Zlom v léčení klíšťové encefalitidy. Češi s Američany vyvinuli účinné protilátky

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
2. 5. 2021 7:15
Když američtí vědci v čele s čerstvým nobelistou hledali kolegy do týmu, jenž by vyvinul protilátky proti klíšťové encefalitidě, vybrali si vědce z Biologického centra v Českých Budějovicích. Společně přišli na účinné protilátky, jež by bylo možné podat lidem, kteří si našli infikované klíště.
Množení viru klíšťové encefalitidy v Biologickém centru v Českých Budějovicích.
Množení viru klíšťové encefalitidy v Biologickém centru v Českých Budějovicích. | Foto: Biologické centrum AV ČR

Když američtí vědci z Rockefellerovy univerzity v New Yorku hledali partnery pro přelomový výzkum na protilátky proti klíšťové encefalitidě, tzv. klíšťovce, vybrali si české kolegy z Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. "Američané znali naši práci z našich dřívějších publikací, věděli tedy, že se problematikou klíšťové encefalitidy zabýváme dlouhodobě. Proto si pro spolupráci vybrali právě nás," vysvětluje profesor Daniel Růžek. Do týmu přibrali i experty z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně.

Mimochodem, v projektu figuruje i proslulý virolog Charles M. Rice, loňský laureát Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství. "Spolupráce s nobelistou je samozřejmě nesmírně prestižní záležitost, na kterou jsme náležitě hrdí. Myslím, že pracovat s člověkem, který se v daném oboru řadí mezi absolutní světovou špičku, je do určité míry snem každého vědce," pochvaluje si Růžek.

Až si za pár let člověk na sobě najde přisáté klíště, pošle ho poštou do laboratoře a nechá otestovat. Když zjistí, že klíště bylo pozitivní, podají mu lékaři protilátky, které by ho ochránily před rozvojem klíšťové encefalitidy, což je závažné onemocnění centrální nervové soustavy člověka.

Tak by se zjednodušeně dal popsat cíl, ke kterému vědci směřují. Ostatně už dnes nabízejí komerční laboratoře vyšetření infekčnosti klíšťat. Analýza zjistí, zda je zaslaný jedinec přenašečem patogenů, jako jsou původci onemocnění lymská borelióza či klíšťová encefalitida.

Jak v Česku přibývá infikovaných klíšťat

Výskyt klíšťové encefalitidy v Česku - graf 4

V Evropě v posledních letech výrazně narůstá počet případů klíšťové encefalitidy a Česká republika stále patří k zemím s nejvyšším výskytem v Evropě. V roce 2020 bylo nahlášeno celkem 854 případů, v celosvětovém měřítku se vyskytuje 10 000 - 15 000 případů ročně. Promořenost klíšťat na klíšťovou encefalitidu je 1 až 5 procent, záleží ale na konkrétní lokalitě. Klíšťata ale častěji přenášejí lymskou boreliózu, přenašečem této nemoci může být až 20 procent, tedy každé páté klíště.

Zdroj: ISIN, SZÚ Praha, Biologický ústav AV ČR

Zatímco u boreliózy lze pacienta léčit antibiotiky, na encefalitidu dosud neexistuje žádná účinná látka, kterou by šlo podat zpětně. Pouze jde proti této nemoci očkovat. "Nezbývá než čekat, zda se u dotyčného jedince rozvinou první příznaky onemocnění," vysvětluje budějovický vědec. Platí zde, že čím dřív jsou protilátky podané, tím lépe fungují. Podané později by ale mohly mírnit projevy nemoci a redukovat trvalé nebo dlouhodobé následky. K obzvláště závažným průběhům nemoci dochází především u lidí s imunitními problémy nebo u starších lidí se sníženou imunitou. 

Česko-americký tým se snaží zaplnit tuto mezeru v léčbě a vyvinul protilátky s vysokou účinností proti viru klíšťové encefalitidy a již je úspěšně otestoval na myších. "Ukázalo se, že čtyři monoklonální protilátky fungovaly naprosto fantasticky. Jednak dokázaly kompletně zabránit rozvoji onemocnění, když byly podány před infekcí, ale zároveň měly vysokou účinnost, i pokud byly podány po infekci, měly tedy léčebný účinek," pochvaluje si Růžek.

To dává velkou naději pro budoucí použití, k hotovému preparátu je ale podle něj ještě poměrně dlouhá a komplikovaná cesta. Nyní tým hledá investory a partnery z farmaceutického průmyslu, kteří by zaplatili a provedli klinické testy u lidí. V případě úspěchu by se mohl preparát dostat na trh v řádu jednoho roku až několika málo let.

Výzkumu velmi pomohli i čeští pacienti, kteří se léčili v Nemocnici České Budějovice právě s "klíšťovkou". Díky detailním analýzám vzorků jejich krve vědci vytipovali protilátky s nejvyšším účinkem proti tomuto viru. Šest lidí, u nichž našli nejúčinnější protilátky a měli perfektní imunitní odezvu proti této nemoci, byli pozváni na další odběry.

"Jedná se o tzv. superneutralizátory. Když jsme jim vysvětlili smysl studie, byli velice ochotní a nápomocní, každý z nich věnoval pro výzkumné účely půl litru krve. Je zajímavé, že to nebyli pacienti s nejtěžším průběhem nemoci. Přesto, jak někteří prohlásili, by to už nechtěli prožít znovu a ani by to nepřáli nikomu jinému," vypráví výzkumník.

Podávání protilátek proti tzv. "klíšťovce" si neklade za cíl nahradit očkování. Jejich výhodou je spíše zajištění okamžité ochrany před nemocí pro někoho, kdo si našel přisáté klíště a není očkován nebo pro cestovatele, kteří se chystají do oblastí s vysokým výskytem infikovaných klíšťat a již nestihnou celý očkovací kalendář. "Člověk bude chráněný hned po aplikaci protilátek, a to na dobu přibližně dva měsíce," vysvětluje Růžek.

Česko-americký tým se nyní zaměřuje na studium možných mutací viru rezistentních vůči protilátce. Zabývají se také použitím kombinací protilátek v podobě protilátkového koktejlu, problémem, jak prodloužit přítomnost protilátek v organismu, či jejich efektivnější zacílení na postižené tkáně a orgány. "Popisem těchto protilátek náš výzkum nekončí. Zaměřujeme se zkrátka na další důležité otázky. Máme před sebou ještě hodně práce," uzavírá český výzkumník z Biologického centra v Českých Budějovicích.

Video: Za klíšťata si můžeme sami. U boreliózy máte čas, u encefalitidy ne, varuje expertka

Virus klíšťové encefalitidy se přenáší rychle, tam je očkování jedinou prevencí, vysvětluje Kateřina Kybicová ze Státního zdravotního ústavu. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy