Zlom v jednání s ČNB: Centrální registr se stává realitou

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
26. 4. 2014 7:00
Vyjednavačům ministerstva financí se daří přesvědčit národní banku o nutnosti zřízení centrálního registru účtů.
Guvernér ČNB Miroslav Singer
Guvernér ČNB Miroslav Singer | Foto: ČTK

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha – Česká národní banka dlouho odmítala vznik centrálního registru účtů, podle informací deníku Insider se ale v poslední době podařilo vyjednavačům z řad ministerstva financí v jednáních zásadně pokročit.

"Řekněme, že se počáteční neochota změnila ve vstřícnější přístup. Je pravda, že guvernér Miroslav Singer na vládě nebyl spokojený, ale teď otočil," řekl Insideru zdroj blízký vyjednávání o registru, který si kvůli současnému stavu přál zůstat v anonymitě.

Národní banka nechce zatím zmíněný pokrok v jednáních komentovat. "ČNB se k návrhům projektů na zřízení registru bankovních účtů v dřívějších letech opakovaně vyjadřovala rezervovaně a s řadou připomínek. I k nynějšímu návrhu na centralizovaný registr účtů máme zdrženlivý postoj a očekáváme, že předkladatelé návrhu se na ČNB obrátí s konkrétními rozpracovanými návrhy," uvedl mluvčí banky Tomáš Zimmermann.

Z měsíce na den

Deník Insider také zjistil další detaily ohledně samotného fungování registru.

"Dnes to probíhá tak, že policie napíše na několik vytipovaných bank, které návladní dovolí obeslat. Státní zástupce nikdy nedovolí obeslat všechny. Přibližně za měsíc přijde odpověď," popsal proces informovaný zdroj.

Zavedení registru by dosavadní způsob zásadně změnilo v jediné věci – zkrátilo by lhůtu, po kterou policie na data od bank čeká, z měsíce na pouhý den. Ale například další dotazy detektivů na zůstatek bankám bude muset stejně jako dosud povolit státní zástupce.

V uvažované podobě registr brání svému zneužití policií a dalšími subjekty. "Do registru nepůjde libovolně nahlížet, na něj se bude uživatel obracet s konkrétním dotazem na konkrétní osobu. A do jednoho dne přijde odpověď, ve kterých bankách má daný člověk prostředky," uvedl zdroj Insideru.

Klíčové je, že přímo z registru se nikdo nedoví zůstatek na účtech. "Po 24 hodinách sice nebudeme znát finanční zůstatek na jednotlivých účtech, ale budeme vědět, kde se na něj máme zeptat, což je důležité. Navíc nepotřebujeme jen údaje o zůstatcích, ale také řadu dalších informací o disponentech účtů a tak podobně," dodává.

Nová síť žalobců

Zřízení centrálního registru by uvítala také civilní kontrarozvědka. BIS totiž na rozdíl od policie nemá pravomoc prolomit bankovní tajemství. Při přímém dotazu by navíc hrozilo, že se služba odkryje, a tak by způsob centrálního registru, který banky (případně podezřelého klienta) nezalarmuje, vyhovoval.

"K bankovním účtům můžeme, jen pokud se jedná o oblast terorismu, a to se souhlasem soudce. Vítáme každý krok, který by naši práci mohl usnadnit a urychlit," sdělil Insideru mluvčí BIS Jan Šubert.

Daňová Kobra, která vznikne v červnu, by vznikem registru získala další mocný nástroj pro boj s úniky. Minulý týden deník Insider informoval o plánu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana zřídit síť 16 žalobců (jeden v každém kraji a po jednom na vrchním zastupitelství v Praze a Olomouci), kteří by byli specialisty na daňovou trestnou činnost. Návladní by měli pracovat paralelně se třemi hlavami Kobry – celní správou, finanční správou a protikorupční policií.

Ještě před vznikem skupiny proběhla zásadní změna v čele jednoho ze zmíněných úřadů. Generální finanční ředitelství opustil dlouholetý ředitel Jan Knížek, kterého nahradil Jiří Žežulka, do té doby šéf odboru rizik téhož úřadu. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Pražské letiště odbavilo v srpnu téměř 700 000 lidí, meziročně o 102 procent víc

Pražské letiště v srpnu odbavilo téměř 700 000 pasažérů, což je o 102 procent více než v předchozím roce. Oproti předkrizovému období jde však o propad o 65 procent. Nejvíce se létalo do Řecka, nejoblíbenější destinací byl bulharský Burgas. V pondělí to uvedlo Letiště Praha. Češi v létě mířili hlavně do tradičních letních dovolenkových destinací. V současnosti se z Prahy létá do více než stovky míst.

"V měsíci srpnu se nám potvrdily naše prognózy o silném výjezdovém cestovním ruchu. V souvislosti s postupným rozvolněním opatření došlo i k mírnému oživení cestovního ruchu z vybraných zemí jako jsou například Izrael nebo Spojené státy americké,“ řekl ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip. Během srpna se na pražském letišti uskutečnilo přes 7500 vzletů a přistání, což představuje nárůst o 39 procent oproti loňskému srpnu.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Soud uznal vinným z terorismu muže, který inspiroval film Hotel Rwanda

Rwandský soud uznal vinným z terorismu Paula Rusesabaginu, jehož činy byly inspirací pro známý hollywoodský snímek Hotel Rwanda. Oznámila to agentura Reuters. Hrozí mu 25 let za mřížemi až doživotí. Rozhodnutí o výši trestu se čeká později.

Kromě Rusesabaginy bylo souzeno za členství k teroristické skupině několik dalších lidí. "Útočili na lidi v jejich domovech i na silnicích v autech, spáchali teroristické činy a pak se tím chlubili z natočených videí," řekla soudkyně Beatrice Mukamurenziová.

Mezi devíti body obžaloby proti Rusesabaginovi bylo členství v teroristické skupině, únos, žhářství a vražda. Prokuratura požaduje doživotní trest.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 1 hodinou

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy