Zlínské hejtmanství si vysloužilo anticenu Zavřeno. Tajilo výši odměn vedení úřadu

ČTK ČTK
29. 9. 2015 17:20
V Praze se v úterý rozdávaly ceny a anticeny transparentnosti v soutěži Otevřeno x Zavřeno. Anticenu Zavřeno vyhrál Krajský úřad Zlínského kraje, který 17krát odmítl poskytnout informace o výši odměn vedení úřadu. Cenu Otevřeno získal zlínský soudce Milan Polehla, který dal v téže kauze za pravdu Luďkovi Maděrovi a přiznal mu odškodné za zamítnutí informací. Mezi dalšími hříšníky v oblasti transparentnosti jsou Úřad na ochranu hospodářské soutěže, Úřad na ochranu osobních údajů, kancelář prezidenta nebo Praha 13.
Odměny, ilustrační foto
Odměny, ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha  - Anticenu Zavřeno získal v soutěži Otevřeno x Zavřeno, která hodnotí přístup státní správy a samosprávy, Krajský úřad Zlínského kraje. Porotě nejvíc vadilo utajování výše odměn úředníků, úřad žádost o informace zamítl sedmnáctkrát. Hejtmanství se ale brání, že informace poskytlo.

Negativně hodnoceny byly i Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), Úřad na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), kancelář prezidenta a vedení Prahy 13. Kladné ocenění Otevřeno získali zlínský soudce Milan Polehla, města Klášterec nad Ohří, Úvaly a Litomyšl. Veřejnost ocenila i Českou obchodní inspekci (ČOI).

Návrhy na kandidáty mohli lidé zasílat v uplynulém roce, organizátoři je pak ověřili a nechali o nich hlasovat veřejnost i odbornou porotu. Odborníci i veřejnost v hlasování se shodli na udělení ceny Zavřeno v kategorii Svoboda projevu pro ÚOOÚ, cenou Otevřeno ocenili práci ČOI.

"U zavřených negativních nominací jsou velmi běžné nejen obstrukce, ale nazval bych to i rebelie, kdy úřad vzdoruje nadřízenému orgánu. V oblasti Otevřeno byly oceněny individuální aktivity jednotlivců a jejich ochota něco probojovat," popsal zakladatel soutěže Oldřich Kužílek.

Zlínský krajský úřad ignoroval 17 žádostí o informace

Hlavní anticenu v přístupu k informacím získal zlínský krajský úřad pro opakované odmítnutí poskytnout občanovi informace o výši odměn vedení úřadu. Podle mluvčí Renaty Škrobálkové ale hejtmanství informace poskytlo.

"Občanské sdružení nepracuje s aktualizovanými informacemi. Jejich interpretace na webových stránkách, kde probíhalo hlasování, je zavádějící," řekla Škrobálková.

Soudce Milan Polehla, který žadateli přiznal odškodné, naopak získal hlavní pozitivní cenu Otevřeno. "Je potěšující, že alespoň někomu se můj rozsudek líbil, protože obě strany se proti rozsudku odvolaly," vzkázal soudce Polehla.

Luděk Maděra, který žádosti podával, vysvětlil, že před podáním žaloby k soudu úřad zamítl 17 jeho žádostí, a v období než soud rozhodl, tak další dvě.

V oblasti svobody projevu porota vybrala ÚOOÚ za to, že nesouhlasil se zveřejněním sponzorů politických stran. "Uplynuly prázdniny a úřad už takovýmto způsobem nekoná," vysvětlil Josef Prokeš z úřadu, který si anticentu přišel převzít.

Utajování minulosti poradce Nejedlého

V účasti na rozhodování porota negativně "ocenila" vedení Prahy 13, které neumožnilo opozici členství ve výborech zastupitelstva a přístup do radničních médií.

Veřejnost kritizovala ÚOHS za odmítnutí sdělit informaci o výši povinné kauce, zda má být zaplacena s DPH nebo bez, a Kancelář prezidenta republiky za utajování minulosti externího poradce prezidenta pro energetiku Martina Nejedlého.

Pozitivní ocenění získal na druhém místě Klášterec nad Ohří za vstřícnost radnice a přehlednost zveřejňovaných informací. Třetí je město Úvaly, které zveřejňuje neobvyklý rozsah informací na webu města.

Veřejnost ocenila za zveřejňování podrobného rozpočtu ještě Litomyšl. Shodně s odborníky veřejnost zvláštní cenou ohodnotila ČOI, že již od roku 2013 zveřejňuje databázi výsledků kontrol.

 

Právě se děje

před 31 minutami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 1 hodinou

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy