"Změna stylu" Realistům nepomohla, čtvrt roku před volbami jim průzkumy předpovídají dvě procenta

Petr Robejšek
Foto: Facebook Petra Robejška
Radek Bartoníček Radek Bartoníček
8. 8. 2017 14:12
Realisté před volbami rychle doplňují čela kandidátek, podle většiny průzkumů musí oslovit výrazně více voličů, aby pronikli do sněmovny. Podle průzkumů se Realisté pohybují na hranici dvou procent hlasů. Poslední průzkum agentury Median z letošního července dává Realistům volební potenciál jen 2,5 procenta hlasů, což je méně než pirátům, svobodným nebo zeleným. "Podle našich průzkumů nejsou Realisté ani pan Robejšek pořád ještě dostatečně známí, navíc útočí v rybníku, který je obsazený," uvádí Daniel Prokop z Medianu.

Praha - Politolog Alexander Tomský se během pondělního rána změnil v politika. Nejprve se setkal s předsedou Realistů Petrem Robejškem, následně podepsal přihlášku do strany a vzápětí už jej stranický šéf představil na tiskové konferenci jako velkou posilu do podzimních parlamentních voleb.

"Mám radostnou povinnost přivítat pana Tomského v našich řadách, bude lídrem v Pardubickém kraji," oznámil Robejšek.

Oficiálně lídrem ještě není, kandidátky musí schválit ještě vedení strany (čtrnáctičlenný sbor zakladatelů), což ale bude jen formalita.

Nedávno tak stejný sbor uvítal poslankyni Janu Hnykovou, která byla původně členkou nyní už neexistujícího Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury.

Realisté před volbami rychle doplňují čela kandidátek, podle většiny průzkumů musí oslovit výrazně více voličů, aby pronikli do sněmovny. K tomu také potřebují další sponzory. "Pokud jde o peníze na kampaň, záleží i na tom, jak se budou vyvíjet naše čísla v předvolebních průzkumech," připustil Robejšek.

Zatím má jednoho bohatého podporovatele, kterým je Marek Dospiva z finanční skupiny Penta.

Realisté oblepili zemi

Nástup Realistů, kteří vznikli teprve loni v listopadu, byl rychle viditelný. Jako vůbec první strana oblepili zemi billboardy, Robejškova fotografie byla k vidění na mnoha místech. Nejprve stranický šéf pózoval s módní kravatou, následně jen v tričku a teniskách, to když Realisté oznámili "změnu stylu".

Ať už s kravatou, nebo bez ní, podle většiny průzkumů se Realisté pohybují na hranici dvou procent hlasů. Poslední průzkum agentury Median z letošního července dává Realistům volební potenciál jen 2,5 procenta hlasů, což je méně než pirátům, svobodným nebo zeleným.

"Podle našich průzkumů nejsou Realisté ani pan Robejšek pořád ještě dostatečně známí, navíc útočí v rybníku, který je obsazený," uvádí Daniel Prokop z Medianu.

Naráží na to, že Robejšek se svými lidmi vystupuje často proti politice Evropské unie a jejímu řešení uprchlické krize, což už dělá několik dalších stran. Prokop ale upozorňuje, že popularita strany mírně roste a není vyloučeno, že se bude ještě zvyšovat.

Robejšek si ale v rozhovoru pro Aktuálně.cz nepřipouští, že by Realisté nepřitahovali dost voličů.

Hájí také dosavadní kampaň, která například využívá na první pohled nelogické spojení stranického lídra s nápisy "pro děti", "pro mámu" nebo "pro tátu". Robejšek je považuje za povedené. "Billboardy mají inspirovat k tomu, aby lidé hledali odpovědi na našem webu. Udělali jsme něco nečekaného a vyvolali jsme pozornost," říká.

Svůj optimismus opírá o výsledky agentury Sanep, která jako jediná tvrdí, že volební potenciál Realistů přesahuje pět procent hlasů. Právě Sanep ale v minulosti odborníci kritizovali za špatnou metodiku, kterou využívá.

Ze slov Robejška i Tomského je zřejmé, že při častých cestách k voličům budou nejvíce mluvit o bezpečí, nebo spíše o nebezpečí. "Žijeme ve světě, kde není jasný přechod mezi válkou a mírem, opravdu nevíme dne ani hodiny, a to lidé velmi citlivě vnímají," míní Robejšek.

Pro budoucnost Realistů budou rozhodující říjnové volby, do kterých může Robejšek nadále počítat s podporou spolumajitele Penty Marka Dospivy. Ten k počátečním třem milionům přidal straně další dva s vysvětlením, že je mu Robejškova politika blízká.

Samotnou kampaň ale komentovat nechce, jeho mluvčí Ivo Mravinac v pondělí Aktuálně.cz sdělil, že Dospiva peněz pro Realisty nelituje a nadále stojí za jejich programem.

Robejšek: Rozpakům nad naší kampaní úplně nerozumím | Video: Radek Bartoníček
 

Právě se děje

před 29 minutami

EU se neshodla na sankcích za Navalného, šéf unijní diplomacie poletí do Moskvy

Přes naléhání řady států Evropské unie se ministři zahraničí členských zemí neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za uvěznění opozičního vůdce Alexeje Navalného. ČTK to sdělil diplomatický zdroj. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Unijní státy dnes odsoudily potlačení víkendových demonstrací, během nichž ruské bezpečnostní síly o víkendu zadržely několik tisíc lidí. Protestující požadovali propuštění Navalného, který byl zatčen před týdnem, když se vrátil do Moskvy z léčení v Německu. Tam se zotavoval z otravy, kterou Navalnyj připisuje ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá. Den po zadržení na něj soud uvalil třicetidenní vazbu.

Přestože řada zemí od Litvy přes Polsko po Itálii navrhovala potrestat lidi odpovědné za Navalného zatčení a uvěznění, k jednomyslné shodě ministři nedospěli. Podporu neměla od řady zemí, mimo jiné Německa či Lucemburska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku plánuje kvůli dopadům pandemie zrušit 260 pracovních míst

Provozovatel největších lyžařských středisek a dalších služeb pro turisty na Slovensku, společnost Tatry mountain resorts (TMR), hodlá zrušit 260 pracovních míst. V oznámení firma tento krok zdůvodnila uzavřením provozů a složitou situací v cestovním ruchu v souvislosti s koronavirovou krizí. Společnost podniká i v České republice, Polsku a Rakousku a po ohlášeném hromadném propouštění bude na Slovensku zaměstnávat celkem 1100 lidí, z toho většinu ve svých slovenských provozech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy