Zlo svůj archiv mít nebude, ministerstvo projekt stoplo

Jakub Novák
18. 6. 2012 17:31
Projekt byl vyčíslen na 90 milionů, Výzkumné centrum archeologie zla ale žije dál
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo školství smetlo ze stolu projekt, který měl za 90 milionů "zkoumat původ zla" a pořádat o něm školení.

"Práce na projektovém záměru IPn Unde Malum byly již ministerstvem školství ukončeny a pro realizaci se s ním nepočítá," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Hynek Jordán.

Ministerstvo tak zareagovalo na kritiku, která se na projekt snesla ze strany mnoha neziskových i státních organizací během jeho veřejné prezentace pořádané v dubnu ministerstvem.

V rámci projektu Unde malum měly být formou interaktivních divadelních představení s následnou dvacetiminutovou diskusí proškoleny tisíce žáků a studentů o historii holokaustu a masového násilí.

Mezi cílovými skupinami však nechyběli ani příslušníci policie, armády, justice, státní správy nebo novináři.

Dalším výstupem projektu, na němž mělo ministerstvo spolupracovat s poněkud obskurně znějícím Výzkumným centrem archeologie zla, měla být i databáze materiálů týkajících se genocid a masového násilí, jakýsi "archiv zla".

Problematiku holokaustu a masového násilí, kterou se měl v Česku nově zaváděný obor "archeologie zla" zabývat a jehož označení si jako ochrannou známku zaregistroval ředitel zmíněné společnosti Šimon Krbec, u nás přitom pokrývají desítky dalších organizací.

Podivná cesta projektu

V případě projektu byla zajímavá i jeho cesta ministerstvem. Místo toho, aby začala u příslušného odboru, tak jak by tomu u podobných projektů mělo být, začala přímo u ministra, kterým byl tehdy Josef Dobeš.

Během veřejné prezentace pořádané ministerstvem k tomu Jan Wagner ze serveru Česká škola řekl: "Opakuje se to, co už třeba v případě projektu Science Point - někdo se dostal k ministrovi nebo náměstkovi, ale mělo by to jít od odborů."

"V tomto případě se to od ministra dostalo k výkonnému aparátu za tři týdny," dodal Wagner.

Při hledání možné cesty, kterou se projekt k ministrovi dostal, je třeba přihlédnout ke skutečnosti, že - jak uvedl server Česká pozice - je spoluzakladatel centra a předseda představenstva Pavel Chalupa kamarádem Antonína Zelenky.

Ten byl během Dobešova působení v čele úřadu jmenován ředitelem tiskového odboru ministerstva; zde ho však záhy po svém nástupu nahradil nový ministr Petr Fiala Kateřinou Savičovou.

Výzkumné centrum archeologie zla však přesto zatím funguje dál - v rámci letošního ročníku festivalu česko-německo-židovské kultury Devět bran proběhne konference "Mountains of Moses".

Ta má být připomínkou vzpoury v průběhu genocidy Arménů v Osmanské říši a zároveň první konferencí v Česku představující zmíněný obor "Genocide Studies".

 

Právě se děje

před 40 minutami

Biden uvolnil zákaz vydávání víz a zelených karet, který vyhlásil Trump

Americký prezident Joe Biden nařídil uvolnit dočasný zákaz vydávání některých víz a zelených karet, které umožňují cizincům legální trvalý pobyt ve Spojených státech. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Vydávání víz loni zmrazil Bidenův předchůdce Donald Trump, který tvrdil, že tímto krokem chrání během krize způsobené pandemií covidu-19 pracovní místa pro Američany.

Podle Bidena uzavření dveří pro migranty přicházející legálně "neprospívá zájmům Spojených států". "Právě naopak, Spojeným státům to škodí, protože mimo jiné znemožňuje některým rodinným příslušníkům amerických občanů a lidí s legálním trvalým pobytem, aby se k nim připojili. Také to poškozuje ta americká odvětví, která využívají talenty z celého světa," zdůvodnil ve středu svůj krok prezident.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Arménská armáda vyzvala premiéra, aby odstoupil. Ten mluví o vojenském převratu

Arménská armáda vyzvala premiéra Nikola Pašinjana, aby i s celou vládou odstoupil. Podle agentury TASS se v prohlášení generálního štábu uvádí, že současný kabinet není schopný přijímat odpovídající rozhodnutí v kritické situaci pro národ. Pašinjan výzvu označil za pokus o vojenský převrat. Vyzval své stoupence, aby se hned v Jerevanu sešli na centrálním náměstí Republiky. 

"Premiér a vláda Arménie nejsou od nynějška schopni v této krizové a osudové situaci arménského lidu přijmout odpovídající rozhodnutí. V souvislosti se současnou situací požadují arménské ozbrojené síly rezignaci premiéra a vlády… a zároveň varují před použitím síly proti národu…," uvádí se v prohlášení generálního štábu. Pašinjan čelí protestům a výzvám k rezignaci kvůli porážce v loňské krátké válce o Náhorní Karabach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy