Zlatokopové se stahují od Vltavy, aby pomohli jiným

Pavel Baroch
8. 12. 2012 7:00
Prospektoři stahují žádost o průzkum ložiska u Mokrksa v ekologicky citlivém území
Foto: Reuters

Chotilsko - Seznam míst se zásobami zlata, které by chtěli prověřit prospektoři, se zúžil o jednu oblast.

Společnost Agate Bay se rozhodla stáhnout z ministerstva životního prostředí svou žádost na průzkum ložiska mezi středočeskými obcemi Prostřední Lhota a Mokrsko ve středním Povltaví, kde pod zemí leží odhadem zlato za zhruba dvě miliardy korun.

"Tuto žádost jsme skutečně stáhli," potvrdil Aktuálně.cz jednatel firmy Tomáš Váňa. Je to už několikátá společnost, která si v okolí Mokrska na tamním ložisku "vylámala zuby" - aspoň prozatím. Když zde naposledy v 90. letech chtěla zlaté zásoby zkoumat jiná firma, vyvolalo to ohromný odpor místních obyvatel, takže z průzkumných plánů nakonec nic nebylo.

"Odpor by tady byl znovu. A nejspíš ještě větší než tehdy," řekl Aktuálně.cz Jiří Šťástka, starosta Chotilska, pod něhož patří i Mokrsko.

Připomněl, že střední Povltaví je rekreační oblast, nedaleko je Slapská přehrada, takže si on ani většina místních nedovede představit, že by se tu nyní zkoumalo a pak těžilo zlato.

"Možná na jiných místech, ale Mokrsko v současné době nepřipadá v úvahu," konstatoval Šťástka.

Pomoc pro zlatokopy jinde

Stažení žádosti o průzkum ložiska Mokrsko-východ může být podle informací Aktuálně.cz součástí taktiky prospektorů, jak dosáhnout toho, aby byl průzkum povolen aspoň někde. Snaha získat povolení pro Mokrsko by mohlo poškodit i zájemce o průzkum v jiných regionech.

Ostatně Agate Bay stáhlo žádost jen pro Mokrsko-východ, u dalších dvou území česká na rozhodnutí úřadu Tomáše Chalupy.

"Mokrsko je skutečně nejproblematičtější oblastí," řekl Aktuálně.cz předseda Asociace České zlato Petr Morávek, který se osobně angažoval v tom, aby se zatím ložisko mezi Prostřední Lhotou a Mokrskem zatím nezkoumalo.

"Ale ložisko to je velice dobré," dodal Morávek, který v tomto regionu v minulosti ještě jako představitel státního podniku zlaté zásoby prověřoval.

Surovinová politika v nedohlednu?

Jednatel Agate Bay Tomáš Váňa, který je zároveň funkcionářem Asociace České zlato, si v souvislosti se stažením žádosti o povolení stěžuje na zdlouhavé projednávání nové surovinové koncepce státu, která má být ke zlatu vstřícnější, než současná verze.

Platná koncepce obsahuje formulaci o nutnosti "zabezpečit ochranu zásob ložisek zlata a ponechat je jako rezervu pro případné ekologicky příznivé využití budoucími generacemi". V projednávané verzi už tato věta není. Jenže kdy začne také platit, není stále jasné.

"V tuto chvíli nemohu říct žádnému investorovi, jak to bude," řekl Aktuálně.cz Váňa.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy