Zmanipulované hlasování v Hyde Parku prošetří policie

Pavel Baroch
29. 11. 2012 15:02
ČT se po provedené analýze diskusního pořadu rozhodla podat trestní oznámení
Foto: Česká televize

Praha - Vedení České televize podá do konce týdne trestní oznámení na neznámého pachatele pro silné podezření z manipulování s hlasováním v diskusním pořadu Hyde Park s někdejším ministrem práce Jaromírem Drábkem.

ČT se k tomuto kroku rozhodla poté, co dostala analýzu pořadu ze 4. října, která víceméně potvrzuje podezření, že hlasování nebylo podle stanovených pravidel.

"Na základě předběžné analýzy můžeme říci, že je více než pravděpodobné, že s hlasováním k pořadu Hyde Park 4. října bylo manipulováno jak v době vysílání pořadu, tak později. K manipulaci byly zřejmě použity jak hlasy podezřelé z účasti ve spamovací síti, tak automatizované hlasy z nakoupených IP rozsahů," uvedl v závěru své pětistránkové zprávy Josef Šlerka, vedoucí Studií nových médií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

"Proti oběma těmto metodám se Česká televize neměla v době vysílání možnost efektivně bránit," dodal Šlerka. Mluvčí televize Michaela Fričová uvedla, že ČT rovněž oslovila experty z Právnické fakulty a Kriminalistický ústav.

Foto: Česká televize

Pozastavené hlasování

"Do doby, než se prokáže, zda skutečně došlo k účelové manipulaci s hlasováním v Hyde Parku a kdo za případnou manipulací stál, bylo internetové hlasování v pořadu Hyde Park už dříve pozastaveno," řekla Fričová.

Až po skončení vyšetřování rozhodne ČT o dalším postupu při hlasování v tomto pořadu.

Ve Šlerkově analýze se mimo jiné uvádí, že nejvíce hlasů dorazilo v den vysílání 4. října a pak 1. listopadu, přičemž 1444 IP adres vyhodnocuje jako podezřelé.

"Nejvíce podezřelých IP adres hlasovalo 1. listopadu, a to 960. Následovalo hlasování 4. října, kdy šlo o 307 hlasů. Třetí den bohatý na podezřelé hlasy pak byl 2. listopad se 172 hlasy," uvádí se v analýze, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

Drtivá většina podezřelých hlasů přitom dorazila ze zahraničí. Podezřelé hlasy přišly i z rozsahu společností Telefonica a Vodafone.

Dlouhodobá manipulace?

Matematik a programátor Michal Škop ze sdružení KohoVolit.eu tvrdí, že zmanipulované hlasování v pořadu Hyde Park v České televizi bylo s největší pravděpodobností dlouhodobou záležitostí a nikoli jen otázkou jednoho dílu 4. října s ministrem Jaromírem Drábkem.

Podle jím zveřejněného seznamu bylo zmanipulované hlasování v dílech, v nichž jako hlavní hosté vystupovali kromě Drábka z TOP 09 rovněž Vít Bárta z Věcí veřejných, Jiří Besser z TOP 09, Vojtěch Filip z KSČM, Jiří Dienstbier z ČSSD nebo Miroslav Kalousek z TOP 09.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Demonstranti v Bělehradě vybízeli prezidenta Vučiče, aby odstoupil

Tisíce lidí v sobotu večer znovu protestovaly v centru Bělehradu proti násilí v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem. Podle agentury APA šlo již o čtvrtou demonstraci proti násilí. Desetitisíce demonstrantů podle srbského vysílání BBC požadovaly odstoupení prezidenta Aleksandara Vučiče.

Vučić odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí svezených autobusy z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu.

Navzdory dešti zaplnily desetitisíce lidí centrální ulice Bělehradu. Nejprve mnozí zanechali před sídlem parlamentu květiny na památku obětí masových vražd a poté davy lidí vytvořily kruh kolem budovy srbského rozhlasu a televize RTS a skandovaly "Demise, demise!" a "Vučiči, odejdi!", informuje BBC. Připomněla také, že mezi požadavky demonstrantů a opozičních stran patří výměna členů regulačního orgánu pro elektronická média a odebrání vysílacích frekvencí televizím, které propagují násilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy