Zlikvidovaná firma FAU z Babišovy nahrávky zažalovala stát. Požaduje 92 milionů

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 5. 9. 2017 12:57
Bývalý obchodník s pohonnými hmotami FAU, kterého poslaly do konkurzu zajišťovací příkazy vydané daňovou správou, v úterý zažaloval stát kvůli nezákonné exekuci. Zároveň požaduje vrácení zabavených peněz. Nedávno Hospodářské noviny upozornily, že FAU mohla překážet firmě Precheza z koncernu Agrofert Andreje Babiše. Domněnku podpořila i tajně pořízená nahrávka, na níž bývalý ministr financí a tehdejší majitel Agrofertu hovoří o likvidaci FAU.
Foto: Reuters

Opava - Opavská firma FAU se soudní cestou domáhá vrácení zabavených peněz ve výši téměř 73 milionů korun, zároveň chce po státu dalších 19 milionů jako úroky. Žalobu společnost podala v úterý.

"Jedná se o finanční prostředky, které jsou součástí majetkové podstaty FAU a jako s takovými s nimi má nakládat insolvenční správce. Společnost FAU nejprve vyzvala finanční správu k úhradě. Následně jsem telefonicky kontaktoval ředitele finanční správy Martina Janečka k jednání i o této situaci," sdělil právní zástupce FAU Alfréd Šrámek.

Dodal, že se s ním šéf Generálního finančního ředitelství Janeček odmítl sejít a finanční správa tuto věc dále neřešila a úroky nezaplatila. "Proto byla FAU nucena žalobu podat," dodal Šrámek.

Ten se údajně obrátil na vedení daňové správy proto, aby se předešlo podání další žaloby na vydání nezákonně exekučně vymožené částky 72,7 milionu. "Svým nezákonným postupem zároveň finanční správa zkracuje práva ostatních věřitelů FAU, přihlášených do insolvenčního řízení", dodal právní zástupce firmy. 

Generální finanční ředitelství zatím nechce žalobu blíže komentovat. "Žalobu podanou společností FAU jsme neobdrželi, proto se k ní v tuto chvíli nemůže vyjádřit. Žádost o vrácení vymožených částek Specializovaný finanční úřad obdržel a bude se jí zabývat," uvedla mluvčí úřadu Gabriela Štěpanyová.

Společnost FAU skončila v konkurzu vloni na podzim. Vlastnila sklad pohonných hmot v areálu přerovské Prechezy z holdingu Agrofert, tehdy patřící Andreji Babišovi. Chemička měla o sklad, v němž se také přimíchávala biopaliva do nafty a benzinu, údajně zájem. V roce 2014 berní úředníci nabyli dojmu, že firma FAU, kterou podezřívali ze zapojení do řetězce zasaženého podvodem na DPH, daň nezaplatí.

Následovalo vydání zajišťovacích příkazů a okamžitá exekuce. Zároveň vyvstalo podezření, že finanční správa firmu zlikvidovala v Babišově zájmu, domněnku podpořila i tajně pořízená nahrávka, na níž bývalý ministr financí a tehdejší majitel Agrofertu hovoří o likvidaci FAU. "Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony," říká Babiš na nahrávce. (více zde)

Daňová správa se hodlá tento týden k případu společnosti FAU vyjádřit, a to na základě zbavení mlčenlivosti, které od firmy získala. "Nadále si stojíme za svým postupem v daném případě a jsme připraveni ho maximálně obhájit. Jsme připraveni veškeré své argumenty sdělit soudu," uvedla Štěpanyová. 

 

Právě se děje

Další zprávy