Zmanipulované hlasování v Hyde Parku prošetří policie

Pavel Baroch
29. 11. 2012 15:02
ČT se po provedené analýze diskusního pořadu rozhodla podat trestní oznámení
Foto: Česká televize

Praha - Vedení České televize podá do konce týdne trestní oznámení na neznámého pachatele pro silné podezření z manipulování s hlasováním v diskusním pořadu Hyde Park s někdejším ministrem práce Jaromírem Drábkem.

ČT se k tomuto kroku rozhodla poté, co dostala analýzu pořadu ze 4. října, která víceméně potvrzuje podezření, že hlasování nebylo podle stanovených pravidel.

"Na základě předběžné analýzy můžeme říci, že je více než pravděpodobné, že s hlasováním k pořadu Hyde Park 4. října bylo manipulováno jak v době vysílání pořadu, tak později. K manipulaci byly zřejmě použity jak hlasy podezřelé z účasti ve spamovací síti, tak automatizované hlasy z nakoupených IP rozsahů," uvedl v závěru své pětistránkové zprávy Josef Šlerka, vedoucí Studií nových médií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

"Proti oběma těmto metodám se Česká televize neměla v době vysílání možnost efektivně bránit," dodal Šlerka. Mluvčí televize Michaela Fričová uvedla, že ČT rovněž oslovila experty z Právnické fakulty a Kriminalistický ústav.

Foto: Česká televize

Pozastavené hlasování

"Do doby, než se prokáže, zda skutečně došlo k účelové manipulaci s hlasováním v Hyde Parku a kdo za případnou manipulací stál, bylo internetové hlasování v pořadu Hyde Park už dříve pozastaveno," řekla Fričová.

Až po skončení vyšetřování rozhodne ČT o dalším postupu při hlasování v tomto pořadu.

Ve Šlerkově analýze se mimo jiné uvádí, že nejvíce hlasů dorazilo v den vysílání 4. října a pak 1. listopadu, přičemž 1444 IP adres vyhodnocuje jako podezřelé.

"Nejvíce podezřelých IP adres hlasovalo 1. listopadu, a to 960. Následovalo hlasování 4. října, kdy šlo o 307 hlasů. Třetí den bohatý na podezřelé hlasy pak byl 2. listopad se 172 hlasy," uvádí se v analýze, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

Drtivá většina podezřelých hlasů přitom dorazila ze zahraničí. Podezřelé hlasy přišly i z rozsahu společností Telefonica a Vodafone.

Dlouhodobá manipulace?

Matematik a programátor Michal Škop ze sdružení KohoVolit.eu tvrdí, že zmanipulované hlasování v pořadu Hyde Park v České televizi bylo s největší pravděpodobností dlouhodobou záležitostí a nikoli jen otázkou jednoho dílu 4. října s ministrem Jaromírem Drábkem.

Podle jím zveřejněného seznamu bylo zmanipulované hlasování v dílech, v nichž jako hlavní hosté vystupovali kromě Drábka z TOP 09 rovněž Vít Bárta z Věcí veřejných, Jiří Besser z TOP 09, Vojtěch Filip z KSČM, Jiří Dienstbier z ČSSD nebo Miroslav Kalousek z TOP 09.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze Setadiesel

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů nepodmíněnými a podmíněnými tresty. Škoda je vyčíslena na 351 milionů korun. Ústecký krajský soud vynesl ve čtvrtek rozsudek v Litoměřicích.

Soud uložil čtyřem mužům nepodmíněné tresty ve výši pěti let, jednomu uložil souhrnný tříletý nepodmíněný trest, ostatní dostali tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Všem soud uložil také peněžité tresty v rozmezí od 200 000 do milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy