v 19. minutě, kdy se hlavou po standardní situaci prosadil stoper Dedryck Boyata. Obrat hostů dovršil ve druhém poločase střídající německý útočník Jessic Ngankam.

Dvě kola před koncem mají hráči Herthy na šestnáctý Bielefeld tříbodový náskok. Schalke prohrálo sedmý z posledních osmi duelů a s pouhými třinácti body uzavírá tabulku.

Německá fotbalová liga - 31. kolo:

Schalke - Hertha Berlín 1:2 (6. Harít - 19. Boyata, 74. Ngankam).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 32 23 5 4 92:40 74
2. Lipsko 32 19 7 6 57:28 64
3. Wolfsburg 32 17 9 6 57:32 60
4. Dortmund 32 18 4 10 69:44 58
5. Eintracht Frankfurt 32 15 12 5 63:48 57
6. Leverkusen 32 14 9 9 51:35 51
7. Mönchengladbach 32 12 10 10 59:52 46
8. Union Berlín 32 11 13 8 47:41 46
9. Freiburg 32 12 8 12 49:47 44
10. Stuttgart 32 11 9 12 54:52 42
11. Hoffenheim 32 10 9 13 49:52 39
12. Mohuč 32 9 9 14 35:51 36
13. Hertha Berlín 32 8 10 14 40:50 34
14. Augsburg 32 9 6 17 32:49 33
15. Brémy 32 7 10 15 34:51 31
16. Bielefeld 32 8 7 17 23:51 31
17. Kolín nad Rýnem 32 7 8 17 33:60 29
18. Schalke 32 2 7 23 21:82 13
Další zprávy