Zlínskému rektorovi láme vaz projekt za stamiliony

Adam Junek
6. 4. 2010 12:50
Akademický senát dnes rozhoduje o odvolání rektora Hozy. Údajně kvůli zkreslování informací
Předsedkyně správní rady zlínské univerzity poslankyně Michaela Šojdrová
Předsedkyně správní rady zlínské univerzity poslankyně Michaela Šojdrová | Foto: Ludvík Hradilek

Zlín - Na zlínské Univerzitě Tomáše Bati zuří boj o moc. Dnes se rozhoduje o setrvání jejího rektora Ignáce Hozy ve funkci. Akademický senát bude totiž projednávat návrh na jeho odvolání.

Důvod? Na rozdíl od v současnosti "populárních" plagiátů jde ve Zlíně oficiálně o zkreslování informací. Studentský senátor žádá odvolání rektora, protože akademickému senátu podává šéf univerzity jiné informace než správní radě, v níž sedí řada vrcholových politiků nejen Zlínského kraje v čele s poslankyní za KDU-ČSL Michaelou Šojdrovou.

"AS UTB a Správní radě UTB byly opakovaně poskytovány odlišné, často neúplné a zkreslené informace, které negativně ovlivňovaly rozhodovací činnosti obou uvedených orgánů...," píše v návrhu na odvolání, který má redakce Aktuálně.cz k dispozici, Jiří Maňas.

Rektor Hoza se odmítl k situaci na univerzitě před rozhodujícím hlasováním vyjadřovat. Svůj komentář přislíbil hned po něm.

Jádrem sporu je ale podle informací deníku Aktuálně.cz rozsáhlý vědecký projekt za stamiliony korun. Jde o Vědecko-technologický park v Uherském Hradišti, který má vyjít na více než půl miliardy korun. Dotaci 300 milionů korun má poskytnout Ministerstvo průmyslu a obchodu, dalších 260 milionů pak soukromý investor.

"Pan rektor ztratil mou důvěru, a tudíž podporuji tento návrh na odvolání," řekla deníku Aktuálně.cz Šojdrová s tím, že se jednání jako pozorovatel zúčastní. Připouští přitom, že kamenem úrazu je právě vědecko-technologické centrum. "Do doby, než se začalo jednat o tomto projektu, nenastal žádný výrazný spor mezi správní radou a panem rektorem. Nicméně toto byl jeho prubířský kámen, který rozhodně nezvládl," míní poslankyně.

Správní radě, v níž sedí kromě Šojdrové také primátorka Zlína Irena Ondrová (ODS) a bývalý hejtman Libor Lukáš (také ODS), se nelíbí, že soukromý investor parku je zároveň vlastníkem pozemků, které má škola za 35 milionů korun vykoupit. Kromě toho se Šojdrová pozastavuje nad tím, že MPO přislíbilo dotaci zlínské univerzitě, ačkoliv původně projekt připravovala ostravská Vysoká škola báňská.

Ta ovšem projekt zlínské univerzitě po sadě auditů postoupila.

Správní rada tak již dvakrát na svém zasedání odmítla projekt, respektive nákup pozemků podpořit.

Kritici správní rady upozorňují, že bývalý hejtman stojí za rozsáhlým investičním projektem průmyslové zóny v Holešově. V případě nezdaru vědeckého parku by bylo možné právě tam dotace pro Zlínský kraj přesměrovat. Na posledním zasedání akademického senátu ale tyto důvody Lukáš kategoricky odmítl jako nepodložené.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy