Zlatokopové se stahují od Vltavy, aby pomohli jiným

Pavel Baroch
8. 12. 2012 7:00
Prospektoři stahují žádost o průzkum ložiska u Mokrksa v ekologicky citlivém území
Foto: Reuters

Chotilsko - Seznam míst se zásobami zlata, které by chtěli prověřit prospektoři, se zúžil o jednu oblast.

Společnost Agate Bay se rozhodla stáhnout z ministerstva životního prostředí svou žádost na průzkum ložiska mezi středočeskými obcemi Prostřední Lhota a Mokrsko ve středním Povltaví, kde pod zemí leží odhadem zlato za zhruba dvě miliardy korun.

"Tuto žádost jsme skutečně stáhli," potvrdil Aktuálně.cz jednatel firmy Tomáš Váňa. Je to už několikátá společnost, která si v okolí Mokrska na tamním ložisku "vylámala zuby" - aspoň prozatím. Když zde naposledy v 90. letech chtěla zlaté zásoby zkoumat jiná firma, vyvolalo to ohromný odpor místních obyvatel, takže z průzkumných plánů nakonec nic nebylo.

"Odpor by tady byl znovu. A nejspíš ještě větší než tehdy," řekl Aktuálně.cz Jiří Šťástka, starosta Chotilska, pod něhož patří i Mokrsko.

Připomněl, že střední Povltaví je rekreační oblast, nedaleko je Slapská přehrada, takže si on ani většina místních nedovede představit, že by se tu nyní zkoumalo a pak těžilo zlato.

"Možná na jiných místech, ale Mokrsko v současné době nepřipadá v úvahu," konstatoval Šťástka.

Pomoc pro zlatokopy jinde

Stažení žádosti o průzkum ložiska Mokrsko-východ může být podle informací Aktuálně.cz součástí taktiky prospektorů, jak dosáhnout toho, aby byl průzkum povolen aspoň někde. Snaha získat povolení pro Mokrsko by mohlo poškodit i zájemce o průzkum v jiných regionech.

Ostatně Agate Bay stáhlo žádost jen pro Mokrsko-východ, u dalších dvou území česká na rozhodnutí úřadu Tomáše Chalupy.

"Mokrsko je skutečně nejproblematičtější oblastí," řekl Aktuálně.cz předseda Asociace České zlato Petr Morávek, který se osobně angažoval v tom, aby se zatím ložisko mezi Prostřední Lhotou a Mokrskem zatím nezkoumalo.

"Ale ložisko to je velice dobré," dodal Morávek, který v tomto regionu v minulosti ještě jako představitel státního podniku zlaté zásoby prověřoval.

Surovinová politika v nedohlednu?

Jednatel Agate Bay Tomáš Váňa, který je zároveň funkcionářem Asociace České zlato, si v souvislosti se stažením žádosti o povolení stěžuje na zdlouhavé projednávání nové surovinové koncepce státu, která má být ke zlatu vstřícnější, než současná verze.

Platná koncepce obsahuje formulaci o nutnosti "zabezpečit ochranu zásob ložisek zlata a ponechat je jako rezervu pro případné ekologicky příznivé využití budoucími generacemi". V projednávané verzi už tato věta není. Jenže kdy začne také platit, není stále jasné.

"V tuto chvíli nemohu říct žádnému investorovi, jak to bude," řekl Aktuálně.cz Váňa.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 2 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy