Změna v ČT. Z předčítačů zpráv se stanou novináři

Pavel Baroch
17. 3. 2012 10:30
Zprávy bude uvádět jen jeden moderátor, ale bude pohyblivý a interaktivní
Foto: Pavel Baroch

Praha - Dvojice moderátorů, která sedí celou dobu za stolem a víceméně jen z čtecího zařízení předčítá text o nejdůležitějších událostech dne.

Taková podoba Událostí, hlavní zpravodajské relace České televize, definitivně skončí posledním březnovým dnem. Od dubna bude zprávy uvádět jeden moderátor, který se bude po větším studiu pohybovat a využívat i interaktivní a virtuální prvky.

Kromě toho ale nové vedení České televize v čele s Petrem Dvořákem chystá i zásadní novinku, kterou diváci "neuvidí". Čtveřice moderátorů, která se bude na obrazovce střídat, se na podobě Událostí bude mnohem více podílet než dosud. A vyloučeno není ani to, že vyrazí ze studia na Kavčích horách do terénu.

"Mohlo by to být v případě určitých exkluzivních reportáží," řekl ředitel zpravodajství veřejnoprávní televize Zdeněk Šámal. Jako příklad uvedl filmový festival v Karlových Varech a moderátora Jakuba Železného.

Detailní znalost tématu

Spolu s ním budou v novém týmu Marcela Augustová, Jolana Voldánová a Aneta Savarová. Jejich nadřízení od nich požadují, aby kromě moderátorů pracovali i víc jako novináři.

Foto: Petr Vyoral

"Znamená to, že by měli autorsky spolupracovat na hlavních tématech Událostí," vysvětlil šéfredaktor zpravodajství České televize Petr Mrzena.

Kromě toho bude příprava na nové Události náročnější než dnes, protože ve studiu budou moderátoři hojně využívat i interaktivní a virtuální prvky na plazmových obrazovkách nebo povedou krátké rozhovory s hlavními "hráči" dne.

"Budou muset detailně vědět, o čem hovoří," poznamenal Mrzena. Jelikož se Události prodlouží na 48 minut ve všední den a na 45 minut o víkendech, pro důležitá a zajímavá témata vznikne víc místa.

"Bude tam určitě příležitost dát nějaké události větší prostor," konstatoval šéfredaktor Mrzena. Chce, aby každý den byla ve vysílání televizní reportáž, o níž hovoří jako o "královské disciplíně".

V původním studiu zůstane ČT24, Události se stěhují.
V původním studiu zůstane ČT24, Události se stěhují. | Foto: Aktuálně.cz

Nová grafika, vlastní témata

Zároveň chce vedení České televize výrazně odlišit Události od zpravodajského kanálu ČT24.

"Události jsou jiné než kontinuální zpravodajské vysílání na ČT24," řekl Aktuálně.cz ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal. Kromě nové grafiky Událostí by se hlavní zpravodajská relace měla lišit i obsahem.

V Událostech by měla být více zastoupena vlastní témata zpravodajů ČT, větší prostor dostanou regiony, kultura, zahraniční zpravodajové. "Relace by obecně měla být dynamičtější," konstatoval Šámal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Aktualizováno před 1 hodinou

Francouzský exprezident Sarkozy u soudu, podle prokuratury za neúspěšnou kampaň utratil příliš mnoho peněz

Před pařížským soudem po více než měsíci zazněly závěrečné řeči v procesu s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který se týká financování jeho neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012. Obhajoba požádala o zproštění obžaloby, napsal list L'Express. Prokuratura Sarkozymu navrhuje šestiměsíční vězení. Soud vynese verdikt 30. září.

"Nicolas Sarkozy se ničím neprovinil. Nepodepsal žádný rozpočet, nepodepsal žádnou fakturu, přijal všechna omezení, která se po něm žádala. Je na hony vzdálený hysterickému, nenasytnému kandidátovi. Respektuje hodnoty spravedlnosti," řekl soudu právní zástupce exprezidenta, který stál v čele Francie v letech 2007 až 2012.

Prokuratura naopak tvrdí, že Sarkozy je "jedinou osobou zodpovědnou za vlastní kampaň", píše L'Express.

Proces se Sarkozym, který se dnešního slyšení nezúčastnil, začal 20. května. Kromě Sarkozyho čelí obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně dalších 12 lidí a společnost Bygmalion, která měla na starosti organizaci politických shromáždění. Právě podle jména této firmy je proces ve Francii označován jako kauza Bygmalion.

Prokurátoři tvrdí, že Sarkozyho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální částky, kterou volební zákon stanoví ve výši 22,5 milionů eur (574,2 milionu korun). Následně podle žalobců najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla. Prezidentské volby Sarkozy nakonec prohrál a jeho nástupcem v nejvyšší funkci se stal François Hollande.

Sarkozymu vedle půlročního trestu vězení hrozí pokuta 3750 eur (96.000 korun). Pro další obžalované prokuratura požaduje podmíněné tresty od 18 měsíců do čtyř let a pokuty až 150.000 eur (3,8 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy