Zlatokopové se stahují od Vltavy, aby pomohli jiným

Pavel Baroch
8. 12. 2012 7:00
Prospektoři stahují žádost o průzkum ložiska u Mokrksa v ekologicky citlivém území
Foto: Reuters

Chotilsko - Seznam míst se zásobami zlata, které by chtěli prověřit prospektoři, se zúžil o jednu oblast.

Společnost Agate Bay se rozhodla stáhnout z ministerstva životního prostředí svou žádost na průzkum ložiska mezi středočeskými obcemi Prostřední Lhota a Mokrsko ve středním Povltaví, kde pod zemí leží odhadem zlato za zhruba dvě miliardy korun.

"Tuto žádost jsme skutečně stáhli," potvrdil Aktuálně.cz jednatel firmy Tomáš Váňa. Je to už několikátá společnost, která si v okolí Mokrska na tamním ložisku "vylámala zuby" - aspoň prozatím. Když zde naposledy v 90. letech chtěla zlaté zásoby zkoumat jiná firma, vyvolalo to ohromný odpor místních obyvatel, takže z průzkumných plánů nakonec nic nebylo.

"Odpor by tady byl znovu. A nejspíš ještě větší než tehdy," řekl Aktuálně.cz Jiří Šťástka, starosta Chotilska, pod něhož patří i Mokrsko.

Připomněl, že střední Povltaví je rekreační oblast, nedaleko je Slapská přehrada, takže si on ani většina místních nedovede představit, že by se tu nyní zkoumalo a pak těžilo zlato.

"Možná na jiných místech, ale Mokrsko v současné době nepřipadá v úvahu," konstatoval Šťástka.

Pomoc pro zlatokopy jinde

Stažení žádosti o průzkum ložiska Mokrsko-východ může být podle informací Aktuálně.cz součástí taktiky prospektorů, jak dosáhnout toho, aby byl průzkum povolen aspoň někde. Snaha získat povolení pro Mokrsko by mohlo poškodit i zájemce o průzkum v jiných regionech.

Ostatně Agate Bay stáhlo žádost jen pro Mokrsko-východ, u dalších dvou území česká na rozhodnutí úřadu Tomáše Chalupy.

"Mokrsko je skutečně nejproblematičtější oblastí," řekl Aktuálně.cz předseda Asociace České zlato Petr Morávek, který se osobně angažoval v tom, aby se zatím ložisko mezi Prostřední Lhotou a Mokrskem zatím nezkoumalo.

"Ale ložisko to je velice dobré," dodal Morávek, který v tomto regionu v minulosti ještě jako představitel státního podniku zlaté zásoby prověřoval.

Surovinová politika v nedohlednu?

Jednatel Agate Bay Tomáš Váňa, který je zároveň funkcionářem Asociace České zlato, si v souvislosti se stažením žádosti o povolení stěžuje na zdlouhavé projednávání nové surovinové koncepce státu, která má být ke zlatu vstřícnější, než současná verze.

Platná koncepce obsahuje formulaci o nutnosti "zabezpečit ochranu zásob ložisek zlata a ponechat je jako rezervu pro případné ekologicky příznivé využití budoucími generacemi". V projednávané verzi už tato věta není. Jenže kdy začne také platit, není stále jasné.

"V tuto chvíli nemohu říct žádnému investorovi, jak to bude," řekl Aktuálně.cz Váňa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Německý ústavní soud odmítl stížnost rodičů, kteří nechtěli očkovat děti proti spalničkám

Německý ústavní soud ve čtvrtek zamítl podání několika rodičů proti povinnému očkování dětí proti spalničkám. Podle soudců je sice zásah do práv výrazný, je však ospravedlnitelný ochranou zdraví zranitelnějších osob, uvedla agentura DPA. Očkování proti spalničkám vyžadují v Německu jesle a školky.

Od března 2020 platí v Německu nařízení, že děti starší jednoho roku, které navštěvují jesle či jiná obdobná zařízení, musejí být očkované proti spalničkám. Výjimku mají pouze děti, které nemoc prodělaly, a děti, které se očkovat ze zdravotních důvodů nemohou. Rodiče musí splnění povinnost prokázat při zápisu. U dětí, které zařízení v době vydání nařízení již navštěvovaly, měli rodiče čas do konce letošního července, aby nechaly své dítě naočkovat. Za nesplnění povinnosti hrozí pokuta až 2500 eur (přes 61 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy