Změna v ČT. Z předčítačů zpráv se stanou novináři

Pavel Baroch
17. 3. 2012 10:30
Zprávy bude uvádět jen jeden moderátor, ale bude pohyblivý a interaktivní
Foto: Pavel Baroch

Praha - Dvojice moderátorů, která sedí celou dobu za stolem a víceméně jen z čtecího zařízení předčítá text o nejdůležitějších událostech dne.

Taková podoba Událostí, hlavní zpravodajské relace České televize, definitivně skončí posledním březnovým dnem. Od dubna bude zprávy uvádět jeden moderátor, který se bude po větším studiu pohybovat a využívat i interaktivní a virtuální prvky.

Kromě toho ale nové vedení České televize v čele s Petrem Dvořákem chystá i zásadní novinku, kterou diváci "neuvidí". Čtveřice moderátorů, která se bude na obrazovce střídat, se na podobě Událostí bude mnohem více podílet než dosud. A vyloučeno není ani to, že vyrazí ze studia na Kavčích horách do terénu.

"Mohlo by to být v případě určitých exkluzivních reportáží," řekl ředitel zpravodajství veřejnoprávní televize Zdeněk Šámal. Jako příklad uvedl filmový festival v Karlových Varech a moderátora Jakuba Železného.

Detailní znalost tématu

Spolu s ním budou v novém týmu Marcela Augustová, Jolana Voldánová a Aneta Savarová. Jejich nadřízení od nich požadují, aby kromě moderátorů pracovali i víc jako novináři.

Foto: Petr Vyoral

"Znamená to, že by měli autorsky spolupracovat na hlavních tématech Událostí," vysvětlil šéfredaktor zpravodajství České televize Petr Mrzena.

Kromě toho bude příprava na nové Události náročnější než dnes, protože ve studiu budou moderátoři hojně využívat i interaktivní a virtuální prvky na plazmových obrazovkách nebo povedou krátké rozhovory s hlavními "hráči" dne.

"Budou muset detailně vědět, o čem hovoří," poznamenal Mrzena. Jelikož se Události prodlouží na 48 minut ve všední den a na 45 minut o víkendech, pro důležitá a zajímavá témata vznikne víc místa.

"Bude tam určitě příležitost dát nějaké události větší prostor," konstatoval šéfredaktor Mrzena. Chce, aby každý den byla ve vysílání televizní reportáž, o níž hovoří jako o "královské disciplíně".

V původním studiu zůstane ČT24, Události se stěhují.
V původním studiu zůstane ČT24, Události se stěhují. | Foto: Aktuálně.cz

Nová grafika, vlastní témata

Zároveň chce vedení České televize výrazně odlišit Události od zpravodajského kanálu ČT24.

"Události jsou jiné než kontinuální zpravodajské vysílání na ČT24," řekl Aktuálně.cz ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal. Kromě nové grafiky Událostí by se hlavní zpravodajská relace měla lišit i obsahem.

V Událostech by měla být více zastoupena vlastní témata zpravodajů ČT, větší prostor dostanou regiony, kultura, zahraniční zpravodajové. "Relace by obecně měla být dynamičtější," konstatoval Šámal.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy